Gazdaság

Gasztronómia forradalom – biodiverzitás és vidékfejlesztés

Gasztronómia forradalom – biodiverzitás és vidékfejlesztés

2011. február 22., kedd
Gasztronómia forradalom – biodiverzitás és vidékfejlesztés

A Tudományos Kávéház (Science Café) kezdeményezések világszerte népszerűek, amelyeknek céljuk, hogy a laikus vagy kevésbé laikus érdeklődők kötetlen formában, kávéházi környezetben tájékozódjanak és eszmecserét folytassanak a tudomány és a technológia legújabb eredményeiről. A Science Café szervezésében most a gasztronómiai forradalom élharcosai tartanak előadásokat a vidékfejlesztés, a termelésből korábban kiszorult tájfajta növények „visszatéréséről”.

A Science Café a tudomány demokratikusabbá tételének fontos eszköze, alapvető célkitűzése a civil részvétel erősítése a tudományos szektorban. E filozófiához kapcsolódóan szervezett a „Sokféleség az étlapon: biodiverzitás, vidékfejlesztés és gasztronómia” címmel egynapos konferenciát Szegedre a Védegylet és a Környezeti Társadalomkutató Csoport (ESSRG). A csütörtöki rendezvényről a főszervező,

Mihók Barbara

beszélt portálunknak. „A termelésből korábban kiszorult tájfajta gyümölcsök, zöldségek és gabonák felértékelődtek. A termesztett növények sokféleségének fenntartása egyre fontosabb világszerte. A fokozódó érdeklődés okai között mint cél ott van az éghajlatváltozás, az élelmezésbiztonsági problémák és a zöld munkahelyteremtés. A tájfajták az évszázadok során alkalmazkodtak a helyi adottságokhoz, környezeti feltételekhez, így a termesztésük és a piaci felhasználásuk hatékony választ jelent. Emellett a tájfajta növényeket felfedezték a gasztronómiai forradalom élharcosai is. A tájfajtákról szóló beszélgetésünk a felvezető eseménye a 'Tegyünk a sokféleségért! - 6. európai agrobiodiverzitási fórumnak', amely ezúttal Magyarországon lesz a Védegylet és az ESSRG szervezésében. A kötetlen hangulatú tudományos kávéházunkban (Science Café) két olyan példaértékű hazai közösségi kezdeményezést fogunk bemutatni, amelyek az értékes tájfajták termesztését és piaci feldolgozását célozták meg” – ismertette a csütörtöki rendezvény célját Mihók Barbara. „Az egyik a csúcsgasztronómiával foglalkozó Arcade Bisztró (Michelin Bib Gourmand Award, 2010) tulajdonosa által alapított Agricomplex Kft. Tevékenysége 2009-ben indult kettős céllal: a gourmet konyhák számára a kiváló minőségű alapanyagok biztosítása és a vidékfejlesztés elősegítése. A vállalkozás a Szekszárdi Csapó Dániel Mezőgazdasági Szakképző Iskolával szorosan együttműködve az iskola kertjében 1,5 hektáron végzi a növénynemesítési – és termesztési munkát úgy, hogy ehhez helyi munkaerőt vesz igénybe. Közel 50 különböző zöldség és fűszerfajtát vontak termesztés és tudományos vizsgálat alá a cukkinitől a bazsalikomig. Vezető szakácsmesterek tesztelik a változatokat gasztronómiai szempontból. A program célkitűzései között szerepel a helyi gazdálkodókkal való szorosabb együttműködés is.”

Magbörze a Mars téri nagycsarnokban

A másik bemutatandó példaértékű kezdeményezés egy összefogás, amelyet a Martonvásári Kutatóintézet és a Piszkei Öko hozott létre. Célja, hogy a tájfajta gabonákból egészséges, kiváló minőségű, magas E-vitamin- vagy fehérjetartalmú péktermékek, lisztek készüljenek egy zárt termelői-feldolgozói rendszerben. A Martonvásári Kutatóintézet génbankjából kiválasztott tájfajta gabonák nemesített változatait ökogazdálkodók termesztik. A végtermékek értékesítését a Piszkei Öko, Magyarország első biopéksége végzi. A közösségi kezdeményezés az egész termékpályát lefedi, és közvetlen részvételi lehetőséget biztosít minden szereplőnek. Az I. Szegedi Magbörzét 2011. február 26-án szombat 9.00-13.30-ig tartják Szegeden, a Mars téri piac nagycsarnokában.

A „Sokféleség az étlapon: biodiverzitás, vidékfejlesztés és gasztronómia” programja

Időpont:

2011. február 24., csütörtök, 17.00-19.00

Helyszín:

Katolikus Ház előcsarnok, Szeged, Dugonics tér 12.

Előadók:

- Bakó Lujza, kutatás vezető, Agricomplex Kft. - Domonyai András, ügyvezető, Agricomplex Kft. - Rózsa Katalin, Csapó Dániel Mezőgazdasági Szakképző Iskola, Szekszárd - Nagy András, Arcade Bistro, Budapest - Kovács Géza, ökonemesítő, MTA Mezőgazdasági Kutatóintézet, Martonvásár - Szekeres István, Élelmiszeripari Technológus Mérnök, Piszkei Öko - moderátor: Margóczi Katalin, docens, Szegedi Tudományegyetem, Ökológiai Tanszék

Bővebb információ:

Mihók Barbara, barbaramihok@gmail.com

Szervezők:

Környezeti Társadalomkutató Csoport (ESSRG) Védegylet Egyesület

Információ a Tegyünk a sokféleségért! fórumról ITT.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.