Egyetem

Vállalatok is támogatják az egyetemi tehetséggondozást

Vállalatok is támogatják az egyetemi tehetséggondozást

2013. április 19., péntek
Vállalatok is támogatják az egyetemi tehetséggondozást

Csökkenő állami, egyetemi, növekvő vállalati, alapítványi támogatás - ez a tendencia jelenleg az egyetemi szférában. A cégek nemcsak ösztöndíjakkal, hanem gyakornoki programokkal is segítik a jó képességű hallgatókat.

A témában pénteken tartott sajtótájékoztatót a Szegedi Tudományegyetem.

Rácz Béla

általános rektorhelyettes hangsúlyozta, az egyetem régóta sikerrel tart fent kölcsönösen hasznos együttműködéseket ipari partnereivel, illetve a gazdasági szféra szereplőivel. Alapítványi támogatásra is van példa, az SZTE Tehetségpont keretében működő Sófi József a Szegedi Tehetségekért Alapítvány például a Természettudományi és Informatikai Kar évzáróján szokta ösztöndíjait kiosztani.

Motiváció és szja egy százalék

A támogatás motivációja vállalatonként változó: a társadalmi felelősségvállaláson belül "beruházás", szociális érzékenység, munkaerő biztosítása stb. indítja arra a cégeket, támogassák a jó képességű hallgatókat. céllal alapítanak ösztöndíjakat. A vezetők szeretnék elérni azt is, hogy a személyi jövedelemadó egy százalékát minél többen fordítsák a tehetséggondozásra. A GTK alapítványa főleg korábbi hallgatóit célozza. Az SZTE Tehetségpont ösztöndíjainak forrást biztosító Pro Talentis Universitatis Alapítványon keresztül bárki támogathatja a fiatal tehetségeket. Részletek ITT.

A rektorhelyettes azt is kiemelte, több cég az ösztöndíjjal vagy éppen a gyakornoki programokkal kipróbált szakembereket nevel magának.

Badó Attila

, a Szegedi Tehetséggondozó Tanács elnöke, az SZTE Tehetségpont vezetője elmondta, április 10-én

döntött a Szegedi Tehetséggondozó Tanács idei Kiválósági listájáról és úgynevezett Talent-ösztöndíjairól

. Idén mintegy négyszáz pályázat érkezett be, a hallgatók teljesítményei alapján 25 arany-, 37 ezüst- és 74 bronzfokozatú tehetség kap ösztöndíjat az április 25-i díjátadón, ahol emellett más elismeréseket is átadnak. Néhány cég komoly érdeklődést mutatott a tavaly elindított egyetemi Kiválósági lista iránt, úgy gondolták, hogy ez valóban alkalmas arra, hogy a hallgatók teljesítményét objektív módon mérje. Így ehhez a rendszerhez a Sole Mizo, a Contitech, az Egis és a Printker is ösztöndíjjal járul hozzá, de nemrégiben az Euromenedzser és a Goodwill Pharma is a tehetséggondozást támogatók közé lépett. Néhány cég közvetlenül a tehetséggondozó programoknak forrást biztosító Pro Talentis Univeristatis Alapítványon keresztül támogatja a jó képességű hallgatókat. Hozzátette: az elmúlt időszakban az egyetem vezetése a kari kezdeményezéseket központi szinten, a Szegedi Tehetsséggondozó Tanács révén is igyekszik koordinálni. Céljuk, hogy minél több vállalatot győzzenek meg arról, hogy a társadalmi felelősségvállalás fontos, és érdemes támogatni a tehetségeket. Számos szerződés látott már napvilágot, melyeknél a vállalatok igényeit maximálisan figyelembe veszik. Negatívan hathat a régió gazdaságára, ha az üzleti szakmától elfordulnak hallgatók - magyarázta

Vilmányi Márton

, a Gazdaságtudományi Kar dékánja annak hátterét, hogy miért kompenzálták a gazdasági képzés területén kiesett állami támogatást. A vállalati, alapítványi vagy kari forrásból fenntartott ösztöndíjak részben vagy egészben fedezik a költségtérítés mértékét. A dékán hozzátette, kérték a partnereket, hogy támogassák azon családokat is, akik tehetségeket neveltek fel, de a továbbtanulásra nincs forrásuk.

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.