Megkezdődött a hosszú válságperiódus után a magyar gazdaság kilábalása – mondták el az MNO által megkérdezett szakértők annak kapcsán, hogy a KSH múlt héten hozta nyilvánosságra, hogy a várakozásokkal szemben 1,6 százalékkal bővült a hazai GDP.
Az elemzők arra is rámutattak, hogy a társasági adó csökkentése és az adórendszer átalakítása még jobban beindíthatja a gazdaság motorjait, azonban a mezőgazdaság és az építőipar gyengélkedése visszahúzó erőt gyakorol. Arra is felhívták a figyelmet: Magyarország egyelőre a német föllendüléstől is függ, és föl kell készülni arra, hogy a közeljövőben esetlegesen „kidurran a kínai buborék”. A magyar gazdaság a 2000. év körül és azt követően egy ideig a közép-európai régió országainál erőteljesebb dinamikát ért el, majd fokozatosan ütemet vesztett, és figyelemre méltó módon éppen az Európai Unióba való belépés körül következett be a lassulás, holott már a csatlakozási dátum bejelentése növekedést serkentő tényezőnek bizonyult a térségben. A legfrissebb adat alapján az Európai Unióban a britekkel és a lettekkel holtversenyben az ötödik helyen állunk a bővülésben. Ami a korábban írt régiós lemaradásunkat illeti, a számok alapján tovább nőhet, mivel a csehek és a szlovákok továbbra is előttünk járnak, illetve jó eséllyel Lengyelország növekedése is magasabb a magyarnál, de ők még nem közölték az adatot. – Nem átmeneti a jelenség a gazdaság mostani fellendülése, a fokozatos gazdasági kilábalásra a recessziót követően számítani lehetett. A KSH múlt pénteken arról számolt be, hogy a kilábalás a korábban gondoltnál gyorsabb, az előzetes adatok jobbak, mint amire számítottunk – mondta el az MNO-nak
Árokszállási Zoltán
, az Erste Bank elemzője. Jövőre minden bizonnyal meglesz a háromszázalékos költségvetési hiány. Több intézkedés azonban átmeneti jellegű: a különadók 2012 után részben kifutnak, a szuperbruttó fokozatosan megszűnik, további vállalati adócsökkentés lehet 2013-tól, valamint az évi 530 milliárd forintnyi, a magánnyugdíjpénztárakból származó bevétel sem tartható fenn túl sokáig. Mindezek mindenképpen rontják a büdzsé kilátásait 2012–13-tól – tette hozzá. Árokszállási szerint tartós egyensúlyjavító intézkedések bejelentésével, szerkezeti reformok bevezetésével lehetne megelőzni azt, hogy jelentős lyuk keletkezzen a 2012 után a büdzsében. Most úgy tűnik, hogy az idei évben egy százalékkal, míg jövőre akár 3,2 százalékkal is nőhet a hazai gazdaság teljesítménye – mondta el az MNO-nak
Barcza György
, a K&H elemzője. Ez természetesen a nemzetközi folyamatok függvénye, de amíg a német bővülés tart, addig fenntartható a hazai növekedés – tette hozzá. (Forrás:
)
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.