A felvételi keretszámok változása, illetve a közgazdász- és jogászképzés államilag finanszírozott képzéseinek megszüntetése felveti a kérdést: van-e az SZTE-n olyan szak, ahol hasonló képzések találhatók, ám államilag finanszírozott helyek is betölthetők? Az SZTE Természettudományi és Informatikai Kar hallgatója hogyan juthat közgazdász diplomához? Milyen szakokra lehet, illetve érdemes a gazdasági érdeklődésű diákoknak jelentkezniük?
A Szegedi Tudományegyetem Természettudományi- és Informatikai Kara (SZTE TTIK) is vizsgálja még, hogyan lehet az új rendszerhez alkalmazkodni.
Csendes Tibor
, a kar általános és tudományos dékánhelyettese szerint a matematikai, a természettudományos, az informatikai és a műszaki képzést preferálja az új felsőoktatási rendszer, amik mind megvannak a karon. Így a TTIK-n a korábban államilag finanszírozott létszám kétharmada maradt meg, de ezen túl több félig finanszírozott hellyel is rendelkezik.. A karon vannak olyan rokonterületek, amelyek kapcsolódnak egy-egy önköltségessé váló, leginkább GTK-s szakhoz. A TTIK-s gazdaságinformatikus képzés óráinak 30 százalékát például a gazdaságtudományi kar oktatói tartják. Ez alapvetően informatikai képzés, amelynek gazdasági orientáltsága van, szemben a mérnökinformatikus szakkal, amely az informatikai területre koncentrál. Viszont a programtervező szak is rendelkezik olyan szakirányokkal, amelyek kötődnek a gazdaságtudományokhoz. "Ugyanakkor ha valaki eddigi tanulmányai során például jogásznak készült, és most a TTIK-ra igyekezne – hasonló irányultsággal – az nemigen találja majd meg a helyét. Ezen túl nehéz felismerni olyan TTIK-s képzéseket, amelyek kiválthatják a jogi vagy a bölcsész képzések egy-egy részét" – figyelmeztet Csendes Tibor. Az viszont tény, hogy a közgazdász mesterképzésekre más karok alapszakjairól is könnyen át lehet a későbbiekben menni. Az SZTE Gazdaságtudományi Kar olyan MA-képzéseket kínál, mint a közgazdálkodás és közpolitika, marketing, nemzetközi gazdaság és gazdálkodás, pénzügy, regionális és környezeti gazdaságtan, valamint Master of Business Administration. Ezekkel a szakokkal az informatikus-oklevél mellé közgazdasági végzettség is szerezhető – államilag finanszírozott keretek között. Mindemellett a Természettudományi és Informatikai karon a tanárszakok szintén átmutathatnak más egységek képzéseire. Az említett szakok mindegyike – idézett egy 2011-es felmérést a dékánhelyettes – azonnal piacképes: a Szegedi Tudományegyetem minden kara 95 százalékos elhelyezkedést tud felmutatni a végzést követő egy évben; a TTIK-ra pedig a többi karhoz képest még inkább jellemző, hogy az ott végzettek a szakmában helyezkednek el. Az informatikai képzésben résztvevők viszont gyakran még diplomájuk megszerzése előtt találnak állást. Részleteket az egyetem
olvashat
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.