
A Központi Statisztikai Hivatal legfrissebb adatai szerint a magyar gazdaságban februárban is folytatódott a bérek kiegyensúlyozott növekedése: a teljes munkaidőben foglalkoztatottak bruttó átlagkeresete 9,3%-kal, míg a nettó átlagkereset 9,1%-kal emelkedett az előző év azonos időszakához képest.
Mindez annak ellenére történt, hogy 2021 decembere óta először mért a KSH 10% alatti bérdinamikát, ami a korábban dinamikus minimálbér-emelések és az infláció hatásainak enyhülését tükrözi.
A februári bruttó átlagkereset így 661 400 forintra emelkedett, míg a kedvezményekkel számított nettó átlagkereset 455 000 forint volt. A rendszeres, prémium és jutalom nélküli bruttó kereset is komoly bővülést mutatott: 632 500 forintot tett ki, amely éves alapon 9,4%-os növekedést jelent.
A szektorok közötti bérverseny is élénkül. A vállalkozásoknál a rendszeres bruttó átlagkereset 630 600 forint volt, a közszférában 626 400 forint, míg a nonprofit szektorban elérte a 666 800 forintot.
Ez utóbbiban kiemelkedő, 10,7%-os növekedést regisztráltak, ami azt mutatja, hogy a kormányzati támogatások és célzott intézkedések ezen a területen is meghozták eredményüket.
Februárban a reálkeresetek is emelkedtek, méghozzá 3,5%-kal, köszönhetően az infláció alakulásának, miközben a bérek továbbra is erőteljesen növekedtek.
A bruttó mediánkereset 533 600 forintra emelkedett, ami 8,5%-kal haladta meg az egy évvel korábbit.
Az adatokból az is kitűnik, hogy a magasabb jövedelmi kategóriákban nagyobb ütemben emelkedtek a keresetek: a negyedik kvintilisben (720 ezer forint fölött) 10,9%-kal, az ötödik kvintilisben pedig 10,3%-kal. Ez megerősíti, hogy a versenyképesebb ágazatokban továbbra is dinamikus bérfejlődés zajlik.
Két nemzetgazdasági ágazatban – az információ-kommunikáció és a pénzügyi szektorban – a bruttó átlagkereset már meghaladta az egymillió forintos határt. Ezek mögött szorosan következnek az energiaipar és a tudományos-műszaki tevékenységek, ahol a keresetek szintén 800 ezer forint fölé kúsztak.
A számok jól mutatják: bár a bérnövekedés üteme kissé mérséklődött, a magyar gazdaság továbbra is erős fundamentumokon nyugszik. A célzott kormányzati intézkedések és a stabil gazdasági környezet lehetővé teszik a reálbérek emelkedését, és ezzel a magyar családok életszínvonalának fokozatos javulását.
A családok pénzügyi mozgástere folyamatosan bővül már másfél éve folyamatosan emelkednek a reálbérek - mutatott rá az Czomba Sándor államtitkár.
Hangsúlyozta továbbá, hogy 2010-hez képest az átlagbér több mint háromszorosára, a minimálbér pedig négyszeresére nőtt valamint a fizetések többet is érnek, így a családok egyre több pénzből tudnak gazdálkodni, ezáltal pedig többet is tudnak költeni.
A kormány azon dolgozik, hogy a magyar családok a zsebükben érezhessék a növekvő bérek és az adócsökkentések hatását, ezért folyamatosan harcol az indokolatlan áremelések ellen
- fogalmazott Czomba Sándor.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.