Gazdaság

A vállalkozások értékteremtő beruházásainak hitelezése a sikeres gazdaság egyik alappillére

A vállalkozások értékteremtő beruházásainak hitelezése a sikeres gazdaság egyik alappillére

2015. február 18., szerda
A vállalkozások értékteremtő beruházásainak hitelezése a sikeres gazdaság egyik alappillére

A vállalkozások értékteremtő beruházásainak hitelezése Magyarország gazdasági fejlődésének egyik alappillére - nyilatkozta a Magyar Nemzeti Bank alelnöke a régió egyik legnagyobb autóipari beszállító cége, a Csaba Metál új üzemcsarnoka átadásán az MTI-nek.

Balog Ádám

kiemelte: a békéscsabai családi vállalkozás EU által támogatott projektje az MKB Bank kiemelt finanszírozásával valósult meg. Rámutatott: értékteremtő, termelő és üzemszerű szolgáltatásokat nyújtó kis- közepes és nagyvállalkozások érték-, és munkahelyteremtő beruházásai hajtják előre az ország gazdaságát. Ezek a típusú vállalkozások a gazdaság motorjai. A folyamatosan megújuló, innovatív termelő és szolgáltató cégek kiemelt figyelmet érdemelnek és részükre hosszú távú beruházási célokat segítő finanszírozási alternatívákat szükséges felkínálni - tette hozzá. Rámutatott: az MNB saját monetáris politikai és pénzügyi stabilitási célrendszere szempontjából is fontos, hogy az új hitelprogramok a pénzintézetekkel történő rugalmas együttműködés keretében segítsék elő az értékteremtést, a foglalkoztatás növelését a vállalkozói szektorban. Az MNB alelnöke a növekedési hitelprogram plusz bevezetésével kapcsolatosan kifejtette: ezzel a korábban kockázatosabbnak ítélt cégek is eséllyel pályázhatnak a kedvezményes hitelre. Az alelnök a hazai vállalkozások 2014-2020 közötti EU-s pályázati hitellehetőségeivel kapcsolatosan kiemelten fontosnak tartja, hogy az átmeneti időszakban, amíg az új pályázatok megjelennek és az tényleges forrásallokáció elindulhat, addig is lehetőség van az NHP keretének kisebb részéből a hiányzó pénzek pótlására. Balog Ádám az MNB irányítása alá került MKB Bankkal kapcsolatosan az MTI-nek elmondta: a pénzintézet átszervezése zajlik, a vezetés elkezdte az új hitelezési stratégia kidolgozását. Kiemelt terület a magyar kkv szektor és a sikeres vidéki nagyvállalati szektor magas minőségen történő kiszolgálása. Az MKB Bank teljes vállalati hitelállományának több mint 80 százalékát teszi ki a magyar gazdaság gerincét alkotó kkv szektor - mondta. Példaként említette erre a békéscsabai Csaba Metál Zrt. szerdán átadott 3800 négyzetméteres gyártócsarnokát. A Csaba Metál a beruházást EU-s támogatás segítségével és az MKB Bank kedvezményes hiteléből valósította meg. Balog Ádám továbbá megjegyezte: elfogadásra került az MKB 2015-ös terve. A bank felkészült a fogyasztói hitelekkel kapcsolatos elszámolásokra, a deviza hitelek forintosítására a fair banki szabályoknak megfelelően. Az MKB Bank tőke- és likviditási helyzete megfelelő, eszköz- és forrásállománya a tulajdonosváltás óta nem változott, sőt egyes szegmensekben enyhe emelkedés is tapasztalható - mutatott rá az alelnök. Hozzáfűzte: a költségek visszafogása mellett és az MNB által elhatározott szerkezetátalakítás jegyében az MKB Bank egyúttal fel is gyorsítja a korábbi évek veszteségeiben markáns szerepet játszó rossz portfólióelemek leválasztását. Önálló pénzügyi társaságot hoznak létre a bank mérlegétől elkülönítetve, ezen portfólióelemek kezelésére. Az MNB a jövőben is minden rendelkezésére álló eszközzel biztosítja a reorganizáció zökkenőmentességét, hogy az ügyfelek kizárólag a sikeresen megvalósított program kedvező hatásait érzékeljék - mutatott rá Balog Ádám.

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.