Egyszeri kifizetésként decemberben háromhavi pótléknak megfelelő összeget kapnak az egészségügyben, elsősorban a sürgősségi területen dolgozók - közölte Cserháti Péter, a Nemzeti Erőforrás Minisztérium helyettes államtitkára pénteken Zalaegerszegen.
A Zala Megyei Kórház sürgősségi osztályának átadásán részt vevő helyettes államtitkár azt mondta, hogy 42 ezren számíthatnak az egyszeri kifizetésre, és ezt jövőre rendszeressé kívánják tenni. A tárcánál az egészségügyi termékadóból befolyó összeg megduplázásával több mint hárommilliárd forintot tudnak az idei többletjuttatásra fordítani. Abban azok részesülhetnek, akiknek a szakmája a közalkalmazottak jogállásáról szóló törvény végrehajtási rendeletében 15 jogcím egyikeként szerepel, például a traumatológiákon, az intenzív osztályokon, patológiákon, fertőző részlegekben dolgozók vagy a vonuló mentők. Az MTI kérdésére
Cserháti Péter
hozzátette: a juttatás minden érintett intézmény dolgozóira, vagyis az egyházi kézben lévő kórházakra, alapítványi szolgáltatókra vagy járóbeteg-rendelőkre is vonatkozik. Az érintettek a törvényben meghatározott pótlékalap 120-150 százalékát kapják, ezt szeretné a tárca a jövőben rendszeressé tenni, s ez személyenként nagyjából 7 és 70 ezer forint közötti összeget jelentene. Kérdése válaszolva a helyettes államtitkár beszélt a zalaegerszegi kórházban nemrég az onkológiai ellátásban problémákat okozó gyógyszerhiánnyal kapcsolatos lépésekről. Kifejtette: a tárca minden kórházban és a forgalmazóknál felmérte a készleteket, amelyek alapján az derült ki, hogy kilenc, mással nem helyettesíthető hatóanyagból van hiány, kettő esetében ez olyan mértékű, hogy azonnali beszerzésre volt szükség. A múlt pénteki adatok szerint a kórházaknál három-négy hétre elegendő készlet van jelenleg, ezért speciális, közös közbeszerzést kellett indítani. Az egészségbiztosítási pénztár, a gyógyszerészeti intézet, az érintett szakmai kollégiumok és onkológiai intézetek szakembereinek részvételével tíz napja operatív törzset hoztak létre, hogy az ellátási helyzetet folyamatosan nyomon kövessék. Eddig nem volt jogszabály arra, ha ilyen mértékű gyógyszerhiány alakul ki, ezért törvénymódosítást is végrehajtottak, hogy ellátási zavar esetén a forgalmazókat is bevonva szabályozni lehessen a kórházak közötti elosztást - mondta Cserháti Péter. A forgalmazók és a gyártók szerint nagyjából négy-hat hónap alatt rendeződhet a világpiacon kialakult hatóanyaghiány, az egyik készítmény gyártását elindító magyar gyógyszergyárnak pedig négy-öt hónapra van szüksége az indulásra. A kereslet megnövekedése miatt megdrágult beszerzéshez az Országos Egészségbiztosítási Pénztár költségvetésében biztosítottak többletforrást, az operatív törzs szervezi a hatóanyagok elosztását, így már nem fog előfordulni, hogy betegeket kelljen hazaküldeni - hangsúlyozta a helyettes államtitkár.
Réthelyi Miklós
nemzeti erőforrás miniszter pénteken, egy budapesti konferencián azt mondta, a minisztérium mindent megtesz annak érdekében, hogy anyagiakban is könnyebbé tudják tenni az egészségügyi dolgozók munkáját. Ugyanakkor "sajnos egy általános béremelésre valószínűleg a jövő évben sem lesz lehetőség", de a pótlékok és az ügyeleti díj megemelésével szeretnének segítséget nyújtani az ágazatban dolgozóknak - tette hozzá.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.