Egyetem

Szeged utolérte Rómát, Marseille-t és Szalonikit is

Szeged utolérte Rómát, Marseille-t és Szalonikit is

Már csak egy tengerpart kellene, hogy igazán örlni tudjunk ennek

Kibédi Péter
2024. július 11., csütörtök
Szeged utolérte Rómát, Marseille-t és Szalonikit is

Szeged a mediterrán város? Az SZTE kutatói a klímaváltozás kihívásaira válaszolnak.

A pálmafa a mediterrán, tengerparti városok szimbóluma-ebből Szegeden a mediterrán éghajlat egyre inkább adott

 

Az elmúlt 13 hónap a mérések kezdete óta a legmelegebb volt globálisan. Ez az extrém meleg hazánkban is megfigyelhető és mindenki számára tapasztalható. Az Éghajlattani és Tájföldrajzi Tanszék és a HungaroMet Zrt. együttműködésének köszönhetően 1998 óta Szegeden nemcsak a külterületen, hanem a belvárosban is zajlanak mérések. Az SZTE Egyetem utcai épületének tetején és udvarán zajló mérések alapján vizsgálható a klímaváltozás és a városklíma együttes hatása.

"A szegedi mérések alapján az elmúlt egy év (2023. július – 2024. június) középhőmérséklete a külterületen 14,4 °C volt, ami jelentősen meghaladja az 1981-2010-es időszak átlagát, a 11,5 °C-ot (2. ábra). A belvárosban a városi hatások miatt az éjszakák rendszerint melegebbek, a minimumhőmérsékletek pedig magasabbak, így ott az elmúlt év középhőmérséklete 15,2 °C volt. 

Ez utóbbi érték olyan városok átlaghőmérsékletének felel meg, mint Róma, Marseille vagy Szaloniki 

– nyilatkozta a Szegedi Tudományegyetem hivatalos oldalának Dr. Gál Tamás. 

Kifejtette hogy az éghajlatváltozás hatása helyi szinten is érezhető, a Szegeden mért adatok szerint. A belvárosban az elmúlt év átlaghőmérséklete mediterrán városokéhoz vált hasonlóvá, ami jelentős eltérés a korábbi időszakokhoz képest. A külterületen mért értékek is jelentősen emelkedtek, ami az éghajlatváltozás közvetlen hatását mutatja. A városi klímamódosító hatás tovább fokozza az éghajlatváltozás hatásait a városokban, ezt jól mutatja a Szeged belvárosában és külterületén mért adatok közötti jelentős különbség. 

Ezek az eredmények rávilágítanak az éghajlatváltozás és a városiasodás összetett hatásaira, és felhívják a figyelmet a további kutatások és a fenntartható városfejlesztés fontosságára

- emelte ki Dr. Gál Tamás.

A teljes cikket, melyekben az elmúlt évek adataiból készült grafikonokat is megtalálja ide kattintva olvashatja az SZTE hivatalos oldalán.

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.