Gazdaság

A magyar-román határ menti kapcsolatokat vizsgáló kutatás indult

A magyar-román határ menti kapcsolatokat vizsgáló kutatás indult

2010. március 18., csütörtök
A magyar-román határ menti kapcsolatokat vizsgáló kutatás indult

Közös magyar-román kutatási programot indított az európai uniós csatlakozás határ menti kapcsolatokra, kereskedelemre és agráriumra gyakorolt hatásának vizsgálatára a szegedi Innoratio Egyesület és a temesvári Szórvány Alapítvány uniós támogatással – közölte Kicsiny László, a magyar szervezet elnöke csütörtökön a csongrádi megyeszékhelyen.

Az egy évig tartó kutatás során a magyarországi és romániai szakemberek arra keresik a választ, hogy a határok szabad átjárhatósága milyen hatást gyakorolt a Csongrád és Temes megyében működő vállalkozások tevékenységére és kapcsolataira – mondta az uniós támogatással megvalósuló több mint 160 ezer eurós költségvetésű programról tartott sajtótájékoztatón a szakember. Az elnök reményei szerint a kutatás eredményei háttéranyagul szolgálnak majd a szomszédos országok kereskedelmi kapcsolatait befolyásoló gazdaságpolitikai döntések előkészítéséhez.

Rácz Attila

, a Szegedi Tudományegyetem szociológia tanszékének tanársegédje, a program kutatásvezetője elmondta, a teljes gazdasági szférát átfogó felmérés során a munkában gyakornokként részt vevő hallgatók a határ mindkét oldalán 500-500 vállalkozás vezetőjével töltetnek ki kérdőívet. A napokban befejeződő felmérés válaszadói között nemcsak nagyobb cégek szerepelnek, hanem kisvállalkozások és a mezőgazdaságból élő őstermelők is. Az utóbbiakat azért vonták be a kutatásba, mert a munka előkészítése során nyilvánvalóvá vált, hogy a térség őstermelői számára egyik legfontosabb értékesítési terepként szolgáló Dorozsmai Nagybani Piacon mára meghatározó vevővé váltak a romániai felvásárlók. A kutatás következő fázisában a két megye gazdasági életének 50-50 meghatározó szereplőjével készül részletes interjú – tudatta a tanársegéd.

Bodó Barna

, a Szórvány Alapítvány elnöke, a Sapientia Egyetem docense kifejtette, a program egyik célja, hogy segítsen feloldani a határ menti kapcsolatok terén eltérő pályán mozgó politikai és gazdasági élet közötti ellentétet. A szakember úgy látja, a politika nem tulajdonít kellő jelentőséget a szomszédsági kapcsolatoknak: míg a lakosság és a vállalkozások az egyre intenzívebb határátjárással igyekeznek kihasználni a lehetőségeket, magyar és román oldalon is megyék és városok lépnek ki a Duna-Körös-Maros-Tisza eurorégiós együttműködésből.

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.