Egyetem

Csaknem 141 ezer felsőoktatási felvételi kérelem

Csaknem 141 ezer felsőoktatási felvételi kérelem

2011. március 31., csütörtök
Csaknem 141 ezer felsőoktatási felvételi kérelem

Csaknem 141 ezren adtak be az idén felsőoktatási intézményekbe felvételi kérelmet, körülbelül ugyanannyian, mint tavaly. A legnépszerűbb intézmény ebben az évben is az Eötvös Loránd Tudományegyetem (ELTE), amelyet a Debreceni Egyetem és a Szegedi Tudományegyetem követ; a legidősebb jelentkező 1939-ben született és fizikát szeretne tanulni.

Princzinger Péter

, az Oktatási Hivatal elnöke csütörtökön, budapesti sajtótájékoztatón elmondta: a felvételizők többsége az elektronikus jelentkezést választotta, 81 054-en éltek ezzel a lehetőséggel, számuk az idén haladta meg először a papíron jelentkezőkét. Hozzátette: alapképzésre 95 660-an, egységes, osztatlan képzésre 10 622-en, felsőfokú szakképzésre 8842-en, mesterképzésre 25 506-an adtak be kérelmet. Az állandó lakhely alapján a legtöbben, több mint 42 ezren a közép-magyarországi régióból jelentkeztek. Államilag támogatott képzésre első helyen 124 378-an, költségtérítéses oktatási formákra 18 022-en jelentkeztek. Az elsőhelyes jelentkezések között kicsivel nőtt a felsőfokú szakképzésre és elenyészően csökkent a mesterképzésre jelentkezők száma. Az alap- és osztatlan képzésre összesen 362 ezer jelentkezést nyújtottak be a diákok. A hivatal elnöke kitért arra is, hogy a felsőfokú szakképzés iránti érdeklődés 5-7 százalékkal növekszik az elmúlt években, úgy tűnik, a diákok felfedezték ezt a képzési formát. Az egyes képzési területek adatai szerint a művészeti képzésben nőtt a leginkább a jelentkezések száma, de jelentős, 9-10 százalékos az orvosi és egészségtudományi, valamint a természettudományi képzések iránti érdeklődés növekedése is. Ettől alig marad el az informatikai és a műszaki képzési terület, erre is többen jelentkeztek. A bölcsészettudományi és a társadalomtudományi képzési területen ugyanakkor csökkent - 9-10 százalékkal - a jelentkezések száma.

Kerékgyártó Sándor

, az Educatio kft. ügyvezetője elmondta: továbbra is nők szeretnének többen felsőoktatási intézménybe járni, a jelentkezők 56,6 százaléka kerül ki közülük. Egy jelentkező átlagosan 3,4 helyre adott be kérelmet. Kifejtette: külföldről 2700-an adtak be jelentkezési kérelmet, az uniós államokon kívül érkezett jelentkezés Norvégiából, Peruból, Kanadából és az Egyesült Államokból is. A legtöbb jelentkező - mintegy 30 ezer - 1992-ben született, a legfiatalabb jelentkező 1995-ben látta meg a napvilágot. A legidősebb felvételiző 1939-es születésű. Mint ügyvezető az MTI kérdésére elmondta, ez utóbbi felvételiző a Szegedi Tudományegyetemre jelentkezett, fizika szakon szeretne tanulni. A legnépszerűbb intézmény az idén is az ELTE, amelyet a Debreceni Egyetem és a Szegedi Tudományegyetem követ. Princzinger Péter a sajtótájékoztatón kitért arra: a felvételi eljárás díjának megfizetése nélkül az eljárás érvénytelen. Aki ezt nem fizeti be, a "vonalhúzáson" már biztosan nem fog részt venni. Elmondta, hogy a regisztrációs leveleket a jelentkezőknek április végéig küldik szét, az egyes dokumentumok - így például a középiskolai bizonyítvány - benyújtási határideje június 1-je, míg az érettségit, a nyelvvizsgát, a felsőfokú végzettséget igazoló dokumentumokat július 7-ig lehet beküldeni, ez a dátum az egyszeri sorrendmódosítás határideje is. A ponthatárokat várhatóan július 21-én határozzák meg. A küszöbponthatár 200 pont, az államilag támogatott felvehető keretszám alapképzésben 53 450 lesz, mesterképzésre 19 600 hallgatót lehet felvenni.

Dux László

felsőoktatási helyettes államtitkár összegzése szerint rendben zajlottak a felvételi jelentkezések az idei évben.

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.