Egyetem

Ismét szegedi díjazottja van a L’Oréal és az UNESCO ösztöndíjának

Ismét szegedi díjazottja van a L’Oréal és az UNESCO ösztöndíjának

2014. október 14., kedd
Ismét szegedi díjazottja van a L’Oréal és az UNESCO ösztöndíjának
enyedy_eva_02

Jelentősen csökkennek a kemoterápia mellék-hatásai, ha az idei „L’Oréal - UNESCO A nőkért és a tudományért” díjas szegedi kémikus kutatása sikeresen lezárul. Enyedy Éva Anna nevét sokan ismerhetik a Szegedi Tudományegyetemen, hiszen egyetemi adjunktusként hallgatókat is oktat.

A tavalyi évhez hasonlóan idén is szegedi hölgy kapta a L’Oréal –UNESCO A Nőkért és a tudományért ösztöndíj egyik elismerését. Három kivételes tehetségű magyar kutatónőt tüntettek ki kedden a Művészetek Palotájában,

Enyedy Éva Anna

mellett

Korponay-Szabó Ilma

orvos és

Valkó Orsolya

ökológus vehette át a díjat, melynek összértéke 11.000 euró. A program célja, hogy minél több tehetséges, sikeres nő váljon elismertté és ismertté, segítve ezzel is pályafutásukat, kutatásaikat. A díjat szakmai és személyes célokra egyaránt szabadon fel lehet használni. A szegedi díjazott, Enyedy Éva Anna a rákkutatás területén végzett munkájáért kapta az elismerést. Azt vizsgálja, hogy a kemoterápiában használható fémvegyületek hogyan viselkednek az emberi szervezetben. Kutatásai feltárják a mellékhatásokat kiváltó okokat, hogy a rákos betegekhez már kizárólag olyan gyógyszerek jussanak el, amelyek nem okoznak súlyos rosszullétet. A daganatos betegségek kezelésére használt kemoterápia sok esetben megmenti a beteg életét, viszont súlyos mellékhatásokat is okozhat, mint a hajhullás, a hányinger vagy a vérszegénység. A rákkutatók mindig újabb és újabb vegyületekkel kísérleteznek, remélve, hogy rábukkannak olyan anyagokra, melyek hatásosak a rákos sejtek ellen, ugyanakkor megkímélik az egészséges szöveteket. „A betegek számára ez a terápia jelenti az egyetlen reményt a gyógyulásra, így mindent meg kell tennünk, hogy megóvjuk őket a végzetes mellékhatásoktól” – mondta Enyedy Éva Anna. Sok kutató összehangolt munkájára van szükség ahhoz, hogy a betegekhez eljuthasson egy új gyógyszer – Enyedy Éva is egy ilyen nemzetközi kutatócsoport tagjaként tevékenykedik. Emellett egyetemi adjunktusként nem csak a kutatás a feladata, hanem a hallgatók oktatása is. Továbbá küldetésének tekinti a tudomány szélesebb körben való népszerűsítését, hogy minél többen értsék és támogassák a kutatók munkáját.

Miért kevés a női Nobel-díjas?

A fenti eredmények azért is számítanak kiemelkedőnek, mert a női kutatók nehezebben érvényesülnek a tudományos életben. Egy nőnek harmadannyi esélye van rá, hogy doktori címet szerezzen, mint egy férfinak – derül ki a L’Oréal Alapítvány és a Boston Consulting Group kutatásából, amely a nők szerepét vizsgálta a tudományban. Az eredmények azt mutatták, hogy míg az egyetemeken hasonló arányban végeznek férfiak és nők, a tudományos intézményekben mindenhol jóval kisebb arányban dolgoznak vezető pozícióban hölgyek. Az EU-ban az akadémiai pozíciók mindössze 11 százalékát töltik be nők, a női kutatók aránya világszerte pedig kevesebb, mint 30 százalék. Talán a legszomorúbb tény, hogy a Nobel-díjasok alig 3 százaléka volt nő – eddig összesen 16 díjat vihettek haza hölgyek, ráadásul ezek közül kettővel

Marie Curie

büszkélkedhet. A L’Oréal és az UNESCO programjának nem titkolt célja, hogy hozzájáruljon a női kutatók számának és társadalmi elfogadottságának növeléséhez. Az elmúlt 12 évben 37 magyar kutatónő részesült az ösztöndíjban, a vállalat eddig közel 136 000 eurót osztott szét a magyar tudós hölgyek között. Az alapítók törekvése a díj megalapításakor az volt, hogy a tudománnyal foglalkozó hölgyeket minél többen megismerjék – támogatva ezzel a karrierjüket. A külföldön már évtizedes hagyománnyal rendelkező program hazai változatára minden évben olyan tudós nők nyújthatják be pályázatukat, akik tudományos munkájukkal az élet- vagy az anyagtudományok valamely részterületének feltárásán fáradoznak, és magyar felsőoktatási kutatási intézményekben, illetve az MTA kutatóintézeteiben dolgoznak. A „L’Oréal–UNESCO A Nőkért és a Tudományért magyar ösztöndíj” egyedülálló a hazai közéletben: csak nőknek szól, magyar kutatónőket támogat és az ország bármely pontjáról lehet pályázni rá. A program védnöke a Magyar Tudományos Akadémia.

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.