Gazdaság

Energiaárak - eltérő a szabályozás a környező országokban

Energiaárak - eltérő a szabályozás a környező országokban

2013. március 17., vasárnap
Energiaárak - eltérő a szabályozás a környező országokban

Eltérően szabályozzák a környező országokban az energiaárakat, míg Ausztriában liberalizált a piac, addig például Szlovákiában egy független állami szerv hatáskörébe tartozik a hálózati ágazatok szektorán belül működő szolgáltatók működési engedélyeinek kiadása és azok árainak szabályozása.

Ausztriában 2001-2002-ben liberalizálták az energiapiacot, ami azt jelenti, hogy a végfelhasználók eldönthetik, hogy melyik gáz-, illetve áramszolgáltatóval kötnek szerződést, és szabadon válthatnak szolgáltatót. Az energia szabadáras, az osztrák törvényhozó abból indul ki, hogy a piaci verseny, illetve az a lehetőség, hogy a fogyasztó olcsóbb szolgáltatót válasszon, az árak alacsonyan tartása irányában hat. Míg a szállítót maguk választhatják ki, a vezetékek üzemeltetői között nem választhatnak a fogyasztók. A szállítási tarifát ezért az állam szabályozza, és hatóság hagyja jóvá a kiszámításához használt módszereket is. Az E-Control energiahatóság piacfelügyeletet lát el az üzletágban, a fogyasztókat pedig ár-összehasonlító táblázatokkal tájékoztatja. Szlovákiában egy független állami szerven, a Hálózati Ágazatokat Felügyelő Hivatalon (ÚRSO) keresztül vesz részt az állam a közműszolgáltatások árainak szabályozásában. A hivatalt 2001-ben hozta létre a szlovák parlament, hatáskörébe a hálózati ágazatok szektorán belül működő szolgáltatók működési engedélyeinek kiadása, valamint azok árainak szabályozása tartozik. A hivatal a háztartási gáz, a villanyáram, a víz és a távhő árait felügyeli, oly módon, hogy minden év elején az adott energiahordozó vagy szolgáltatás előző évi átlagos árait, a világpiaci árak időközben történt alakulását, illetve a nyereségre való jogos igényt figyelembe véve ad ki egy árkalkulációs ajánlatot az érintett vállalatok számára. Ennek alapján a szektorban működő szolgáltatók, kiszámolják, majd jóváhagyásra a hivatal elé terjesztik saját áraikat. Az elbírálásnál a hivatal vétójoggal bír. Románia a Nemzetközi Valutaalappal (IMF) kötött hitelszerződésben kötelezettséget vállalt arra, hogy fokozatosan liberalizálja az energiaárakat: az ipari fogyasztóknál 2014 végén, a háztartási fogyasztók esetében 2017 végén szűnik meg az árszabályozás - közölte az MTI-vel

Nagy-Bege Zoltán

, a román energiaügyi szabályozó tanács tagja. Az elosztói és szállítási árak szabályozottak maradnak, mert a vezetékeket kezelő vállalatok monopolhelyzetben vannak - tette hozzá a szakember. Emiatt a most még szabályozott lakossági gázár öt év alatt több mint duplájára nő Romániában. Bukarest ugyanis vállalta, hogy a - hazai fogyasztás csaknem három negyedét fedező - hazai termelésű gáz jelenleg még szabályozott (160 dolláros) árát az importgáz (400 dollár körüli) áráig emeli. A villamosenergiánál a liberalizáció nem jelent feltétlenül drágulást, de az is szociális gondot okozhat, ha a túl drágán termelő, csődbe jutó állami energiavállalatokból tízezrek kerülnek utcára. Romániában a lakosság ma 1,9 forintot fizet 1 MJ gáz-, illetve 27 forintot 1 KWh villamosenergiáért.

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.