Szeged

A szegedi BYD-gyár is hozzájárulhat a 2025-ös áttöréshez

A szegedi BYD-gyár is hozzájárulhat a 2025-ös áttöréshez

Rámutatottak, hogy 2020-ban, 2023-ban, majd 2024-ben is a kínai vállalatok hozták a legtöbb beruházást Magyarországra.

Böjthe Sándor
18 órája
A szegedi BYD-gyár is hozzájárulhat a 2025-ös áttöréshez

Szeged jövője is kulcsszerepet kap Magyarország gazdasági áttörésében – erről beszélt Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter Budapesten, a magyar-kínai gazdasági vegyes bizottság ülését megelőző sajtótájékoztatón. A tárcavezető szerint több piacvezető kínai nagyvállalat indítja be hazai gyártását még idén vagy 2025 elején, köztük a BYD, amely Szegeden építi első európai autógyárát.

 

 

A nagy kínai beruházások lehetővé tették, hogy Magyarország ne csak kövesse, hanem vezesse a globális technológiai forradalmat

– fogalmazott Szijjártó. Hozzátette, hogy a szegedi BYD-gyár a jövő év elején kezdi meg a gyártást, ezzel is lendületet adva a magyar gazdaság növekedésének. A BYD mellett a debreceni CATL akkumulátorgyár már idén termelésbe áll, a Huayou Cobalt nyáron, míg a Semcorp ősszel kezdi meg működését.

A miniszter hangsúlyozta: 2025 az áttörés éve lehet a magyar gazdaságban. Ezt a célt a kormány a kínai nagyvállalatokkal kötött stratégiai együttműködésekre alapozza.

Az elmúlt tíz évben 54 jelentős kínai beruházás érkezett Magyarországra, összesen 7000 milliárd forint értékben, amelyek több mint 30 ezer munkahelyet teremtettek.

Szijjártó Péter bejelentette, hogy a következő lépésként a kutatás-fejlesztési és szolgáltatási szektorba is várják a kínai beruházásokat, amelyek a gazdaság „dimenzióváltását” is elősegíthetik. Hangsúlyozta, hogy Közép-Európában Magyarország számít a kínai cégek első számú beruházási célpontjának, Budapest pedig mára a kínai export logisztikai központjává vált a régióban.

A sajtótájékoztatón Szijjártó Péter kitért az Európai Unió kereskedelempolitikájára is, élesen bírálva az elektromos autóiparra kivetett uniós vámokat. 

Véleménye szerint ezek gátolják az együttműködést a kínai partnerekkel, miközben az Európai Bizottság elmulasztotta az egyeztetést az új amerikai adminisztrációval is, ami újabb hátrányokat okozhat az európai gazdaságnak.

Szeged szempontjából a BYD-gyár beindulása nemcsak munkahelyeket jelent, hanem egyúttal megerősíti a várost az elektromobilitás egyik európai központjaként. Ez a beruházás tehát nemcsak nemzetgazdasági, hanem helyi szinten is kulcsszereplővé teheti Szegedet a technológiai jövő formálásában.

 

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.