Az új szegedi uszoda tavaszi átadása egy közel fél évszázados történet végére tesz pontot. A fedett létesítményt a hetvenes évek elejére tervezték átadni Szegeden, azonban az eredeti tervek helyett végül sportcsarnokká kellett alakítani. Idén tavasszal a százszázalékos kormányzati támogatásnak köszönhetően egy modern, minden igényt kielégítő, versenysportra és szabadidősportra alkalmas létesítményt kapnak a szegediek. A Tiszavirág uszodán már az utolsó simításokat végzik, a hatósági engedélyek beszerzése után az év első felébe átadják a létesítményt.
Szintén hiánypótló beruházás az uszoda szomszédságában épülő sportaréna is. A város sportélete és a szegediek sportszeretete évtizedek óta megérdemelt volna egy ilyen létesítményt, ami most szintén teljes egészében állami támogatásból valósulhat meg. Az alig több mint egy év múlva már a magyar–szlovák közös rendezésű férfi kézilabda-Eb egyik helyszínéül szolgáló sportcsarnok várhatóan októberre elkészül, ezzel új otthont kap például a MOL-Pick Szeged kézilabdacsapata, valamint a kézilabda-akadémia is. Ezzel a beruházással hatványozottan több edzéslehetőséghez jut a város többi sportcsapata is.
Tavaly adták át az SZVSE atlétikai stadionját, ami szintén évtizedek óta húzódó problémát oldott meg. De nem mindent orvosolt, mivel a Szegedi Tudományegyetemnek nincs modern sportlétesítménye, ami a hallgatók sportolását biztosítaná. A Modern városok program keretén belül a kivitelezési engedélyek és a közbeszerzési eljárás után az év második felében az építési munkálatok is elkezdődhetnek a volt Kossuth laktanya területén.
Az új Pick termelőüzem előkészítő munkálataiban is komoly szerepet vállalt a kormányzat. A beruházáshoz szükséges közművesítési munkálatokat végzik a program keretén belül. A komoly költséggel járó munkafolyamatokat még az idén befejezhetik, ami lehetőséget ad arra, hogy elinduljon az új húsüzem építése.
Szintén 2021-ben indulhatnak a munkálatok a Science Park esetében is. Az ELI lézeres kutatóközpont köré épülő komplexum hazánkban egyedülálló módon segíti elő a kutatási és fejlesztési erőforrások koncentrációját. Itt az építkezési munka előtti utolsó folyamatok zajlanak, a szerződések megkötése után indulhat a munka.
Évtizedek óta téma Szegeden a harmadik híd megépítése, de eddig tényleges előrelépés nem történt az ügyben, csak beszéltek róla. Az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) az előző év végén jelentett be egy átfogó, országos közút- és hídépítési programot, amelynek része egy új szegedi híd is - a program előkészületei rövidesen elkezdődhetnek. A Botka László polgármester által hétszer megígért hidat most a kormány segítségével kaphatja meg a város - a megvalósítási folyamat első lépései már idén megkezdődnek a Modern városok program keretén belül.
A Belvárosi híd felújítása is folyamatban van. Itt az önkormányzatra vár az ITM, mivel a korábban az önkormányzat által benyújtott tervek és igények beárazása nem volt megfelelő. Ha a város lép ebben az ügyben, akkor itt is megindulhat a kivitelezés.
Ezek mellett a Szeged és Debrecen közötti 47-es főutat kétszer két sávosra bővítik, az előkészítés itt is folyik, a várhatóan 2022-ben adják át. Ez a beruházás csak részben érinti a szegedieket, de két megyeszékhely (Békéscsaba és Debrecen) és több nagyváros is gyorsabban elérhető lesz.
A VÁROSVEZETÉS MIATT BUKJA A LEHETŐSÉGEKET SZEGED
Több olyan projekt nem tudott elindulni, vagy rekedt meg az előkészületek során, amelyről megszületett a megállapodás a város és a kormányzat között. Ezek folytatásához azonban kevés, ha csak az egyik fél szorgalmazza azt és keresi a fejlesztési lehetőséget.
- Nincs kommunikáció. A legnagyobb probléma, hogy a szegedi önkormányzat és a minisztérium között minimális a kommunikáció. Botka László polgármester egyáltalán nem egyeztet a fejlesztésekről, csak Nagy Sándor városfejlesztési alpolgármester tartja a kapcsolatot időnként az államtitkársággal. Ugyanakkor a fejlesztési projektek tervezésének koordinálása minden esetben a város vezetőjének a feladatai közé tartozik, neki kellene ezekről rendszeresen tárgyalnia. Pedig ott hajlandóság lenne az együttműködésre és a 2017-ben Orbán Viktorral a Modern városok program keretében történt megállapodásban foglaltak megvalósítására. Ezzel a nem törődöm hozzáállással komoly hátrányba kerül Szeged a többi megyei jogú várossal szemben - mondta Bartók Csaba, a Modern városok program szegedi koordinátora.
Kiemelt kép: magyaraepitok.hu
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.