Keresztelő – sokan már nem is értik a lényegét, egy időben „divat” volt, ma ismét emelkedik a számuk, a lelkészek pedig ennek azért is örülnek, mert a gyermek megkereszteltetése lehetőség arra, hogy mind ő, mind szülei a gyülekezet tagjaivá válhassanak.
„Engedjétek hozzám jönni a kisgyermekeket, és ne tiltsátok el tőlem őket, mert ilyeneké az Isten országa. Bizony, mondom néktek: aki nem úgy fogadja az Isten országát, mint egy kisgyermek, semmiképpen sem megy be abba.” (Márk evangéliuma 10. fejezet, 14b-15. vers)
Jézus Krisztus
hívó szava ma is elhangzik minden egyes keresztelésnél. A keresztelendő és kereszteltetni szándékozó szülők képe igen vegyes, mind a vallási hovatartozást, mind a motivációt illetően. De mindenekelőtt nézzük, mik azok a feltételek, amiket elvárnak a felekezetek e szentség kapcsán.
„A gyerekkeresztelésnél a szülők kérését és motiváltságát vizsgáljuk, és szeretjük, ha valamilyen módon kifejeződik az egyházhoz tartozás igénye, és feltétel az is, hogy némi jártassága legyen a keresztény tanításban. Ennek pótlását beszélgetéssel, vagy felkészítéssel pótoljuk” – magyarázta portálunknak
Benyik György
teológiatanár, tarjánvárosi római-katolikus plébános. A felnőtt keresztelésnél a keresztelendőtől lényegében ugyanezt kérik, és a helyzettől függően, több alkalommal találkoznak a hittanulóval, valamint beszélgetnek hitbeli elkötelezettségéről.
Juhász András
, a Szeged-Kálvin Téri Református Egyházközség vezető lelkipásztora, a Csongrádi Református Egyházmegye lelkészi főjegyzője portálunknak elmondta, felekezetükben nincs általános érvényben lévő szabályozás a keresztséget illetően, a gyülekezetükben, ha gyermeket keresztelnek, akkor legalább az egyik szülő vagy keresztszülő református, „egyházjogi értelemben felnőtt”, azaz konfirmált kell, hogy legyen. A keresztséget itt is megelőzik felkészítő beszélgetések.
Az evangélikusoknál klasszikusan minden érintettnek (szülő, keresztszülő) megkereszteltnek (nem feltétlenül evangélikusnak) kell lennie – tudtuk meg
Cserháti Sándortól
, a szegedi Evangélikus Gyülekezet lelkészétől. „Ha azonban e követelmény tartalmi indokát nézzük, megtehetjük azt az engedményt, hogy legalább a két páros egyik tagja legyen keresztyén” – tette hozzá a lelkész. A keresztelés ugyanis fontos esemény, de nem önmagában (mint egy mágikus jel, vagy védőoltás), hanem mint aminek életre szóló jelentősége van – magyarázta Cserháti Sándor. Akkor nyer értelmet, úgy tölti be hivatását, ha valaminek, az Istennel való közösségünk történetének a kezdete. Kifejezi Isten megelőző, elénk jövő szeretetét, irántunk való egyoldalú elköteleződését, de folytatásra ösztökél; arra, hogy Isten megszólításából majd dialógus legyen. „A keresztség kapcsán támasztott ’feltételek’ terén ezért van némi ambivalencia. Egyrészt a gyermekért (a keresztelendőért) van, tehát legjobb volna minden feltétel nélkül keresztelni, másrészt fontos, hogy a megkeresztelt olyan környezetben, miliőben növekedjék, ahol, ha eljön az ő szellemi-lelki érésének folyamatában az ideje, a keresztyén hit a ’keze ügyében’ legyen. Ezt az igényt igyekszik ’biztosítani’ az érintett felnőttek megkeresztelt volta, ami persze korántsem garancia, de az egyetlen kézzel fogható jel” – összegzett a lelkész. Arra a kérdésre, hogy mi az (dióhéjban), amit egy megkeresztelendőnek mindenképpen elmondanának, Benyik atya kifejtette, amennyiben felnőtt, akkor a legfontosabb hitigazságokat, erkölcsi követelményeket, a közösséghez tartozás feltételeit, a szentségeket és a közösségükhöz tartozás előnyeit tartaná fontosnak megismertetni. „A keresztség által a megkeresztelt egy olyan közösség tagjává válik, amely közel két évezrede él és virágzik. Ennek a közösségnek alapja Jézus Krisztus. Egy közösség tagjának lenni mindig öröm, biztonságérzetet jelent. A keresztség szentség, amelyet Jézus rendelt. A keresztség nem jelent automatikusan üdvösséget, ehhez kell a Jézus Krisztus elhívására történő engedelmes válasz, a megtérés” – magyarázta Juhász András.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.