Az ingatlanpiacon a 2015-ös éve eleje óta tapasztalható szárnyalás úgy tűnik, most véget ért. A covid, majd az Orosz-ukrán háború hatására kialakult áremelkedés, kamatemelés és az energia jelentős drágulása úgy tűnik, kiszúrta az ingatlanlufit. A változások már jól láthatóak az ingatlanpiaci statisztikákon. Több megyeszékhelyen is megállt az árak emelkedése és az ingatlan keresők is elég visszafogottan keresgélnek. (x)
Ingatlan keresések száma 2021-ben és 2022-ben
Minden évben január hónapban keresnek a legtöbben ingatlant . Ez így volt 2021-ben és 2022-ben is. Viszont a két évben nagyon különbözően alakult az ingatlan kereslet.

A 2021-es évben október 22-ig többnyire egyenletesen csökkent az ingatlan keresések száma, míg 2022-ben nyár elején és nyár végén is megugrott az ingatlan kereslet több hétre is.
A 2022-es nyár végi nagyobb érdeklődésnek az energia drágulás bejelentése vetett hirtelen véget. Szeptember első 3 hetében jelentős visszaesést tapasztalhattak a keresletben az ingatlan értékesítők. Az ingatlanok iránti érdeklődés 20-25%-al esett vissza nagyon rövid idő alatt.
Ingatlan kereslet különbségei
Természetesen az ingatlan keresletben is jelentős különbségek vannak az országon belül. Az alábbi ábrán 2022 október első 3 hetének ingatlan keresési különbségei láthatók.

Ahogy a fenti képen is látható, Komárom-Esztergom megyében jelentősen visszaesett az ingatlanok iránti kereslet. Akit érdekel most eladó ház Szeged városában, annak most jó esélye lehet egy kicsit nagyobb alkura.
Használt lakások árváltozása 2022-ben
A legtöbb megyeszékhelyen és Budapesten 2022-ben is tovább drágultak a lakások. Augusztusban és szeptemberben viszont több megyeszékhelyen is megállt az áremelkedés, vagy még csökkenni is kezdett a használt lakások átlag négyzetméterára. Az ingatlan kereslet csökkenése miatt az eladók kénytelenek egyre többet engedni a kínálati árból.
Már a megyeszékhelyek 60%-ánál megállt az áremelkedés, vagy csökkenni kezdett a használt lakások átlagos négyzetméterára. Budapesten szeptemberben csak pár száz forinttal emelkedett az átlagos négyzetméterár az augusztushoz képes.
A megyeszékhelyek 40%-ánál az áremelkedés még kitartott szeptemberben is. Ilyen megyeszékhely például Békéscsaba, ahol augusztushoz képest is meredeken emelkedett (16000 forinttal) a használt lakások átlagára.
Lakások árváltozása Szegeden
Akit inkább jobban érdekel eladó lakás Szeged városában, az azt láthatta, hogy a használt lakások ára augusztusban volt a legmagasabb, majd szeptemberben 2000 forinttal csökkent a négyzetméterár, ami az eladó lakások átlagárához képest nem túl számottevő csökkenés, de ha a tendencia folytatódik, akkor már jelentősebb árcsökkenés is lehet az eredménye.

A magas inflációt figyelembe véve azt lehet mondani, hogy a reál árak emelkedése már minden megyeszékhelyen megállt. Sok helyen már jelentős csökkenést is tapasztalhatnak a használt lakást keresők.
Várhatóan a kisebb és az energiatakarékos házak és lakások ára tovább fog emelkedni, míg a kevésbé korszerűek ára jelentősebben csökkenni fog, vagy csak kismértékben fog emelkedni az infláció miatt. Gyors áresés valószínűleg nem fog bekövetkezni az ingatlanpiacon.
Támogatott tartalom!