Hírzóna

Változatos témakörök várták a diákokat a történelemérettségin

Változatos témakörök várták a diákokat a történelemérettségin

Sokan nem örülhettek

13 órája
Változatos témakörök várták a diákokat a történelemérettségin

A 2025-ös tavaszi érettségi időszak harmadik napján a történelem volt terítéken. Középszinten 72 834, emelt szinten pedig 8484 diák vizsgázott az idén. Középszinten 180, emelt szinten pedig 240 perc állt rendelkezésre a feladatlap megoldására. Mutatjuk milyen témakörök és feladatok várták a vizsgázókat.

Fotó: Bodnár Boglárka

 

Megújult formában várta a vizsga a diákokat

Az Oktatási Hivatal tájékoztatója szerint a történelemérettségi vizsgán hét történelmi korszak fordul elő. A diákoknak az ókor, a középkor, a kora újkor, az újkor, a világháborúk kora, a hidegháború időszaka, valamint a jelenkor eseményeiben való jártasságukról kellett számot adniuk. A feladatok ezekből a korszakokból merítik a kérdéseket, így a tanulóknak széles történelmi tudásra volt szükségük a sikeres vizsgához.

Az esszéfeladatok közül négy téma állt rendelkezésre, melyek közül kettőt kellett kiválasztani: egy rövid esszét az egyetemes történelem témaköréből, valamint egy hosszú esszét a magyar történelem tárgykörében. A választott két esszének különböző történelmi korszakokra kell vonatkoznia: az egyiknek az ókortól 1849-ig terjedő időszakot, a másiknak pedig az 1849 utáni korszakot kell feldolgoznia. A rövid esszénél 100-130 szavas, míg a hosszúnál 210-260 szóból álló fogalmazást kell írni.

A középszintű feladatsor első és második részében is 50 pontot lehet összegyűjteni.

 

A témakörök, amik előfordultak

Az idei történelemérettségi feladatsor első részében változatos témakörök jelentek meg, amelyek széles időszakot öleltek fel az ókortól a 20. század közepéig. A diákoknak többek között az ókori görög és római építészetre, Hunyadi Mátyás háborúira, az iszlám vallás kialakulására és a kapitalizmus fejlődésére vonatkozó kérdésekkel is találkozhattak. Emellett szerepelt a magyarországi katolikus megújulás, az első ipari forradalom, valamint a zsidó emancipáció témaköre is. A 20. század eseményeit a II. világháború, a Tanácsköztársaság, a hidegháború, a Rákosi-korszak és a hazánkban élő nemzetiségek helyzete képviselte a feladatsorban.

A középszintű történelemérettségin az esszéfeladatok között a diákok rövid esszében a liberalizmus vagy Európa 20. század közepétől kezdődő népességváltozásai közül választhattak témát. A hosszú esszék esetében a Rákóczi-szabadságharc és a bethleni konszolidáció szerepelt a lehetőségek között, ezek közül kellett egyet részletesen kifejteniük a vizsgázóknak.

Az Index tájékoztatásából kiderül, hogy a bethleni konszolidáció és a liberalizmus párosa lehetett a könnyebb választás, mivel Bethlen témája jól körül határolható és gyakrabban tanított, mint a Rákóczi-szabadságharc. Az esszék közül a hosszút kötelező választani, így sokan dönthettek emellett a párosítás mellett. 

A vizsga első része nehéz lehetett a diákok számára, mivel több kérdés – például a Tanácsköztársaság, az ipari forradalom vagy a zsidó emancipáció – kevésbé gyakran tanított részleteket kért számon. 


 

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.