Egyetem

Klímaszünet a Szegedi Tudományegyetemen

Klímaszünet a Szegedi Tudományegyetemen

2017. augusztus 3., csütörtök
Klímaszünet a Szegedi Tudományegyetemen

Az ország legzöldebb egyeteme, az SZTE augusztus 5-20. között nyári szünetet tart: bezárja épületei nagy részét, de egészségügyi részlegeit folyamatosan működteti. Az idei nyári klímaszünettel várhatóan 5-8 millió forintnyi energia takarítható meg.

2012 óta úgy is csökkenti energiaszámlái összegét az SZTE, hogy télen és nyáron olyan szünetet rendel el, amikor – az egészségügyi részlegein kívüli – épületei nagy részét bezárja. Az ilyenkor kalkulálható energia-megtakarítás mértéke függ a szünet hosszától és a külső hőmérséklettől is. Például a legutóbbi téli szünet idején bruttó 60 millió forinttal mérsékelte fűtésszámláját az SZTE. A betegellátás folyamatosan működik a Szegedi Tudományegyetemen a augusztus 5-20. közötti napokra elrendelt nyári szünetben is. E két héten az SZTE épületeinek többsége – közte például Szegeden a Dugonics téri rektori hivatal; az Ady téri József Attila Tanulmányi és Információs Központ, benne a Klebelsberg Könyvtár; illetve az SZTE 12 karának oktatást szolgáló minden ingatlanja – bezár, az ott dolgozók nyári szabadságukat töltik, az ügyintézés szünetel, az energiaigényes klímaberendezéseket kikapcsolják. Mindettől az áramszámláján mutatkozó 5-8 millió forint megtakarítást remél az ország legzöldebb egyeteme. Az SZTE nyári szünet utáni első munkanapja: 2017. augusztus 21., hétfő, amikortól a felsőoktatási intézményben visszaáll a szokásos munkarend. A takarékoskodáson kívül a megújuló energia felhasználásával is jelentősen hozzájárul az üvegházhatású gázok kibocsátásának csökkentéséhez az SZTE. A 2012 óta az egyetemi épületekre telepített napelempark 2017-es teljesítménye 1210 kW. Napkollektorokkal az SZTE több ingatlanjában is előállít használati melegvizet, ami például a szegediek által máig II-es kórháznak nevezett épületkomplexumban évi 2,2 millió forint megtakarítást jelent. A hőkutas, hőszivattyús hűtési-fűtési rendszerrel ellátott egyetemi épületek közül például a Dóm téri ingatlan annyi hőt termel, amit ha földgázzal kellene előállítani, akkor az évente körülbelül 2 millió forintba kerülne. A geotermikus fűtési rendszerbe bevont 30 egyetemi épületben termelt hő értéke pedig évi 35-40 millió forint. Az energiafogyasztás csökkentését célzó beruházásoknak és egyéb „zöld törekvései” sikerének köszönhetően a Szegedi Tudományegyetem a UI Green Metric Ranking of Word Universities toplistáján a világrangsorban a 107., a belvárosokban fekvő és működő intézmények közül világviszonylatban a 14., Magyarországon pedig a legzöldebb felsőoktatási intézmény.

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.