Hírzóna

Ez állhatott a balatoni földrengés mögött?

Ez állhatott a balatoni földrengés mögött?

Tóth Norbert
Szerző: Tóth Norbert
2024. július 18., csütörtök
Ez állhatott a balatoni földrengés mögött?

A keddi földrengésről derültek ki újabb részletek.

 

Mint ahogy arról mi is beszámoltunk, földrengés volt a Somogy vármegyei Balatonkiliti határában kedden 23:27-kor. Erről a Földfizikai és Űrtudományi Kutatóintézet Kövesligethy Radó Szeizmológiai Obszervatóriuma adott tájékoztatást.

Mint írták, a 2,1 magnitúdójú földmozgást a lakosság is érzékelte Siófokon és Balatonföldváron is.


Ez állhat a háttérben

A magyarázat a Balaton környezetének földtani felépítésében rejlik. A Balaton vize alatt néhány méternyi laza iszapos üledék található, amely az utolsó eljegesedés után, mintegy 15 ezer év alatt rakódott le. Ez alatt pedig olyan üledékek találhatók, amelyek a Pannon-tóban, mintegy 8–8,5 millió évvel ezelőtt képződtek. Néhány száz méteres vastagság alatt ezeknél idősebb képződmények építik fel a kérget - írja a Kövesligethy Radó Szeizmológiai Obszervatórium.

A vetők mozgása olyan, hogy a két kőzetblokk a földfelszínnel párhuzamosan mozgott el egymás mellett: ezeket a vetőket eltolódásnak nevezzük. Mivel a Balaton alatt több ilyen eltolódásos zóna húzódik, és egy jelentős található a parttól kb. 10km-re DK-re – ezt Balaton-vetőnek is nevezzük, bár nem a tó alatt, hanem mellette húzódik. Ezt a vetőt már más módszerekkel is vizsgálták, és kiderült, hogy egy igen fontos szerkezeti határt jelent: a két oldalon jelentősen eltérnek a földtörténet középidejéből és a harmadkorból származó kőzetek

- számoltak be.

"Valószínű, hogy ezen egymással és a parttal is párhuzamos eltolódások közül mozdulhatott meg valamelyik." - adtak magyarázatot.

 

 

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.