Hírzóna

A honvédelmi miniszter elmondta, miért mentették fel Ruszin-Szendi Romuluszt +videó

A honvédelmi miniszter elmondta, miért mentették fel Ruszin-Szendi Romuluszt +videó

2025. február 18., kedd
A honvédelmi miniszter elmondta, miért mentették fel Ruszin-Szendi Romuluszt +videó

Amikor egy volt vezérkari főnök „kilép a politikai porondra”, az alkalmas arra, hogy a honvédség egységét megbontsa, elbizonytalanítsa az állományt, ami rendkívül veszélyes a háborús időkben – mutatott rá Szalay-Bobrovniczky Kristóf a Kossuth rádióban. A honvédelmi miniszter arról fejtette ki véleményét, hogy Ruszin-Szendi Romulusz belépett a Magyar Péter vezette Tisza Pártba. A tárcavezető közösségi oldalán Magyar Péterre emlékeztetve megjegyezte: „ha nincs többmilliós fizetés és magas pozíció, akkor jön a teljes pálfordulás”. Szerinte ez történt Ruszin-Szendi Romulusszal is.

A vezérkari főnökök testületi ethosza az, hogy kerülik a pártpolitikát és a mindenkori magyar kormányhoz lojálisak, ez a helyes felfogás a honvédséget illetően 

– mondta Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter a Kossuth rádió Jó reggelt, Magyarország! című, keddi műsorában.

A minisztert annak kapcsán kérdezték, hogy a Magyar Honvédség volt parancsnokai és vezérkari főnökei hétfőn közleményben tudatták, egy volt vezérkari főnök pártpolitikai rendezvényen történő megjelenése és felszólalása alkalmas a honvédség állományának megosztására, ezért helytelenítik a honvédség ügyeibe történő pártpolitikai beavatkozást. Arra a felvetésre, hogy Magyar Péter, a Tisza Párt elnöke szerint a teljes propagandagépezetet beizzítják ellene, és még egy aláírás nélküli levelet is felhasználnak a lejáratásra, a miniszter elmondta: 

„Fodor tábornok úr meg is nyilvánult ebben a kérdésben, és elmondta, hogy ő minden tábornokkal beszélt és az ő egységes véleményüket képviseli ez a dolog, teljesen egyértelmű, hogy a tábornok urak ezt a véleményt adták”. 

Szalay-Bobrovniczky Kristóf szerint amikor egy volt vezérkari főnök „kilép a politikai porondra”, az alkalmas arra, hogy a honvédség egységét megbontsa, elbizonytalanítsa az állományt, ami rendkívül veszélyes a háborús időkben.

A miniszter szólt arról is, hogy két vezérkari főnökkel dolgozott együtt, az egyik a Tisza Párt rendezvényén felszólaló Ruszin-Szendi Romulusz volt, a másik pedig a mostani vezérkari főnök, Böröndi Gábor vezérezredes. Mint mondta, 

Ruszin-Szendi Romulusz felmentését „rövid együtt dolgozás után” javasolta, mert nem látta benne a garanciát, hogy képes lenne a hadsereget a harcászati szintről a magasabb, hadműveleti szintre emelni, ami pedig a magyar emberek érdeke. 

Úgy vélte, Ruszin-Szendi Romulusz „folyamatos szerepzavarban van”, és „beszél, beszél, beszél”. Felidézte, hogy akkor még vezérkari főnökként tárgyalt az ukrán védelmi miniszterrel és támogatásáról biztosította, valamint tárgyalt az odesszai és a harkivi polgármesterrel.

A miniszter feltette a kérdést, milyen mandátum alapján tárgyalt a vezérkari főnök a politikai szereplőkkel? – Egy magas beosztású katonai vezetőnek nagyon nagy hatalom van a kezében, képes akár véletlenül, megfelelési vágyból olyan helyzetet teremteni, amihez a politikának is viszonyulnia kell –fogalmazott a minisztert. Úgy vélte, „ez teljes szereptévesztés” és „aki így lép fel, nyilvánvalóan alkalmatlan a feladatára”, „most már csak a honvédség kívülről történő megbontására alkalmas”.

Láttunk már ilyet: ha nincs többmilliós fizetés és magas pozíció, akkor jön a teljes pálfordulás. Ez történt Ruszin-Szendi úrral is

– jegyezte meg közösségi oldalán a tárcavezető, utalva a Magyar Péter és a volt vezérkari főnök esete közötti, jól látható párhuzamra.

 

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.