Hírzóna

Jön a szigorítás: vége a Legolaszok és Gidák korszakának?

Jön a szigorítás: vége a Legolaszok és Gidák korszakának?

Böjthe Sándor
5 órája
Jön a szigorítás: vége a Legolaszok és Gidák korszakának?

Egy új törvénymódosítás értelmében hamarosan a kormány kultúráért felelős minisztere dönthet arról, milyen keresztneveket lehet hivatalosan adni Magyarországon – jelentette be az Országgyűlésben Kósa Lajos, a Fidesz országgyűlési képviselője - írta meg a Magyar Nemzet. A javaslat célja, hogy a jövőben ne kerülhessenek olyan „különleges” utónevek az anyakönyvekbe, mint a Legolasz, a Gida vagy a Késav.

Illusztráció (Fotó: Shutterstock)

Nevek és nemzeti identitás

Mindenki legszemélyesebb identitásának részéhez tartozik a saját neve, ugyanakkor egy nemzet identitásához is hozzátartozik annak keresztnévkincse – fogalmazott Kósa Lajos, aki szerint jelenleg túlzottan laza szabályozás vonatkozik az utónevekre. Ma ugyanis a Nyelvtudományi Intézet bírálata alapján kerülhet fel új keresztnév a választható nevek listájára, amely az intézet honlapján elérhető.

A kormánypárti képviselő azonban kifogásolja, hogy ez nem számít közhiteles forrásnak, így az anyakönyvezés „internetes utánanézés” alapján zajlik. A jövőben ehelyett a Magyar Közlönyben jelenne meg a hivatalos névjegyzék, és az új nevek felvétele is minisztériumi hatáskörbe kerülne, szakértők bevonásával.

A furcsa nevek ideje lejárhat

Kósa Lajos szerint jelenleg is több tucat olyan név szerepel a listán, amelyek „nem méltók a magyar névkultúrához”.

Példaként említette a Kandida és Orália női neveket, valamint férfinevek közül az Ordát, Gidát vagy épp Legolaszt – amely utóbbi J.R.R. Tolkien regényhőséről, egy tünde íjászról kapta a nevét.

A politikus hangsúlyozta: a jelenlegi névjegyzékben 220 olyan név is szerepel, amelyet senki nem visel, miközben sokan választanak nyugat-európai mintára idegen hangzású neveket.

Maradnak a hagyományos és ősi magyar nevek

A Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint tavaly a fiúknál a Dominik, Levente és Olivér, míg a lányoknál a Luca, Hanna és Zoé voltak a leggyakoribb keresztnevek. Kósa szerint azonban bíztató jel, hogy az új trendek mellett egyre többen választanak ősi magyar, török és latin eredetű neveket is.

A törvényjavaslat arról is rendelkezne, hogy a nemzetiségi önkormányzatok kétharmados többséggel dönthessenek a saját névlistáikról, ezzel biztosítva a kisebbségek kulturális autonómiáját.

Vissza a hagyományokhoz?

A vita újra ráirányította a figyelmet arra a kérdésre, hogy hol húzódik a határ az egyéni szabadság és a nemzeti kultúra védelme között. Vajon meddig lehet „szabadon” elnevezni gyermekeinket, és hol kezdődik az állam felelőssége az identitásképzés terén?

Ha a javaslatot elfogadják, a Legolaszok, Ordák és Gidák korszaka valóban lezárulhat.

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.