Egyetem

Március végén Szegedre figyel az egész tudományos világ + FOTÓK

Március végén Szegedre figyel az egész tudományos világ + FOTÓK

2012. március 5., hétfő
Március végén Szegedre figyel az egész tudományos világ + FOTÓK

9 Nobel-díjas tudós is részt vesz azon a mintegy 100 millió forint összköltségvetésű, négynapos konferencián, melyet Szent-Györgyi Albert Nobel-díjának 75. évfordulója alkalmából rendeznek Szegeden.

29 országból 776 kutató regisztrált már a nagyszabású tudományos seregszemlére, melynek a Tisza-parti város, illetve a Szegedi Tudományegyetem március 22. és 25. között ad otthont. Az eseményen arra emlékeznek, hogy

Szent-Györgyi Albert

75 éve, 1937-ben vette át az orvosi-élettani Nobel-díjat. Az előkészületekről sajtótájékoztató keretében számoltak be hétfőn.

Források

A konferencia összköltségvetése mintegy 100 millió forint. A rendezvény az SZTE Kutatóegyetemi Kiválósági Központ uniós pályázat keretein belül valósul meg, platinafokozatú támogatója pedig Szeged önkormányzata és a Richter Gedeon - ismertette Kemény Lajos professzor, az SZTE ÁOK dékánhelyettese.

Több mint 30 országból várnak résztvevőket

Megtudtuk: eddig 421 fő jelentette be igényét tudományos előadás megtartására. Várható, hogy több mint 30 országból 800-nál is többen érkeznek Szegedre - ismertette a bámulatos számokat

Hegyi Péter

főtitkár. A március végi konferenciát nemcsak helyi, de regionális, sőt, országos jelentőségűnek nevezte

Varró András

professzor. Az SZTE tudományos és innovációs rektorhelyettese elárulta: a részt vevő tudósok a kardiológia, a gasztroenterológia, az immunológia és gyulladás, a molekuláris biológia és genetika, az idegtudomány, valamint a tuberkulózis témakörében osztják meg egymással, illetve a nagyközönséggel a legfrissebb tudományos eredményeket. Páratlan lehetőség, hogy 9 Nobel-díjas kutató fogadta el a felkérést, s tart majd plenáris előadást.

Ők érkeznek

A konferencián 9 olyan tudós vesz részt, akik tudománytörténeti jelentőségű felfedezéseikért Nobel-díjat érdemeltek ki: Andrew V. Schally (orvosi-fiziológiai Nobel-díj, 1977), Bert Sakmann (orvosi-fiziológiai Nobel-díj, 1991), Eric Wieschaus (orvosi-fiziológiai Nobel-díj, 1995, Peter C. Doherty (orvosi-fiziológiai Nobel-díj, 1996), Tim Hunt (orvosi-fiziológiai Nobel-díj, 2001), Robert Huber (kémiai Nobel-díj, 1988), John E. Walker(kémiai Nobel-díj, 1997), Aaron Ciechanover (kémiai Nobel-díj, 2004), Ada E. Yonath (kémiai Nobel-díj, 2009).

Szegedi hallét, töltött káposztát és somlóit kóstolnak

A rendezvényhez kulturális-művészeti és gasztronómiai kísérőprogramok is társulnak. Ezekről az SZTE nemzetközi és közkapcsolati rektorhelyettese beszélt.

Pál József

professzor kiemelte: szeretnék a tudósokat közelebb vinni a dél-alföldi, szegedi nagyközönséghez. Ezért nyílt fórumot tartanak a Nobel-díjasok részvételével, akiket 27 kiválasztott dél-alföldi, valamint délvidéki középiskolás mutat majd be. A tudományok fáját is elültetik a József Attila Tanulmányi és Információs Központ mellett (a kocsányos tölgyet az SZTE Füvészkert ajánlotta föl), s emléktáblát is avatnak. A vendégek színvonalas szórakoztatásáról

Szentpéteri Csilla

zongoraestje,

Varnus Xavér

orgonakoncertje, valamint a Magyar Állami Nép Együttes zenekara, a Duna Művészegyüttes, a Szeged Táncegyüttes és

Sebestyén Márta

közös fellépése gondoskodik. Kulináris élvezetekben is részük lehet, hiszen a magyar konyhaművészet és borkultúra remekeivel ismerkedhetnek. Megkóstolják például a szegedi filézett hallevet, az Újházy tyúkhúslevest, a hortobágyi húsos palacsintát, a töltött káposztát és a somlói galuskát is. Szent-Györgyi Albert máig az egyetlen, aki döntő részben magyarországi, ráadásul szegedi kutatásaival érdemelte ki a legrangosabb tudományos elismerést - emelte ki a konferencia elnöke,

Vécsei László

akadémikus. Az SZTE Általános Orvostudományi Kar dékánja a professzor munkásságának ismertetésekor a legnagyobb eredmények között a C-vitamin szerepének tisztázását, a sejteken belüli Krebs-ciklus megismerését, az izomkutatásban véghez vitt áttörést, illetve a kvantummechanika problémakörének az élet lényegével való összekapcsolását sorolta.

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.