Egészség

Holnap dohányzásmentes világnap!

Holnap dohányzásmentes világnap!

2018. május 30., szerda
Holnap dohányzásmentes világnap!

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) május 31-ét Dohányzásmentes Világnappá nyilvánította, hogy ezzel hívja fel a figyelmet a dohányzással kapcsolatos egészségügyi kockázatokra, a dohányzásmentes életmód előnyeire, valamint azokra a hatásos szabályozásokra, amelyek hozzájárulnak a dohánytermékek fogyasztásának csökkenéséhez.

A 2018. évben a Dohányzásmentes Világnap témája: „Dohányzás és szívbetegség”

Azokat a halálokokat, melyek összefüggésbe hozhatók a dohányzással, külön csoportba foglalták. A WHO Health for All (HFA) adatbázisának meghatározásaalapján ezek a következők BNO kód sorrendben:

  • az ajak-,szájüreg és garat rosszindulatú daganata (C00-C14),
  • a gége-, légcső a hörgők és a tüdő rosszindulatú daganata (C32-C34),
  • a nyelőcső rosszindulatú daganata (C15),
  • az ischaemiás szívbetegségek (I20-I25),
  • az agyérbetegségek (I60-I69),
  • az idült alsó légúti betegségek (J40-J47) okozta halálozás.

A csoport tagjai mind a vezető halálokok, a keringési rendszer betegségei- és a daganatos megbetegedések okozta halálozások közül került ki. A szív-érrendszeri megbetegedések több ember haláláért felelősek világszerte, mint bármilyen más halálok. A dohánytermékek használata a 2. leggyakoribb okozója a szív-érrendszeri betegségeknek, a magas vérnyomás után. Az első helyen álló ischaemiás szívbetegségek okozta halálozás értéke többszörösen meghaladja

a dohányzással összefüggésbe hozható halálozás csoportjá

ba sorolt további halálokok mutató számait és ez hosszú idősoros adatokat értékelve is kijelenthető.

2016-ban Csongrád megyében az összes halálozás száma 5199 fő volt.

Mivel az epidemiológiai vizsgálatok azt bizonyítják, hogy a dohányosok 70 %-a 18 éves kora előtt kezd dohányozni, a fiatalok körében érdemes felhívni a figyelmet az egyén felelősségére és fejleszteni az egészségtudatosságot.

Fontos tudni, hogy annak, aki szeretne leszokni káros szenvedélyéről, a segítség biztosítása ingyenes, bárki számára hozzáférhető lehetőség. Érdeklődni a háziorvosnál, kezelőorvosnál lehet, illetve rendelkezésre áll egy ingyenesen hívható információs vonal is.

Segítség a leszokáshoz: 06 80 200 493, leteszemacigit.hu
Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.