Egyetem

A rokonsági kapcsolatok azonosításában ért el áttörést a Szegedi Tudományegyetem

A rokonsági kapcsolatok azonosításában ért el áttörést a Szegedi Tudományegyetem

2023. március 16., csütörtök
A rokonsági kapcsolatok azonosításában ért el áttörést a Szegedi Tudományegyetem

Az archeogenetikai vizsgálatokat jelentősen megkönnyítő új módszert közöltek az SZTE Gyermekgyógyászati Klinika kutatói - írja az egyetem közleményében.

BMC Genome Biology folyóiratban közzétett új módszer áttörést jelent a vizsgált minták közötti rokonsági kapcsolatok azonosításában. A rokonsági analízis ugyanis korábban nagy bizonytalanságok mellett is csupán a nagyszülő-unoka kapcsolatig volt lehetséges.

Ezzel szemben a correctKin nevet viselő új módszerrel akár ükszülő-ükunoka rokonságig is megbízhatóan azonosíthatók a rokoni kapcsolatok, akár erősen károsodott régészeti, vagy igazságügyi mintákból is.

A módszer egyik nagy előnye, hogy közvetlenül a populáció genetikai analíziseknél használt adatokból dolgozik, akkár többezer mintát is képes egyszerre analizálni. A bővülő adatbázisnak köszönhetően a rokonsági analízisnél kiemelkedően fontos referencia adatok is rendelkezésre állnak.

Nemrégiben lapunk is írt arról, hogy több középkori magyar uralkodó és Mátyás király azonosításán is dolgozik kutatócsoportjával Dr. Neparáczki Endre, a Magyarságkutató Intézet Archeogenetikai Kutatócsoportjának igazgatója, a Szegedi Tudományegyetem Genetikai tanszékének munkatársa. A székesfehérvári osszárium megnyitásával, és a modern archeogenetika segítségével lehetőség nyílt arra, hogy az ott őrzött csontmaradványokból DNS mintát nyerjenek ki a szegedi laborban.

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.