Hírzóna

Nemzetközi hírű kutatókkal találkozhatnak a Szegedi Tudós Akadémia növendékei

Nemzetközi hírű kutatókkal találkozhatnak a Szegedi Tudós Akadémia növendékei

2018. március 20., kedd
Nemzetközi hírű kutatókkal találkozhatnak a Szegedi Tudós Akadémia növendékei

Ismét Nobel-, és Agy-díjas kutatókkal találkozhatnak szerdától a nemzetközileg is egyedülálló oktatási és tehetséggondozó program, a Szegedei Tudós Akadémia (SZTA) növendékei a Tisza-parti városban - tájékoztatták a szervezők az MTI-t.

A Nobel-díjasok és tehetséges diákok tizenegyedik találkozóján a tudományos elismeréssel 1991-ben kitüntetett Bert Sakmann, a program képzési igazgatója, valamint az Agy-díjas (Brain Prize) Arthur Konnerth beszélget és tart előadást az élettudományok iránt érdeklődő középiskolásoknak és egyetemistáknak. A találkozó keretében a diákok laboratóriumi gyakorlatokon, előadásokon és szemináriumi foglalkozásokon is részt vesznek. A tudósakadémiát Szent-Györgyi Albert Nobel-díjának 75. évfordulójához kapcsolódva hozták létre, hogy újra vonzóvá tegye a fiatalok számára a tudományos életpályát. Elindították azt az egyedülálló, a résztvevők életét 16 és 36 éves koruk között - a hagyományos iskolarendszerrel párhuzamosan - végigkísérő programot, mely képes arra, hogy hazánkban tartsa a legkiválóbb természettudományos érdeklődésű diákokat minőségi képzés és megfelelő anyagi juttatás biztosításával. A hazai és nemzetközi mentorok részvételével működő rendszer már ötödik éve sikerrel működik Szegeden, a cél az, hogy az országból és a határon túlról évente ötszáz tehetséges fiatal érkezzen a Tisza-parti városba. Bert Sakmann német fiziológus 1991-ben Erwin Neher-rel együtt nyerte el az orvostudományi Nobel-díjat a sejtek egyedi ioncsatornáinak működését vizsgáló felfedezéseiért és a folt-feszültségzár (patch clamp) méréstechnika kidolgozásáért. A kutató 2015 óta képzési igazgatóként vesz részt a Szegedi Tudósakadémia munkájában. Buzsáki György az Agy-díjat 2011-ben nyerte el két másik kollégájával, Freund Tamással és Somogyi Péterrel együtt a memória-folyamatokban kulcsszerepet játszó agyi ideghálózatok feltárásáért. A kezdeményezés részeként 2013-ban megalapították a Szent-Györgyi Talentum Díjat, melyet az elmúlt egy-két évben publikált, nemzetközi szinten is meghatározó felfedezésért ítélnek oda. Emellett feltétel, hogy a díjat olyan szegedi tudós kapja, aki - a díj névadójához, Szent-Györgyi Alberthez hasonlóan - a felfedezéséhez kapcsolódó kutatói munka jelentős részét a Tisza-parti városban végezte. Az elismerést csütörtök este gálaműsoron adják át a SzegediNemzeti Színházban.  

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.