A geoinformatikai, légi és műholdfelvételek magas szintű feldolgozására alkalmas szoftvereket vásárolt pályázati forrásból, 300 millió forint értékben a Szegedi Tudományegyetem (SZTE) természeti földrajzi és geoinformatikai tanszéke, a programok egyaránt szolgálják az oktatási és kutatási munkát - tájékoztatott a a felsőoktatási intézmény közkapcsolati igazgatósága.
A közlemény szerint a Hexagon Desktop Educational 2020 egy világszínvonalú, 12 önálló szoftverből álló képfeldolgozó, publikáló rendszer, amelyhez egy időben 125 hallgató kaphat teljes körű hozzáférést, és azok a digitális oktatás időszakában, otthonról is elérhetők. A programcsomag ötvözi a távérzékelést, a fotogrammetriát és az adatkezelési technológiákat, és térképszerver funkciókat is ellát. A felhasználók térinformatikai adatokat gyűjthetnek a szoftver segítségével, feldolgozhatják és elemezhetik azokat egy rendszeren belül. Az információk webes és mobilalkalmazásokon keresztül is továbbíthatók. A másik nagy frissített, bővített szoftvercsomag az ESRI cég ArcGIS nevű terméke, amelyet már a 1990-es évek elejétől használnak az SZTE-n, de most nyílt lehetőség, hogy a hallgatók nagyobb számban elérjék, nemcsak a tanszéki számítógépes laborokban, hanem otthonról is ezt a rendszert. A szoftverek alkalmasak az oktatáshoz kapcsolódó terepi adatgyűjtések - például terepgyakorlatok térképezési feladatainak - támogatására is. Az oktatás mellett a szoftverek felhasználási lehetősége széles körű: ipari, agrárinformatikai, tájtervezési, környezeti, belvízi vagy aszálymonitoring jellegű kutatásokban is alkalmazhatók.
(MTI)
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.