Az egyesült királyság uralkodóját a Brit Nemzetközösség és az egész világ gyászolja, a világ vezető politikusai részvétüket fejezték ki a királyi családnak.
II. Erzsébet 1926-ban született Londonban, apja VI. György király volt, aki a második világháború idején uralkodott a brit szigeteken. Erzsébetet a Windsor ház tagjaként 1953 június 2-án lépett a trónra. Az első brit uralkodó volt, akinek a koronázást élőben közvetítette a BBC.
II. Erzsébet volt a negyvenedik angol-brit uralkodó azóta, hogy Hódító Vilmost 1066 karácsonyán a londoni Westminster apátságban Anglia királyává koronázták, de egyik elődjének sem adatott meg ilyen hosszú élet és ennyi idő a trónon.
A brit monarchia II. Erzsébet több mint hetvenéves uralkodása alatt is rengeteget változott, de a királynő iránt tanúsított általános tisztelet nem csökkent a hét évtized alatt, a Nemzetközösség 45 országába tett gyakori látogatásainak köszönhetően évről évre nőtt. Erzsébet trónra lépése idején Winston Churchill volt az Egyesült Királyság miniszterelnöke. Uralkodása alatt fejeződött be a Brit Birodalom átalakulása, és szilárdult meg a Brit Nemzetközösség.
Idén februárban ünnepelte trónra kerülésének hetvenedik érfordulóját. Ezzel brit uralkodók közül ő ült a leghosszabb ideig a trónon, és ő a legtisztesebb kort megélt uralkodó a világon. II. Erzsébet 15 ország államfője volt: az Egyesült Királyság mellett Ausztrália, Kanada, Új-Zéland, Jamaica, Antigua és Barbuda, a Bahamák, Belize, Grenada, Pápua Új-Guinea, a Salamon-szigetek, Saint Kitts, Santa Lucia, Saint Vincent és Tuvalu uralkodója volt.
A királynő orvosai szeptember 8-án, csütörtökön aggodalmuknak adtak hangot az uralkodó egészsége miatt, a hírre a királyi család tagjai is útra keltek Balmoralba, ahol II. Erzsébet az utóbbi hónapjait töltötte. Nagy-Britanniát és az egész világot megrázta ez a hír.
A királynő gyengülő egészsége ellenére az utolsó pillanatig aktív volt, két nappal halála előtt személyesen adott megbízást Liz Trussnak, Anglia új miniszterelnökének a kormányalakításra. Az utolsó hivatalos képén II. Erzsébet mosolyogva fogott kezet az új miniszterelnökkel, uralkodásának 15. kormányfőjével.
Az uralkodó halála esetén pontos forgatókönyv szerint történtek és történnek az események. A királynő személyi titkára értesítette az uralkodó haláláról Liz Truss brit miniszterelnököt. Egy korábban kiszivárgott dokumentum szerint így:
Most értesülünk arról, hogy őfelsége, a királynő meghalt.
A londoni külügyminisztérium pedig értesítést küldött a jórészt egykori brit gyarmatok alkotta Nemzetközösség országai közül annak a tizenötnek, amelyeknek most is a mindenkori brit uralkodó az államfője Ezek közé tartozik Kanada, Ausztrália és Új-Zéland.
A kiszivárgott dokumentumok szerint a királynő halálát D napként említették, és napok szerinti bontásban leírták, hogy ezen, valamint a későbbi napokon (D+1, D+2, így tovább) mi történik. Csütörtöktől egész Angliában megkongatják a templomok harangjait – közölte az angol egyház. A plébániatemplomokat, kápolnákat és katedrálisokat is arra biztatják, hogy szólaltassák meg a harangjaikat, és tartsanak istentiszteletet a királynő halálának tiszteletére. Az Egyházi Harangozók Központi Tanácsának útmutatása szerint holnap déltől egy órán át kell harangozni. Londonban a Hyde Parkban és a Tower Hillen várhatóan ünnepélyes pisztolylövések lesznek.
A BBC helyi idő szerint 1 perccel fél 8 után jelentette be II. Erzsébet halálát.
London Bridge művelet nevű protokoll alapján várhatóan tíz nap múlva vesznek végső búcsút egykori angliai rezidenciáján, a London nyugati határában fekvő Windsor kastélyban II Erzsébettől, ott, ahol néhai édesapja és tavaly áprilisban, életének századik esztendejében elhunyt férje, Fülöp edinburghi herceg is nyugszik.
Károly király első hivatalos nyilatkozatát csütörtökön este adta ki Erzsébet királynő halála után. „Szeretett édesanyám, Őfelsége, a királynő halála a legnagyobb szomorúság számomra, ahogy a család többi tagja számára is. Mélységesen gyászoljuk egy rajongással szeretett uralkodó és egy még jobban szeretett anya halálát” – írta. Uralkodóként első beszédét várhatóan ma intézi a britekhez.
Az új brit király teljes neve Károly Fülöp Artúr György, és az uralkodó ezek közül bármelyiket választhatta. A Károly név mellett döntött, így III. Károly néven lép az Egyesült Királyság trónjára. Az ilyen esetekben összehívott trónutódlási tanács (Accession Council) várhatóan péntek délelőtt ül össze, és formálisan is királlyá nyilvánítja az új brit uralkodót.
A BBC ezzel a videóval emlékezett meg II. Erzsébet történelmi korszakokat átívelő uralkodásáról.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.