Cserkészmesék: 20 éves a Márton Áron Cserkészcsapat - FOTÓK, HANGANYAG
2009. november 22., vasárnap
Húsz év nagy idő, húsz év egy csapat életében szinte végtelennek tűnik. De ez nem hozott magával feledést, hiszen az 550. számú Márton Áron Cserkészcsapat méltón ápolja elődeit, a korábbi cserkészek emlékét. Szombaton ünnepelte ugyanis fennállásának 20. évfordulóját a Tátra téri templomban és a közeli Apor Vilmos Közösségi Házban. A csapatzászló a cserkészinduló három strófájának eléneklése közepette vonult be az ünnepi díszbe öltözött terembe, ahol kis- és nagycserkészek fogadták. Gazdag programmal telt a cserkészek napja, hiszen a köszöntőt követően a földszinten megrendezett agapé (szeretetvendégség) különleges tortakreációval fogadta a résztvevőket: cukorba, csokiba és más finomságokba öntötték a cserkészlányok az elmúlt év Maros tutajtúrájának emlékét, majd az egyes túrák – ahogy „cserkészesen” nevezik, portyák – képeit nézhették meg. Sokszor felhangzott az este folyamán a cserkésztaps, de mindennél többször csendült fel az önfeledt gyermeki nevetés, ahogy a vetélkedő feladatait igyekeztek a kiscserkészek a legjobb tudásuk szerint teljesíteni. A Közösségi Házban megrendezett kiállításon a cserkészélet és a csapat számos érdekes tárgyát és képi emlékeit nézhették, foghatták kezükbe a fiatalok.
A cserkésztörvények
1. A cserkész egyenes lelkű és feltétlenül igazat mond. 2. A cserkész híven teljesíti kötelességeit, amelyekkel Istennek, hazájának és embertársainak tartozik. 3. A cserkész, ahol tud, segít. 4. A cserkész minden cserkészt testvérének tekint. 5. A cserkész másokkal szemben gyöngéd, magával szemben szigorú. 6. A cserkész szereti a természetet, jó az állatokhoz és kíméli a növényeket. 7. A cserkész feljebbvalóinak jó lélekkel és készségesen engedelmeskedik. 8. A cserkész vidám és meggondolt. 9. A cserkész takarékos. 10. A cserkész testben és lélekben tiszta.
Csapattörténet
A csapatot 1989-ben indították lelkes elődeik, Harsányi Géza parancsnokságával. Első hivatalos engedélyüket 1990-ben kapták meg. 1997-ben parancsnokváltás történt, új parancsnokként Laurinyecz Mihály káplán atya állt a fiatalok élére. 2000-ben, a csapat 10 éves fennállására új helyre költöztek: a Dugonics tér 12-ben, egy hátsó udvari helyiségben kaptak két helyiséget, egy konyha, egy fürdőszoba, illetve pinceraktár kiegészítéssel. Ekkor került át a kerületnek is a raktára is hozzájuk, illetve a kerületi központ is ebbe az épületrészbe. Laurinyecz atyát ugyanebben az év augusztusában kinevezték a Szeged-Tarjánvárosi plébániára plébánosnak. 2001. augusztus elejétől a Fenntartótestület Elnökének személyében is változás állt be, az új elnök: Kondé Lajos pápai káplán, a Dóm plébánosa lett. Időközben megtörtént hivatalosan is a fenntartótestület-váltás, új fenntartójuk a Szeged-Tarjánvárosi Római Katolikus Plébánia lett, s így csapatszékhelyük is átkerült a Tátra téri templom tőszomszédságában fölépült Apor Vilmos Közösségi Házba. 2006 októberében ismét csapatparancsnok-váltásra került sor: új parancsnokuk Kokaveczné Bánki Judit lett. Rajta kívül Németh Judit és Szarvas Eszter szerzett cserkésztiszti képesítést.
Keretmesék
A cserkészek minden évre egy-egy keretmesét választottak célul, melyhez az évközi munkában a téma történeti feldolgozása, és a nyári táborozások kapcsolódtak. A 2001-es kaposgyarmati kerékpártábor kereteként a „Nekünk két kerékkel több van” jelmondatot választották. A következő iskolai év már betyár-keretben játszódott, így a téli portyára Nógrádon került sor, tavasszal Bugacon jártak, nyári táborukat pedig Bajót-Büdöskút patakvölgybe szervezték. 2002-2003-ban a Magyar Cserkészszövetség 90 éves évfordulóját ünnepelte és a csapat is ezt választotta kerettörténetnek Nagybecskereken, és az 1926-os megyeri nagytábor helyszínét is felkeresték. A következő év Mátyás király és kora keretében telt a Sopronban tartott csapattáborban. De sorra került A Gyűrűk Ura keretmeséje is, melyhez a vándortáborukat a Zemplénben rendezték meg. A bakonyi Döbröntén már indiános mesével töltötték a nyarat, 2007-ben viking harcosokként saját építésű hajókkal a Tisza és a Bodrog vizein és Tokaj környékén „garázdálkodtak”. A 2008-as esztendőben az I. világháborús felderítő hadtestének életét élték Sümeg közelében, Sarvalyon. Idén mesés, leginkább vízi mesés kerethez gyűjtötték a műanyag flakonokat, amelyekből a nyári táborozáshoz építettek tutajt.
Cserkésztörténelem
Világcserkészet1907. Lord Robert Baden-Powell (Becenevén: Bi-Pi) Brownsea szigetén táborozik 20, 14-16 éves fiúval. Ennek tapasztalatai alapján írta meg könyvét a Scouting for Boys-t. 1910.A lánycserkészet megalakulása 1920. Első Dzsembori azaz cserkész világtalálkozó (London) 1924. Második Dzsembori (Koppenhága), ahol a versenyeken 3. helyezést ér el Magyarország, Nagy-Britannia és Amerikai Egyesült Államok után. 1929. Harmadik Dzsembori (Birkenhead, Nagy-Britannia), ahol a Magyar altábor bizonyult a legjobbnak és ezzel elnyertük a Következő Világtalálkozó rendezésének jogát. 1941. Kenyában meghal Bi-Pi a cserkészet alapítója. 1945. A Második világháború után újraindul a cserkésztevékenység. Négyévente rendezik a világtalálkozókat és rendszeresen vannak Világkonferenciák is. A világon 38 millió fiatal él a cserkészetben. Magyar cserkészet1910. Az első cserkészcsapatok megalakulása Magyarországon. 1912. A Magyar Cserkész Szövetség megalakulása. 1919. Az első hazai lánycsapatok megszerveződnek. 1926. Az első Nemzeti Nagytábor Megyeren. 1933. A Negyedik Világ Dzsembori Gödöllőn, a tábor parancsnoka Teleki Pál főcserkész. 1948. A kommunista diktatúra betiltja a cserkészetet. 1961. Az elnyomó rendszer titkosrendőrsége csak ekkor jött rá, hogy a cserkészek titokban folytatták a nevelést. A vezetőket letartóztatták, a csoportokat szétverték. 1989. A magyar cserkészet újjáalapulása. 2000. Milleneumi Emléktábor Esztergomban. 2001. A magyar cserkészet rendezi a Közép-európai nagytábort Csobánkán (Carpathia 2001). 2002. A Huszadik Dzsemborin, Thaiföldön már 78-an képviselik Magyarországot. 2007. 100 éves a cserkészet!
Illés Tibor
Hallgassa meg Laurinyecz Mihállyal készített interjúnkat:
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.