Hírzóna

Erősen kezdett a magyar szuverenitást védő külön hivatal

Erősen kezdett a magyar szuverenitást védő külön hivatal

Február elseje óta működik a hivatal

16 órája
Erősen kezdett a magyar szuverenitást védő külön hivatal

Miután a 2022-es választás előtt súlyos külföldi beavatkozási kísérlet történt a magyar belpolitikai folyamatok alakítására, a kormány arról döntött, hogy külön intézményt hoz létre hazánk önrendelkezésének megerősítésére. A február elseje óta működő Szuverenitásvédelmi Hivatal alaptörvényben rögzített feladata egyebek mellett, hogy feltérképezze és vizsgálja azon szervezeteket, amelyek külföldről származó támogatás felhasználásával befolyást gyakorolhatnak a választások kimenetelére. Ezzel párhuzamosan a parlament módosította a büntetőtörvénykönyvet, amelybe bekerült a választói akarat tiltott befolyásolásának tényállása - írta meg a Magyar Nemzet.

 

Újabb morzsák 2022-ből

Noha a Lánczi Tamás vezette hivatal maga nem folytat nyomozást, információkat kérhet a különböző állami szervezetektől, köztük a titkosszolgálatoktól, a rendőrségtől és az ügyészségtől. Az ezek alapján készített dokumentumokat pedig közreadják.

A hivatal májusban közzétett első jelentésében újabb részleteket tárt fel a 2022-es választást külföldről befolyásolni próbáló hálózat működéséről. A hivatal annak kapcsán kezdett vizsgálódni, hogy az év elején több olyan videó került ki az X-re, amelyeken az Action for Democracy (A4D) kulcsfigurái – köztük Korányi Dávid, a szervezet ügyvezetője, valamint a tanácsadói testületében ülő Kati Marton és Wesley Clark tábornok – nyíltan beszéltek arról, hogy a nemzeti-konzervatív kormányok megbuktatását igyekeznek elérni hazánkban és más államokban, például Lengyelországban. 

A Nemzeti Információs Központ titkosítás alól részben feloldott korábbi jelentése megállapította, hogy elsősorban az A4D beiktatásával támogatták külföldi pénzekkel a baloldalt a 2022-es választási kampányát. A szervezeten keresztül több mint 3 milliárd forint érkezett, amelyből 1,8 milliárd forintot a Márki-Zay Péter-féle Mindenki Magyarországa Mozgalomhoz utaltak, de jelentős summa került a baloldali lejáratóportálokat működtető Oraculum 2020 Kft.-hez, valamint a Bajnai Gordon-féle DatAdathoz is.

A Szuverenitásvédelmi Hivatal kiderítette, hogy a cégháló Karácsony Gergely 2019-es főpolgármesteri kampányát is segítette profilozással. Mint megállapították, a felkínált szolgáltatás az emberi méltóságot sértő, előítéletes kategorizálást alkalmazott a választók csoportosítása során, és a számukra eljuttatandó üzenetek meghatározásánál. 

A forrás: Soros György

Az X-en, a MagaBabe profilon közzétett videókból – amelyek valódiságát a Szuverenitásvédelmi Hivatal is megerősítette –, valamint az A4D 2022-es pénzügyi beszámolójából az is bebizonyosodott, hogy szinte teljes egészében Soros Györgytől származtak a magyar választás befolyásolására szánt, külföldi eredetű milliárdok. 

Azt már az A4D említett prominensei is elismerték a beszélgetéseken, hogy szó sem volt mikroadományokról, s hogy az összegek jelentős része Soros Györgytől folyt be. 

A szervezet 2022-es pénzügyi beszámolójában pedig az áll, hogy a mintegy 4 milliárd forintos éves költségvetésük 90 százaléka egyetlen, magyar állampolgárságú magánszemélytől származott. 

Nem is annyira transzparens?

A Szuverenitásvédelmi Hivatal átfogó vizsgálatot indított a részben a Soros-hálózat által támogatott Transparency International Magyarország Alapítvány kapcsán is. 

Az októberben közzétett jelentésében a hivatal megállapította, hogy a több mint 80 százalékban külföldi forrásokból működő jogvédő szervezet a nagyhatalmi érdekek mentén végez a hazánkra nézve káros, dezinformáción alapuló befolyásoló tevékenységet.

Mint kifejtették: a magyar Trasparency mögött meghúzódó nemzetközi hálózat által tematizált „átláthatóság”, „korrupcióellenesség” fogalmai nem a közélet tisztaságát, a piaci résztvevők közötti kiegyenlített versenyt szolgálják, hanem az amerikai gazdasági és politikai érdekek érvényesítésének fegyverei. 

Átlátszó befolyásolás

A Lánczi Tamás vezette hivatal ugyancsak vizsgálta a magát oknyomozó portálként definiáló Átlátszó tevékenységét, és azt állapította meg, hogy a portál – külföldi finanszírozás bevonásával – az állami és társadalmi döntéshozatali folyamatok befolyásolására irányuló tevékenységet folytat és Magyarország számára súlyos politikai, gazdasági és társadalmi károkat okoz.

Példaként említették, hogy a hazánkat elmarasztaló Sargenti-jelentéshez az Európai Unió által is pénzzel támogatott politikai nyomásgyakorló csoportok – köztük az Átlátszó – részjelentései szolgáltatták az alapot. Felhívták a figyelmet, hogy hazánk szuverenitására veszélyt jelent, hogy a politikai nyomásgyakorló szervezetként működő portál szisztematikusan visszaél a közérdekű adatokkal. Eddig ugyanis több mint 9000 dokumentumot töltött fel a hálózat amerikai központjának szerverére, amivel ugyancsak eszközt biztosít külföldi befolyásolási kísérletekhez. 

Weberék akcióban

Mindemellett a Szuverenitásvédelmi Hivatal több más olyan kihívásra is figyelmeztetett, amelyek veszélyeztetik a hazánk szuverenitását. Így például azt is jelezték, hogy az Európai Bizottság elnöke, Ursula von der Leyen, valamint az Európai Néppártot elnöklő Manfred Weber vezetésével akcióba léptek a brüsszeli magyarellenes politikai körök, s hogy az európai politikai elit tovább fogja fokozni Magyarországra a nyomást annak érdekében, hogy destabilizálja hazánk belpolitikáját. 

A hivatal a hazánkat érintő soktényezős, hosszabb távú ügyekben szintén igyekszik felmérni a nemzetbiztonsági kockázatokat, így például arról is készítettek előrejelzést, hogy az ukrajnai háború lezárultát követően milyen kihívásokkal kell Magyarországnak szembenéznie ezen a területen. 

A hivatal munkájának elősegítésére szeptemberben létrehozták a Szuverenitásvédelmi Kutatóintézetet, amelynek a vezetésével Horváth József nyugállományú vezérőrnagyot bízták meg. 

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.