A Gál Ferenc Főiskola szeptembertől szélesíti képzési kínálatát, s ezzel együtt bővíti oktatási intézményeinek listáját. A hitéleti szakok mellett pedagógus és mezőgazdasági képzésekbe fog. Ennek részleteiről, valamint a közelgő felvételiről Kozma Gábor rektor beszélt portálunknak.
„A Bologna-rendszernek megfelelően alap- és mesterszakokat kínálunk a hallgatóknak. Az alapok között találjuk a hat féléves katekéta-lelkipásztori munkatárs képzést, erre építhető a többi hitéleti mester, így a hittanár-nevelő tanár, a keresztény egyház- és művelődéstörténet és a pasztorális-karitásztudomány. Ugyancsak alapszakunk a kántor képzés is, azonban ezt Szegeden ebben a tanévben nem hirdettük meg. Aki szeretne bevezetést kapni a hittudományokba, az egyházi életbe, az egyházi hivatásokba és maga is elkötelezett – esetleg van már egyéb képesítése –, jó szívvel tudom ajánlani a főiskolát. Az itt szerezhető tudás jól kiegészíti a Szegedi Tudományegyetem képzési rendszerében szerzett ismereteket is. Például a pasztorális-karitásztudomány mesterszakon, amit egyik szakirányán „egyházi mentálhigiéné” képzésnek, a „másikon egyházi andragógiának” tekinthetünk, a harmadik pedig a karitász, tehát „egyházi szociális munkás”, amelyeken olyan szakembereket képzünk, akik képesek segíteni és támogatni a lelkészek és egyházi intézményvezetők munkáját, és helyt állnak az állami és a civil szférában is” – vázolta az intézmény sokszínűségét Kozma Gábor. Az egyháztörténet szak művelődéstörténet szakiránya is egyedülálló, amit elsősorban hitéleti vagy bölcsész oklevéllel rendelkezőknek ajánlanak. A hitéleti mesterszakos felvételihez a meglévő állami oklevelük mellé szükségük van egy két féléves teológiai alapozó programra. Hozzátette, az osztatlan teológia szakot sem kizárólag azok végzik el, akik papok szeretnének lenni, hanem olyan „világi” hallgatók is, akik történész, filozófus, bölcsész, vagy éppen jogászképesítésüket szeretnék teljessé tenni egy hittudományi diplomával.
A Gál Ferenc Főiskola szeptembertől szélesíti képzési kínálatát, s ezzel együtt bővíti oktatási intézményeinek listáját. Idén pedagógusszakokkal egészülnek ki a hitéleti képzések: a szarvasi intézmény bevonásával három alap és további két felsőoktatási szakképzés alkotja a Pedagógiai Kart. Az óvodapedagógus, a tanító, valamint a csecsemő- és kisgyermeknevelő bachelor szakok így olyan szakpároknak nyújtanak majd lehetőséget, mint a hittantanár-tanító vagy a kántor-tanító, és az idén még tanító oklevéllel is jelentkezhetnek etikatanár szakra. „A kertészet, a mezőgazdaság magas szintű művelése, szakmai képzése a második világháborúig az egyházi intézmények falai között is zajlott, akárcsak a könyvnyomtatás, az oktatás vagy a betegellátás. Fontosnak tartjuk, hogy a mezőgazdaságból élő családok gyermekeit az agrár végzettséghez segítsük. A földművelés és állattenyésztés a régió megélhetési forrása, viszont az utóbbi időkben kiüresedett ez az élettér. Megszakadt a hivatások átadásának folyamata, Mezőtúron bezárt a főiskola, hiány van szakemberekből. A család és a települések érdeke is, hogy a gyermek helyben maradjon, továbbvigye a családi kis- vagy nagyvállalkozást, ahogyan ennek hagyományosan működnie kellene” – foglalta össze a rektor a mezőtúri intézetben működő agrár felnőttképzések fontosságát, illetve, hogy miként illeszkedik a Gál Ferenc Főiskola profiljába ez a terület. Reményei szerint a már harmadik alkalommal meghirdetett, népszerű karitász szak mellett jövőre egyéb főiskolai képzéseket is indíthatnak.
„Azzal tudunk valakit közösségszervező, alakító és közösségmegtartó munkatárssá nevelni, ha a hallgató maga is részt vesz ebben a folyamatban. A főiskolai évek során igyekszünk ehhez megteremteni és biztosítani a feltételeket. Egyfajta műhelymunka zajlik az intézmény falai között: a képzők képzése.” Sajátos képzési struktúrával bír a Gál Ferenc Főiskola, a három karon négy mester, négy alap, valamint két osztatlan szakot indít szeptembertől. Utóbbi kínálatában a hittanár szak először lesz elérhető Szegeden. Kozma Gábor kiemelte, a szegedi főiskola biztosítja egy úgynevezett első egyházi tudományos fokozat megszerzését is, ami belépő a Pázmány Péter Katolikus Egyetemen működő, a Szentszék által elismert doktori iskolába. A szegedi főiskola különféle módokon nyújt segítséget a továbbtanulásban, így például, a jogszabályoknak megfelelően, még két tanév erejéig olyan hallgatóknak is biztosítják a felvételt a mesterszakokra, akinek korábban a felsőoktatási oklevél megszerzéséhez nem volt szükségük nyelvvizsgára. A képzés során a nappali tagozatosoknak angol, német és olasz nyelvből kínálnak tanfolyamokat, majd nyelvvizsga lehetőséget, illetve a Theolingua nyelvvizsgarendszernek köszönhetően szaknyelvből is vizsgázhatnak.
Mintegy 300 hallgatót fogad az intézmény, amelynek hagyományos, elsőkörös felvételi eljárása már nyár elején lezajlott. A második körben egészen augusztus 22-ig várják a jelentkezőket a szegedi, szarvasi és mezőtúri helyszíneken induló szakokra, a szóban és írásban történő felvételi vizsgákat augusztus 28-ára írták ki. A szegedi etikatanár szakon pótfelvételiztetnek is a felvi.hu-n találhatók szerint, ahová várják a tanító oklevéllel rendelkezőket.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.