Egyetem

A „tehetségek karmestere” az egyetemi díjátadón + FOTÓK

A „tehetségek karmestere” az egyetemi díjátadón + FOTÓK

2011. december 14., szerda
A „tehetségek karmestere” az egyetemi díjátadón + FOTÓK
Szerda este a Szegedi Tudományegyetem (SZTE) Rektori Hivatalának Dísztermében adták át az SZTE Tehetségpont részeként működő Sófi József a Szegedi Tehetségekért Alapítvány idei különdíjait. Az alapítványi elismerések mellett igazi "díjeső" várta a hallgatókat, hiszen az SZTE Kulturális Iroda pályázatainak eredményhirdetésére is ekkor került sor. A Sófi-elismeréseket Gyüdi Sándor, a Szegedi Nemzeti Színház főigazgatója és Pál József nemzetközi és közkapcsolati rektorhelyettes adta át. A Szegedi Nemzeti Színház évek óta kedvezményes színházjegyekkel támogatja az SZTE Tehetségpont hallgatóit. Gyüdi Sándor, a Szegedi Nemzeti Színház főigazgatója, a Szegedi Szimfonikus Zenekar vezető Liszt Ferenc-díjas karmestere és művészeti vezetője tehetségpártolásáról is híres.

A tehetség nem vész kárba

A direktor az átadón elmondta: mielőtt a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetemre került volna, Szegeden szerzett matematika-fizikus diplomát, és abban, hogy "pályaelhagyó" lett, a szegedi egyetemnek komoly szerepe volt. Itt ugyanis rendkívül inspiráló szellemi koncentrációval és megannyi tehetséges emberrel találkozott, ami végül a zenélés felé irányította. "Pályám révén én is hivatásos tehetséggondozó lettem, hiszen a karmester az a muzsikus, aki egyetlen hangot sem tud hozzáadni az előadáshoz, így az ő úgynevezett művészete mások tehetsége által jön létre. Más célja nem is lehet az embernek, mint hogy azok, akik velem muzsikálnak, tehetségük legjavát tudják adni" - fogalmazott Gyüdi Sándor. A főigazgató az SZTE Tehetségpont részeként működő Sófi-alapítványról szólva elmondta, azt értékeli rendkívül nagyra, hogy a díjazottak ölébe nem úgy pottyan a támogatás, mintha szerencsejátékon nyerték volna, hanem személyes módon, a hallgatók a törődést, a pályakövetést valóban megtapasztalhatják a pályázat után is. Így a Sófi-alapítvány nem csak anyagi, hanem szellemi értelemben is támogatója a tehetségeknek. "A tehetség nem vész kárba, ha kitartással és szorgalommal művelik a hallgatók a maguk tudományát, művészetét" - összegzett a direktor. Az alapítvány egy Lapis András szobrászművész által készített Egyetemi Emlékéremmel köszönte meg Gyüdi Sándornak, hogy elfogadta a felkérést a díjátadóra. Az idén tízéves Sófi-alapítvány minden évben az öt fődíjasa mellett különdíjakkal és kiemelt kuratóriumi dicséretekkel is ösztönzi a pályázati felhívására jelentkezett legkiválóbb hallgatókat. Akik teljesítményük révén már különdíjban részesülhetnek, jó eséllyel indulhatnak jövőre a fejenként 200 ezer forintos fődíjért. Az öt különdíjas fejenként 30 ezer forintos ösztöndíjban részesült. Köztük üdvözölhettük a sokoldalú pszichológushallgatót, Náfrádi Lillát, aki többek között a kötődést és a féltékenységet vizsgálja, de érdekli a gyermek- és a neuropszichológia is. Benedek Noémi Mária a klasszika-filológia területén van otthon, mellette újságíróskodik, egy-egy cikkével az Év írása, illetve a Pulitzer Szülővárosa Díjat is elnyerte. Baranyai Tamás orvostanhallgató a szívinfarktus és a hasnyálmirigy-gyulladás ellen küzd, utóbbihoz kapcsolódóan például a koleszterindús táplálkozás hatásait vizsgálja patkányok hasnyálmirigyében. Czeglédi Eszter vérbeli vegyész, a gimnázium utolsó éve óta kutat, és részt vett a Kémia Nemzetközi Évéhez kapcsolódó tudománynépszerűsítésben, például a Hídi vásárra, vagy a Dóm térre kivitt kémiai kísérletekben, akárcsak a másik különdíjas vegyész és kémiatanár, Lukács Zsófia.

Díjeső: énekesek, költők, sportolók

Kihirdették az SZTE „Jó Tanuló – jó sportoló” pályázat 2011 eredményeit is, a következő eredmények születtek: Nők III. hely: Árkosy Lilla (ÁJTK III. jogász), vízilabda II. hely: Dalmády Szandra (ÁOK I. PhD általános orvos), vízilabda I. hely: Balázs Andrea (MK, II. műszaki menedzser), fallabda Férfiak III. hely: Riesz Tamás (ÁOK II. általános orvos), torna, vívás. II. hely: Vida György (TTIK I. MA geográfus), társastánc/tánccsoport I. hely: Boross Gábor (TTIK III. PhD biológus), ultimate frisbee
Az SZTE Kulturális Iroda minden év decemberében megrendezi hagyományos versenyeinek díjkiosztóját. Idén tavasszal fennállásának 85. évét ünnepelte a Szegedi Egyetemi Énekkar, melynek egyben évzáró hangversenyére is sor került. A kultúra hatalmas egész, melynek csak egy részét képezi a tudomány - a többi szegmensét is művelni kell, ezzel is hozzájárulva a teljességhez - fogalmazott Pál József. Az Egyetemi vers- és prózamondó verseny győztese Szabó Dorottya (ÁOK I. általános orvos), a második díjat Zsiga Zsolt (BTK I. történelem), a harmadik helyet pedig Somogyi Anikó (TTIK II. matematika) nyerte el. Ballai Nikolett (BTK I. magyar) jutalomban részesült. Az Egyetemi zenei versenyen három kategóriában osztott díjat a zsűri. Komolyzenében első lett Papp Viola Zsuzsanna (oboa, ÁOK I.), második Fazekas Flóra Franciska (fuvola, TTIK IV. környezetmérnök), harmadik Nagyapáti Noémi (magánének, BTK Anglisztika MA II.). Jutalomban részesült Szirányi Gyula Dávid orgona (TTIK gazdaságinformatika V.). Népzene kategóriában első helyen végzett Kopasz Zsófia (népdalénekes, JGYPK I. óvodapedagógus), valamint Jankov Gyöngyvér. Másodikként Kiss-Iván Ágnes (népdalénekes, BTK Némettanári MA I.), harmadik helyen pedig Szűcs Szilárd (furulya, ÁOK IV.) és Szűcs Bálint (koboz, ÁJTK jogász I.) végzett. A dzessz, musical és sanzon kategóriában Patkós Ibolya (énekes, MK élelmiszermérnök IV.) bizonyult a legjobbnak, másodiknak a Szívtipró Timi Trió, Balogh Gyula (gitár, ének, BTK magyar II.) és Prekop Győző (szájharmonika, GTK kereskedelmi marketing III.) futott be. Harmadik lett Bartal Márta (dzsesszének, GTK regionális és környezeti gazdaságtan MA I.) Az „Én írok levelet magának…” szerelmeslevél-pályázat első helyezettje Juhász Erika (TTIK biológia I.), második Neller Vivien (FOK fogorvos II.), harmadik Tóth Tünde (BTK magyar MA II.). A „Nyári napnak alkonyulatánál / megállék a kanyargó Tiszánál...” címmel meghirdetett verspályázat első díját Hajnal Zsolt (BTK magyar I.), másodikat Juhász Erika (TTIK biológia I.), harmadikat pedig Garaczi Zoltán (BTK történelem III. magyar II.) vehette át. Rektori oklevélben részesültek a 2011-es nyári Universiaden nyújtottak kiemelkedő sportteljesítményükért: Márton Anita (JGYPK gyógypedagógia, a Békéscsabai Atlétikai Klub válogatott atlétája), Baksa László (JGYPK, rekreáció-egészségfejlesztés, a Szeged Beton válogatott vízilabdázója), Török Béla (ÁJTK joghallgató, a Szeged Beton válogatott vízilabdázója), valamint Nagy Péter (ÁJTK joghallgató, a Szegedi Lelkesedés SE válogatott súlyemelője).
Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.