Egészség

A házi gyermekorvosoknak is emelkedhet a bérük

A házi gyermekorvosoknak is emelkedhet a bérük

2012. március 1., csütörtök
A házi gyermekorvosoknak is emelkedhet a bérük

A házi gyermekorvosok tiltakoznak amiatt, hogy az egészségügyi ágazatban most tervezett béremelés az alapellátás dolgozóit nem érinti. Ugyanakkor egy a kormány honlapjára csütörtökön felkerült rendelettervezet szerint más módon mégis emelkedhet a házi gyermekorvosok bére, miután áprilistól bővítenék a teljesítményfinanszírozásuk alapjául szolgáló mutatószámok, vagyis indikátorok körét.

A háziorvosok indikátor alapú teljesítményértékeléséről és az orvosok gyógyszerrendelése értékelésének egyes szabályairól szóló rendelet módosításáról szóló tervezet szerint a házi gyermekorvosok teljesítményértékelésénél a jövőben számítana, hogy a praxis betegforgalma hogyan alakul az ügyeleti, illetve a rendelési időben. Eszerint minél több azon betegek száma, akik az ügyelet helyett rendelési időben keresik fel saját orvosukat, annál nagyobb lesz a teljesítményfinanszírozás. Többletbevételt jelenthet például a 6 éven aluli gyermekek szűrővizsgálata is. Mint a dokumentumban kifejtették, figyelembe veszik a háziorvosi szolgálathoz bejelentkezett 6 év alatti gyermekek közül azok arányát, akiknél - a vonatkozó miniszteri rendelet által elrendelt - szűrési tevékenységek közül legalább egy megtörtént az elmúlt 12 hónapban. Ezen felül, ha a körzetben magas a csak szoptatással táplált, félévesnél fiatalabb csecsemők aránya, az további bevételt jelent a házi gyermekorvosoknak. A tervezet szerint a módosítást követően első ízben a 2012. áprilisi teljesítményeket értékelik, melyek díjazására 2012 júliusában történik meg. Egyes indikátorok alapján havonta, míg más, a gyógyszerelésre vonatkozó mutatószámok alapján negyedévente juthatnak pluszbevételhez a házi gyermekorvosok. Az indikátorokon alapuló teljesítményértékelés célja, hogy a háziorvosi szolgálatok szakmai munkáját mérjék. Az egységes indikátorrendszert 2009 első felében vezették be a háziorvosi és házi gyermekorvosi szolgálatok által végzett ellátás ösztönzésére. Az azóta eltelt időszak tapasztalataira és a nemzetközi tendenciákra alapozva, a háziorvosok teljesítményének hatékonyabb értékelésére az egészségügyi államtitkárság tavaly áprilisban vezetett be új mutatószámokat. Az államtitkárság akkor azt közölte: a módosítással havi 100 millió forintról 250 millióra emelkedett a háziorvosok teljesítményalapú finanszírozásának kerete. Így egy adott praxis - a teljesítményének függvényében - jelenleg átlagosan havi ötvenezer forint többletbevételhez is juthat. Az egészségügyi dolgozók anyagi helyzetének javítását célzó bértárgyalások januárban kezdődtek meg. Két hónap elteltével a szakma nagy része még bízik a tárgyalások sikerében. Ugyanakkor valamennyien nehezményezték, hogy a rendelkezésre álló 15 milliárd forintos forrásból való orvosi bérrendezésből az alapellátásban dolgozók kimaradnak. A Házi Gyermekorvosok Egyesülete az MTI-hez csütörtökön eljuttatott közleményében kiemelte: képviselőiket nem hívták meg még a bértárgyalásokra. Pedig, mint írták, a praxisok többsége még a közalkalmazotti bértáblának megfelelő fizetéseket sem tudja kigazdálkodni dolgozói számára, nem hogy eleget tegyen az "elvárt béremelés" kívánalmának. "A gyermekgyógyászat hiányszakma, a háziorvosokat tárt karokkal várják külföldön" - fogalmaztak. Hozzátették: határozott álláspontjuk, hogy "prioritásként kell kezelni az ágazat mielőbbi, különbségtétel nélküli, reális igényeknek megfelelő finanszírozását". Korábban

Papp Magor

, a Magyar Rezidens Szövetség elnöke azt mondta az MTI-nek, hogy az alapellátásban dolgozók számára is meg kell találni a többletfinanszírozás formáját. Hiszen az egészségügyi rendszer átalakításának kardinális kérdése az, hogy az alapellátásban is szakszerűen elvégezhető feladatokat elsősorban az alapellátásban lássák el - tette hozzá.

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.