Egyetem

Csillagászati diákolimpiát szervez az SZTE

Csillagászati diákolimpiát szervez az SZTE

2019. augusztus 1., csütörtök
Csillagászati diákolimpiát szervez az SZTE

47 ország több száz diákja, a világ legtehetségesebb csillagászai vesznek részt a 13. Nemzetközi Csillagászati és Asztrofizikai Olimpián (IOAA) Keszthelyen. A hazai esemény főszervezője a Szegedi Tudományegyetem és az MTA Csillagászati és Földtudományi Kutatóközpont, fővédnöke pedig Prof. Dr. Kásler Miklós, az emberi erőforrások minisztere.

Magyarország nyerte el a 2019-es, 13. Nemzetközi Csillagászati és Asztrofizikai Olimpia (IOAA) rendezési jogát. Augusztus 2. és 10. között 47 ország több mint 250 diákja ad számot csillagászati és asztrofizikai tudásáról Keszthelyen. A diákok a Föld minden tájáról érkeznek: Nepáltól Katarig, Mexikótól Kanadáig, Örményországtól Norvégián át Kolumbiáig számos ország található a nevezettek listáján. A megmérettetésen – amelynek során nyolcvan óriási távcsövet állítanak majd fel Keszthely-szerte – a nemzetközi zsűri az egyéni teljesítményt díjazza. Az öt forduló során elméleti, adatfeldolgozási, megfigyelési, planetáriumi feladatokat kell megoldani, de emellett lesz csapatverseny is. A résztvevők az egyes körökben pontokat kapnak teljesítményükre, ezek alapján alakul majd ki egyéniben a győztesek névsora. A záróünnepségen várhatóan 15 aranyérmet osztanak majd ki. A több száz fiatalt megmozgató esemény a csillagász szakma és a magyar tudományos élet számára igen nagy jelentőséggel bír, turisztikai haszna pedig vitathatatlan. A több mint 250 diák és a több mint 130 fős kísérő delegáció számára ugyanis a szervezők gazdag kulturális és gasztronómiai programot állítottak össze: a résztvevők megismerkedhetnek a balatoni régió látványosságaival, a magyar hagyományokkal, és megtapasztalhatják a messze földön híres magyar szíveslátást. A Nemzetközi Csillagászati és Asztrofizikai Olimpia (IOAA) ötlete 2006-ban született meg Thaiföld, Indonézia, Irán, Kína és Lengyelország együttműködéséből. Az alapítók két célt tűztek ki maguk elé: az egyik, hogy népszerűsítsék a csillagászatot és az asztrofizikát a fiatalok körében, a másik pedig, hogy elősegítsék a nemzetközi szakmai kapcsolatok kialakulását már fiatal korban is. Magyarország 2011-ben indított először versenyzőket az olimpián, idén pedig vendéglátója a grandiózus eseménynek, amely számot tart a nemzetközi csillagászati világ figyelmére is. A hazai esemény főszervezői a Szegedi Tudományegyetem és az MTA Csillagászati és Földtudományi Kutatóközpont, fővédnöke pedig Prof. Dr. Kásler Miklós, az emberi erőforrások minisztere. A nemzetközi csapatok tiszteletére az esemény kommunikációját végző Vízió Budapest Tudománykommunikációs Ügynökség animációs kisfilmet készített, amely

itt tekinthető meg

. A 13. Nemzetközi Csillagászati és Asztrofizikai Olimpia eseményeiről folyamatosan tájékoztat

a

verseny hivatalos honlapja

és

Facebook-oldala

.

(Forrás: SZTE)

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.