Egyetem

Közös román-magyar kutatási program indult a Maros mentén

Közös román-magyar kutatási program indult a Maros mentén

2011. június 24., péntek
Közös román-magyar kutatási program indult a Maros mentén

Közös román-magyar kutatási program indult a szegedi és a temesvári egyetem szakembereinek részvételével a Maros Lippa és Szeged közötti, alföldi szakaszán a folyó múltjának, jelenének és jövőjének a vizsgálatára.

A tizennyolc hónapig tartó közös munka során tizenkét magyar és négy román kutató elemzi a Maros és völgyének hidrológiai, hidromorfológiai, geológiai és geomorfológiai tulajdonságait - mondta

Sipos György

projektmenedzser a 166 eurós összköltségvetésű, uniós támogatással megvalósuló program nyitórendezvényén pénteken Szegeden. Az elmúlt százezer évben a Maros óriási területeket járt be Orosházától Nagyszentmiklósig, százával hagyva maga után egykori medreit. Néha enyhén kanyargós szűk mederben folyt, máskor olyan széles volt, mint jelenleg a Duna. Mindennek hátterében a terület éghajlatának - csapadéknak és hőmérsékletnek - folyamatos változása állt. A folyó jelenleg az egyik legfontosabb természeti erőforrás a régióban. Vize természetes élőhelyeket és mezőgazdasági területeket tart fenn, a medréből kitermelt nagy mennyiségű kavics és homok fontos építőanyag, hordalékkúpja pedig kulcsfontosságú vízbázis. Az itt élők mindig is a törekedtek a folyó gazdasági hasznosítására, de ennek során általában nem mérték fel a hosszú távú következményeket. A projekt során létrehozott adatbázis elő fogja segíteni a jövőbeni változások becslését, valamint a folyó regenerációs képességének meghatározását. Mindez elengedhetetlenül fontos a hosszú távú és fenntartható folyógazdálkodás szempontjából - hangsúlyozta a szakember. A Maros alföldi szakasza mentén mintegy 400-450 ezer ember él. A kutatók kíváncsiak arra is, hogy a lakosság milyen környezeti problémákat érzékel a térségben, hogyan képzeli el a folyó hasznosítását. A szakemberek ezer fő bevonásával kérdőíves felmérést is készítenek, és interjúkon kérik ki az emberek véleményét - közölte a Szegedi Tudományegyetem természetföldrajzi tanszékének tudományos munkatársa.

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.