Egyetem

Kiválóságok minden területről – a Sófi-különdíjasokkal beszélgettünk

Kiválóságok minden területről – a Sófi-különdíjasokkal beszélgettünk

2013. április 30., kedd
Kiválóságok minden területről – a Sófi-különdíjasokkal beszélgettünk
Sofi_kulondij

A vegyész, a nyelvész, a medikus, a festőművész-palánta és a politológus – röviden ez a palettája az idei Sófi-különdíjasoknak.

Király András

hatodéves medikus jelenlegi kutatási területe a mágnesesrezonancia-képalkotás (MR) különböző neurológiai kórképekben, melyet az SZTE-ÁOK Neurológiai Klinika Neuroimaging Research Group tagjaként végez immár négy éve. „Van benne minden, ami kell: fizika, informatika, matematika, anatómia, (kór)élettan, pszichológia, retorika – hiszen meg kell tanulni előadni, cikket írni –, nyelvtanulási lehetőség… Egyszóval ez egy multidiszciplináris kutatási terület úgy, hogy közben nem kell állatkísérleteket végezni” – magyarázta a szegedi orvostanhallgató, aki erősen állatbarátnak tartja magát. „Mindig is érdekelt az ’agykutatás’, mindig is ilyen területen szerettem volna dolgozni” – folytatta András, aki természetesen első körben doktori képzésben, majd a „gyógyító” orvosi pályában gondolkodik, egyelőre továbbra is a neurológia irányvonalon. A mezőtúri származású

Hancsákné Dudás Csilla

, elsőéves vegyész mesterszakos hallgató. Egyetemi tanulmányai megkezdése óta végez kutatómunkát, kezdetben a kalciumion különböző cukrokkal képzett komplexeit vizsgálta. Jelenleg vastartalmú, enzimutánzó katalizátorokkal foglalkozik, amelyek a későbbiekben akár ipari folyamatokban is alkalmazhatóak lesznek. „Mivel többféle területen is kutatok, több módszer, több eszköz használatát megtanulhatom, ami a későbbiekben nagyon hasznos lehet” – mondta el a vegyészhallgató. A jövőben is szeretné folytatni munkáját a csoportban, és a diploma megszerzése után szeretne doktori képzésre jelentkezni.

Kisebbségben

Megbecsülve érzik magukat

„Meggyőződésem, hogy a szegedi tehetséggondozás országos tekintetben kimagasló színvonalú és minden erejével a jövendőbeli reménységek mellett áll függetlenül attól, hogy mely területen tevékenykednek. A sokoldalú támogatások által a hallgatók ténylegesen megbecsülve és fontosnak érezhetik magukat” – összegzett Rácz Anita. Vinkó Leó pedig úgy fogalmazott, rengeteg biztatást, kiállítási lehetőséget, médiumokban való szerepléseket, pályázati lehetőségeket kapott az SZTE Tehetségponttól. „Kiemelném Sófi Józsefet, akinek már eddig is nagyon sokat köszönhetek. Ő egy remek ember, és idejét nem sajnálva erőn felül segíti, támogatja az olyan szárnyait bontogató fiatalokat, mint jómagam. Legutóbb például egy országos napilapban szerepeltem egy interjú keretein belül, ami elég sok pozitív eredményt hozott” – tudtuk meg a hallgatótól.

Mátyus Ákos

elsőéves közgazdálkodás és közpolitika mesterszakos hallgató, a délvidéki Zomborban született, és egy kis szórvány magyar faluban, Nemesmilitcsen nőtt fel. Mivel maga is egy határon túli magyar közösség tagja, így a kétezres évek közepén zajló magyar nemzetpolitikai események és folyamatok nagy hatással voltak rá. Ekkor született meg benne az elhatározás, hogy a kisebbségi lét vizsgálatával kezd foglalkozni. „Szomorú, hogy több mint húsz évvel a térségünkben lezajlott a rendszerváltások után a mai napig, sem sikerült megnyugtatóan rendezni a határon túli magyar közösségek a helyzetét” – így a hallgató. Ákos egyetemi évei alatt széleskörűen foglalkozott a kisebbségi lét nemzetközi és nemzetpolitikai vonatkozásaival, míg az elmúlt időszakban – a kölcsönös jobb megértés érdekében – nyitott a szomszédos országok többségi nemzetei irányába. Ennek keretében elsősorban a balkáni térségre koncentrált. Másrészt mesterképzéséből adódóan gazdasági szemléletű vizsgálódásokat is igyekszik végezni a fenti területeken. Ezáltal sokkal összetettebb kép rajzolódik ki egy-egy adott kérdésben. „Igyekszem a téma szakértőjévé válni, ám egyelőre még keresem a helyemet. Örülnék, ha tudásomat, tapasztalataimat a határon túli magyar közösségek javára tudnám fordítani. Elképzelhetőnek tartom azt is, hogy az elemző-kutató szerepkörön túllépve, egyszer talán a dolgok alakításában is szerepet vállalok” – vetítette előre Mátyus Ákos.

Spanyol terpeszkedő kifejezések

A szarvasi születésű

Rácz Anita

másodéves mesterszakos némettanár-spanyoltanár hallgató a nemrég lezajlott Országos Tudományos Diákköri Konferenciáról első hellyel tért haza. „Német-spanyol összehasonlító nyelvészeti területen kutatok. Német nyelvészeti alapokból kiindulva vizsgálom a máig kevéssé kutatott spanyol funkcióigés szerkezeteket – elterjedtebb nevükön terpeszkedő kifejezéseket, azaz olyan főnév-ige konstrukciókat, melyek egyetlen másik ige helyettesítésére szolgálnak, mint például ’befolyást gyakorol’ a ’befolyásol’ helyett” – fejtegette a hallgató. Nyelvészeti kutatásainak legfőbb célja a számítógépes fordítások tökéletesítése, azaz hogy a fordítóprogramok ezen szerkezeteket egységként ismerjék fel és adják vissza egy másik nyelven. „Úgy gondolom, ebben rejlik a témám szépsége is: a kutatások eredményei reményeim szerint más tudományterületeken is hasznosíthatóak lesznek” – így Rácz Anita. A témakör kutatását az a felismerés motiválta, hogy a spanyol nyelvészek által máig is indokolatlanul kevéssé kutatott területről van szó, mely Anita meglátása szerint sokkal nagyobb figyelmet érdemelne főként gyakorlati alkalmazhatósága miatt. A hallgató a fordítóprogramok nyelvészeti alapjainak kidolgozásában is nagyon szívesen részt venne, és doktori tanulmányokban gondolkodik.

Lenyűgöz

Vinkó Leó

elsőéves rajz mesterszakos hallagtó, Kiskunhalason született. „Figyelem a természetet, keresem egyszerű, őszinte tökéletességét. Tapasztalataim felhasználásával hozom létre ösztönös képeimet. Véletlenszerű foltok, vonalak sokaságából, rendszeréből alakulnak ki ösztönös figuráim, melyekhez sokféle anyagot, technikát alkalmazok. Az újabb képeimen megjelenő alakok, figurák végletekig leegyszerűsítettek, szinte már geometrikusak. Emberi érzelmeket, történeteket, gondolatokat jelenítenek meg az alakjaim. Irányt adok a szemlélőnek, segítem a színekkel, utat mutatok neki, de a végső döntést, a gondolatot, az érzést rábízom. Mindemellett a képek célja hogy lenyűgözzék a szemlélőt, gyönyörködtessék őt. A festészetet életcélommá tűztem ki. Fiatal vagyok rengeteg ötlettel és ambícióval, elszántsággal” – vallja az ifjú művészpalánta. A jövőre tekintve sok terve van, most tárlatokra helyezi a fő hangsúlyt. „Megkeresett egy New York-i galéria, és szeretnék, ha novemberben kiállítanék náluk. Illetve más itteni galériánál is pályázok jelenleg. Idén először megpróbálom a Párizsi Őszi Szalont, ami nagyon nívós tárlat” – folytatta Vinkó Leó, aki Londonban már sikerrel szerepelt. Készül a Reök-palota nyári és a Vásárhelyi Őszi tárlatra, és részt vett a budapesti székelyű Pszinapszis rendezvény művészeti kiállításán is. Az SZTE Tehetségpont keretében működő Sófi-alapítvány hagyományos díjátadójára július 7-én kerül majd sor a Tanulmányi és Információs Központban. Az alapítvány idei díszvendége

Szörényi Levente,

Kossuth- és Erkel Ferenc-díjas zeneszerző, gitáros, énekes, szövegíró lesz. Az idei

Sófi-biológuskonferencia győzteseiről

már beszámoltunk, a

fődíjasokról ITT olvashatnak.

Sofi_csoportkep

A 2013-as Sófi-csapat, 12-ből 10-en.

Hátsó sor (balról jobbra): Vinkó Leó, Rácz Anita, Samu Gergely, Lévai Balázs, Király András. Első sor: Kovács Krisztina, Walter Fruzsina, Kormányos Attila, Szabó Renáta, Hancsákné Dudás Csilla.

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.