Illegális bevándorlás

2023-ban jelentősen emelkedett az illegális határátlépések száma

2023-ban jelentősen emelkedett az illegális határátlépések száma

Márton Andrea
2024. január 16., kedd
2023-ban jelentősen emelkedett az illegális határátlépések száma

A 2023-as esztendőben jelentősen emelkedett az illegális határátlépések száma, csaknem elérte a 380 ezret, ami 2016 óta a legmagasabb szám - derült ki az EU határ- és partvédelmi ügynökségének (Frontex) kedden közzétett éves jelentéséből.
 

Fotó: MTI/EPA/EFE/Alberto Valdes. Madrid, 2023. november 2. Afrikából Európába igyekvõ illegális bevándorlók a Kanári-szigetekhez tartozó Tenerifén fekvõ Los Cristianos kikötõjében 2023. november 2-án. A spanyol tengeri mentõszolgálat hajója 138 migránst vett fedélzetére egy bárkából Tenerifétõl délre.


 

A varsói központú szervezet tájékoztatása szerint ez 17 százalékos növekedés a 2022-es adathoz képest, "ami az elmúlt három év folyamatosan emelkedő tendenciáját jelzi".

Tavaly a Földközi-tenger középső medencéjében kialakult migrációs útvonal volt a legforgalmasabb, ahol a határsértések 41 százaléka történt, azt követi a nyugat-balkáni útvonal 26 százalékkal, továbbá a Földközi-tenger keleti részén fekvő útvonal 16 százalékkal.

Az előző évben minden illegális bevándorlási útvonalon a szíriaiak, a guineaiak és az afganisztániak voltak a legtöbben, akik az Európai Unió területére próbáltak jutni. A statisztikai adatok azt mutatják továbbá, hogy az összes határsértés 10 százalékát nők, illetve gyermekek követték el.

"Ezek a számok jól mutatják, hogy milyen kihívásokkal kell szembenéznünk az EU külső határainak igazgatása során" - nyilatkozta Hans Leijtens, a Frontex ügyvezető igazgatója.

Továbbra is elkötelezettek vagyunk az EU határainak biztonsága és integritása mellett. Ugyanilyen fontos, hogy foglalkozzunk a migráció humanitárius vonatkozásaival is. Ezek a számok nem csupán statisztikákat, hanem valódi embereket jelentenek

 - jegyezte meg.

A Frontex keretein belül jelenleg 2500 uniós határőr és egyéb alkalmazott vesz részt az európai határoknál végzett közös műveletekben, támogatva az uniós tagállamokat és harmadik országokat a migrációs áramlások kezelésében, hozzájárulva a határokon átnyúló bűnözés - például a migránscsempészet, az emberkereskedelem és a terrorizmus - megelőzéséhez és felderítéséhez

 - áll a testület sajtóközleményében.

Húsz és negyvenhét százalék közötti mértékben emelkedett az utóbbi években a migrációs nyomás miatt Nyugat-Európából Magyarországra áttelepülők száma. 

A magyarok már több alkalommal egyértelműen elutasították a migrációt, erre pedig jelenleg is lehetőséget az újabb nemzeti konzultáció, amelyen január 17-ig lehet részt venni.

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.