Jelenleg nem lehet még egyértelműen látni, milyen források állhatnak a Szegedi Tudományegyetem rendelkezésére – derült ki a Szabó Gábor, az SZTE rektora által a pénteki egyetemi összdolgozói értekezlet után tartott sajtótájékoztatón. Az egyetem nagyon fegyelmezett gazdálkodást irányoz elő, melyben lesznek ugyan átszervezések, de tömeges elbocsátások nem várhatók.
„Nem indulhatunk úgy neki ennek az évnek, hogy azt gondoljuk, reménytelen a helyzet” – fogalmazott
Szabó Gábor
. Mint elmondta, az összdolgozói értekezleten éppen azt próbálta prezentálni, hogy ugyan komoly veszélyek vannak, amik az egyetemtől egy nagyon fegyelmezett gazdálkodást követelnek meg, hogy ne szembesüljön akut problémákkal, de ugyanakkor van reálisan működő megoldás. Azt, hogy ez micsoda, teljes mértékben azért nem lehet még látni, mert számos részletkérdés vár tisztázásra.
Bizonytalansági tényezőt jelentenek azok a források, amelyek a felsőoktatásba érkeznek –
a napokban jelentette be az Emberi Erőforrások Minisztériuma
(Emmi), hogy három területen 47 milliárd forintos többletforrást különítettek el, ennek tételei is nagyjából ismertek, de az már nem, hogy ezek elköltése milyen mértékben szabad. Egy részük bizonyára nagyon erősen „pántlikázott” forrás lesz, más részük talán kevésbé, de az arány nagyon kritikus – magyarázta a rektor. Ez, valamint az egyéb források mibenléte határozza majd meg, hogyan tudnak az év során gazdálkodni. Az is ismert, hogy
megjelent egy kormányhatározat
, mely három kiemelt intézményt nevesít - ezek egyike a Szegedi Tudományegyetem. „Ez finanszírozási többletekkel is jár, valamint ez a minősítés arra kötelez, hogy a következő időben is bármilyen gazdasági nehézségek tornyosulnak előttünk, legalább annyira a fejlesztésen és a fejlődésen kell gondolkodnunk, mint a pillanatnyi problémáink megoldásán. Ha a szegedi egyetemnek nincs jövője, akkor kinek van…?” – tette fel a kérdést a rektor. Jelenleg 4,25 milliárd forint elvonásról van papírja az egyetemnek. Azt is lehet tudni, hogy 10 milliárdot különített el az Emmi a kiemelt és kutatóegyetemeknek. Korábbi információk szerint a kiemelt egyetemi státusz miatt az SZTE vélhetően egy nagyjából 2 milliárd forintos összeg támogatást remélhet, de várják a hivatalos értesítést.
„Elindítottunk egy programot, amely jelentős konszolidációs lépésekkel jár. Az utóbbi másfél-két évben 1,2 milliárd forintos megtakarítást realizált az intézmény a dologi kiadások oldalán. Létszámgazdálkodásunkban két év alatt közel kétszáz fős csökkenés következett be, nem elbocsátásokból, hanem abból, hogy a távozók helyére csak kivételes esetben lehetett új alkalmazást létesíteni. Ennek következményeként a béroldalon bő 700 millió forintos éves csökkentést produkáltunk” – sorolta Szabó Gábor. Hozzátette: a klinikai központban végrehajtottak egy olyan konszolidációt, aminek az éves értéke körülbelül 1,8 milliárd forint. „Vagyis nem arról van szó, hogy nem ismernénk fel az ország, vagy a saját helyzetünket – mi eddig is megpróbáltuk megtenni azt, amit meg tudtunk tenni. Az ősz folyamán további terveket dolgoztunk ki, ezek átszervezések, illetve hatékonyságnövelő intézkedések” – összegzett a rektor. Az egyetem készülő költségvetése egyébként komoly belső megszorításokat tartalmaz, a központi egységek többsége például tíz százalékkal kevesebből gazdálkodhat majd, mint eddig.
A professzor leszögezte, egyes sajtóhírekkel ellentétben nem tervez a Szegedi Tudományegyetem tömeges elbocsátásokat, a következő időszakban biztosan nem lesz jelentős létszámleépítés, ezt technikailag sem tudnánk megtenni. Ismeretes ugyanis, hogy a költségvetési intézmények esetében az elbocsátott munkatársakat mintegy tízhavi bérüknek megfelelő összeg illet meg végkielégítésként. Más kérdés, hogy a hatékonyságnövelő intézkedésekkel, az átszervezések miatt elő fog fordulni, hogy megszűnnek munkahelyek, de nem egyik napról a másikra és nem tömegesen – erről további részleteket egyelőre nem közölt a rektor. Mint Szabó Gábor fogalmazott, „befejezetlen szimfónia” volt tehát az összdolgozói értekezlet, melyen lényeges kérdések maradtak megválaszolatlanul, ugyanis számos forrás még nem tisztázott.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.