Gazdaság

Lassul a külkereskedelem, de nő az éves többlet

Lassul a külkereskedelem, de nő az éves többlet

2011. szeptember 2., péntek
Lassul a külkereskedelem, de nő az éves többlet

Sem az export, sem az import növekedésének jelentős júniusi lassulása nem okozott meglepetést az MTI által megkérdezett elemzőknek, akik úgy vélték, az év egészét tekintve a külkereskedelmi többlet elérheti a 6,5-6,6 milliárd eurót, szemben a tavalyi 5,5 milliárd euróval.

Úgy vélték, a külkereskedelem dinamikája lassulni fog éves szinten a következő hónapokban is, hiszen a kivitel a külső konjunktúra alakulásától függ, a behozatalt pedig részben a kivitel, részben pedig a belső fogyasztás és a beruházások vezérlik. A külső konjunktúra gyenge, miközben a belső fogyasztás és a beruházások sem nőnek. A Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint júniusban a kivitel 3,1 százalékkal, a behozatal 3,8 százalékkal nőtt 2010 júniusához viszonyítva euróban számolva, ami jelentős lassulás a májusi 20,5 százalékos export és 15,6 százalékos import növekedést követően. Az első félévben a behozatal 16,5 százalékkal, a kivitel pedig 18,2 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit: az import értéke 36,012 milliárd euró volt, míg az exporté 39,866 milliárd euró. A júniusi egyenleg 609,3 millió euró volt, míg az első félévi 3,854 milliárd eurót tett ki, 22 millióval kevesebbet, illetve 1,034 milliárddal többet mint egy évvel korábban. A hivatal elemzése szerint az első félévében a legnagyobb részarányú gépek és szállítóeszközök árufőcsoport kivitelének és behozatalának volumene 12,3, illetve 9,6 százalékkal bővült. A KSH elemzése szerint az első negyedévben a termékkör mindkét irányú forgalmát jellemző közel 20 százalékos növekedési ütem a második negyedévre jelentősen lelassult, júniusban pedig el sem érte az egy évvel korábbit. A csökkenő tendenciát leginkább a híradás-technikai, hangrögzítő és -lejátszó készülék kereskedelem határozta meg, amelyben a 2010. évi labdarúgó-világbajnokság miatti egyszeri keresletfelhajtó hatás lényeges szerepet játszott.

Németh Dávid

, az ING Bank elemzője ezzel kapcsolatban elmondta, ha a hivatal elemzése helyátálló, akkor például a híradástechnikai eszközök kereskedelemének magas bázis miatti visszaesése csak átmeneti volt, a későbbi hónapokban visszatérhet a korábbi tendencia, s az exportja újra 10 százalék körüli havi növekedést mutathat éves összevetésben. Hozzátette, július-augusztusban, illetve az év hátralévő részében újra 5-10 százalék körüli ütemben nőhet a külkereskedelmi forgalom mindkét ága, s az év végére az egyenleg elérheti a 6,5 milliárd eurót, ami a bruttó hazai termék (GDP) 6-6,5 százaléka lesz. Az ING Bank elemzője elmondta: az élelmiszer-, a gyógyszer- és vegyipar exportszinten júniusban is jól teljesített, s várhatón a következő hónapokban is 10 százalék körüli növekedést mutatnak fel ezek a területek. Úgy vélte, az export dinamikája éves szinten is fölötte marad 1-2 százalékponttal az importénak, mivel az alacsony belső fogyasztás nem erősíti a behozatalt. Az import alakulására hatással van az is, hogy a mérséklődő exporthoz kevesebb behozatal szükséges.

Suppan Gergely

, a Takarék Bank Zrt. elemzője elmondta, sem az export, sem az import növekedésének jelentős lassulása nem okozott meglepetést, hiszen a kivitel a külső konjunktúra alakulásától függ, a behozatalt pedig részben a kivitel, részben pedig a belső fogyasztás és a beruházások vezérlik. A külső konjunktúra gyenge, miközben a belső fogyasztás és a beruházások sem nőnek. Így az év egészét tekintve nem romlik az egyenleg, ami a szakértő várakozása szerint 6,6 milliárd euró többlet lesz. Tavaly a külkereskedelem 5,515 milliárd euró többlettel zárt. Az elemző szerint a következő időszakban nem várható fordulat. Jóllehet minden hónapban pozitív egyenleg várható, a javulás üteme lassulni fog a korábbi időszakhoz képest, részben a magas bázisadatok miatt. Korábban, az előzetes adatok közlésekor más az elemzők az MTI-nek elmondták, az ipari termelés adataiból is látszott már, hogy a lassulás lehet az exportban, és mivel az export termékek import tartalma jelentős, ez hatással volt a behozatal alakulásra. Míg korábban 6-7 milliárd euróra becsülték az éves külkereskedelmi többletet az idei évre, a jelentős világgazdasági lassulás hatására ez kisebb lehet, de továbbra is jelentős aktívum marad a külgazdasági forgalomban. A világgazdasági kilátások gyengébbé válnak, és mivel Magyarország jelentős mértékben függ a külpiacoktól, ez a hatás fennmarad.

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.