Oktatási szakemberekből álló sanghaji delegáció érkezett hétfőn délelőtt Szegedre. Látogatásuk legfőbb célja, hogy a két ország közötti oktatási kapcsolatokat mélyítsék.
Az összesen huszonhárom egyetemet és öt középiskolát képviselő küldöttség előtt
Botka László
polgármester arról beszélt, reméli tovább tudják mélyíteni a szegedi és sanghaji oktatási intézmények közötti együttműködést. Az MSZP városvezető emlékeztetett, Szeged testvérvárosával már eddig is értek el közös eredményeket. Ezek közé sorolta, hogy a Szegedi Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Kara mellett immár a Zeneművészeti Karon folyó képzéseket is egyre több kínai diák választja. Ezen kívül megállapodást kötöttek arról is Sanghajjal, hogy a Szegedre tervezett lézerközpont, az ELI kialakításánál is hasznosítani fogják a kínaiak e téren szerzett tapasztalatait. „Azt tapasztaljuk, hogy a szegedi diákok egyre nagyobb számban fordulnak a kínai nyelv, kutúra és tudomány felé. Az elmúlt néhány évben ennek az érdeklődésnek köszönhetően több általános- és középiskolában kínai nyelvi képzést indítottunk. Büszkék vagyunk arra is, hogy városunkban működik a Konfuciusz Intézet” – közölte Botka László. A városháza után a József Attila Tanulmányi és Információs Központ volt a hétfői látogatás következő állomása. A „2013 Education Fair Sanghai China” című kiállítást Magyarországon először Szegeden rendezték meg. A TIK-ben összesen huszonhárom egyetem és öt középiskola mutatkozott be egy rögtönzött tárlaton. A Szegedi Tudományegyetem rektora vezető nyugati egyetemek képviselőivel folytatott beszélgetéseinek tanulságaként említette: ma már arról is megismerkszik egy kiemelkedő felsőoktatási intézmény, hogy élénk kínai kapcsolatokkal rendelkezik.
Szabó Gábor
elmondta, két évvel ezelőtt Sanghajban több egyetemen is járt, ennek a látogatásnak is köszönhetően érkeztek onnan diákok a szegedi jogi karra. Megemlítette, a 23 millió lakosú Sanghaj önmagában nagy lehetőségeket kínál, például a szegedi ELI-beruházás kapcsán nem érdektelen, hogy az ottani optikai és finommechanikai intézet a lézerfizika egyik fellegvárának számít. "A jövőbeni fejlődés egyik fontos pillérét jelentik a kínai kapcsolatok" – szögezte le az SZTE szempontjából is, hozzáfűzve: bízik a Tisza-parti universitas és a sanghaji felsőoktatási intézmények közötti hallgatói, oktatói csereprogram megerősödésében.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.