Másfél év múlva a termálvíz energiájával fedezik a makói gyógyfürdő és 750 lakás fűtésigényét annak a 950 millió forintos, uniós támogatással megvalósuló beruházásnak köszönhetően, amely szeptemberben indulhat el a Maros-parti városban - közölte Buzás Péter (MSZP) polgármester szerdán az MTI-vel.
Az önkormányzat a Környezet és Energia Operatív Program pályázatán nyert a fejlesztéshez, a makói geotermikus rendszer kialakításához 444,5 millió forint támogatást - mondta a politikus. A beruházás során teljes körűen felújítják a már meglévő, Kelemen László utcában működő 92 Celsius-fokos termálvizet adó kutat. Megépül egy, a forró víz energiáját optimálisan hasznosító rendszer 3100 méternyi termálvezetékkel, átalakítanak egy már működő fűtőművet, korszerűsítik az érintett lakóépületek hőközpontjait, újakat létesítenek, s elvégzik a szükséges épületgépészeti átalakításokat - ismertette a fejlesztés részleteit a polgármester. A projektnek köszönhetően a makói fürdőt és az érintett lakóépületeket ellátó fűtési rendszer energiafelhasználásában a jelenlegi nulláról 95 százalékra nő a megújuló energia aránya. Ezzel évente csaknem 2,2 millió köbméter - 74.540 GJ energiájú - földgáz elégetését lehet elkerülni, a szén-dioxid-emisszió pedig évi 3.847 tonnával csökken, ráadásul a károsanyag-kibocsátást rendkívül kedvező fajlagos áron sikerül mérsékelni - tudatta
Buzás Péter.
A 2011 végétől működő geotermikus rendszer gyakorlati képzési helyszínként hozzájárul a Szegedi Tudományegyetem által koordinált geotermikus technikus- és szakmérnökképzés beindításához is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.