A Szegedi Városi Bíróság első fokon elrendelte a Mars téri kereskedők pavilonjainak bontását a város és a több mint egy tucatnyi kereskedő között zajló polgári per ítélethirdetésén október 9-én. A kereskedők jogi képviselői hiába nyújtottak be hat indítványt, a bíróság nem ismerte el azokat bizonyító erejűnek, és a bérleti szerződések felmondására hivatkozva kötelezte az alpereseket építményük eltávolítására. A helyhasználati jogot sem ismerték el.
Amint arról a SZEGEDma.hu beszámolt, az elmúlt hét kedden találkoztak a felek a bíróságon, mivel Szeged Megyei Jogú Város Önkormányzata birtokvédelmi pert indított tizennégy Mars téri kereskedő ellen. A város szeretné, ha a kérdéses területet üres állapotban, felépítményektől „mentesen" tulajdonába vehetné. A kereskedők a Mars téren eltöltött több évtizedes munkájuk után munkahelyeiket továbbra is meg szeretnék tartani. Véleményük szerint őket s építményeiket jogi hibák sorozata tizedeli, vagy szeretné tizedelni.
Az ítélethirdetés után
Tóth Péter
, az elsőrendű alperes és egy másik alperes,
Ludányi Lászlóné
, illetve jogi képviselőik kifejezték felháborodásukat az ítélettel kapcsolatban. Véleményük szerint a bírónő elfogadta a felperes álláspontját, miszerint felépítményük ideiglenesnek, mobil szerkezetűnek minősül - holott betonalappal is rendelkezik -, és ezért nem illeti meg őket a földhasználati jog sem, tehát a bérleti szerződés felmondásával elrendelhető a bontás. Nem vette figyelembe a bíróság, hogy 1969-ben (amit jegyzőkönyvek bizonyítanak) a tulajdonos akarata szerint állandó jellegű elárusító pavilonokra adtak ki engedélyeket, a Mars tér fősorában lévő, nagyobb alapterületű üzletek pedig a hivatkozott korabeli jegyzőkönyvekben is - az akkori kornak megfelelő - reprezentatív üzletként szerepeltek. Sőt ennek megerősítésére szakértő és tanú kihallgatását is kezdeményezték.
De az ítélet indoklásában még több ponton vélnek felfedezni ellentmondásokat, ami miatt szeretnének tizenöt napon belül fellebbezni. A bíróság lépcsőjén az egyik elkeseredett kereskedő megjegyezte, hogy a kisembernek úgysem lehet igaza a nagyemberekkel szemben. Ha azok valamit akarnak, kíméletlenül véghez viszik... Az ügynek azonban még nincs vége. Egyrészről a tizennégy kereskedő készül a másodfokra, másrészről folyik egy másik per is (amelyet november elején tárgyalnak), ahol a város ehhez az esethez képest ellenkező érvrendszer alapján rendelte el a bontást. Beton alappal nem rendelkező bódékat nyilvánított tűzveszélyessé. Ehhez viszont azt kell rásütniük a bodegákra, hogy azok épületek, és nem ideiglenes építmények, ugyanis csak akkor áll fenn a tűzveszélyesség ténye. Az önkormányzat tehát párhuzamosan két pert indított a kereskedők ellen, és a két perben egymással szembe menő ítélet meghozatalát kérte. Kíváncsian várjuk a folytatást...
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.