Közélet

Múltidéző 27. rész: A Stühmer édességbolt

Múltidéző 27. rész: A Stühmer édességbolt

2019. február 12., kedd
Múltidéző 27. rész: A Stühmer édességbolt

Országszerte híres kávéja még mindig elevenen él a szegediek emlékezetében a Széchenyi tér Kárász utca felőli üzlethelyiségnek. Az államosítás után azonban már csak a köznyelvben élt Stühmerként a jó nevű édességbolt.

A fiatalok közt Kerek-perec néven ismert helyen 1931-ben a kiváló építész, Kende Ferenc tervezése alapján építették a Stühmer édességboltot. Ez annak a hullámnak a része volt, mely során országszerte 63 fióküzletet nyitott a Stühmer Csokoládégyár.

"A Stühmer Frigyes Rt. artisztikus ízlésű művészi üzletportáljai már hozzátartoznak Budapest világváros képéhez. Nyugateurópai ízlés, raffinált elegancia, emellett szigorúság jellemzi őket" – írta a Reklámélet című folyóirat 1935-ben.

A szépen berendezett, gazdag választékú, mérsékelt árral dolgozó üzleteket, – köztük a szegedit is – hamar megkedvelték a vásárlók. A már-már művészi esztétikájú dobozokban kínált bonbonok, táblás csokoládék, cukorkák ma is több háztartásban fennmaradtak. Ezeket a borítókat és csomagolópapírokat jelentős iparművészek, Jeges Ernő, Kaeszné Lukáts Kató, Mallász Gitta és Szirmai Ili tervezték. Az 1948-as államosítása után Budapesti Csokoládégyárként működött tovább a Stühmer, elváltak útjai a Széchenyi téri üzlethelyiségtől.

"A 40-es évek végén történt államosítás után a Csemege kosár nevű cég üzemeltette a helyet" – idézte fel Farkas Árpád, a Szegedi Emlékkereső Facebook-csoport adminja. "A 60-70-es években egy hálózat részeként működött. Híresen finom dolgokat árultak ott még az államosítás után, illetve a 80-as évek elején is. Én még csak gyerek voltam akkor, de máig emlékszem, hogy milyen finom illatok voltak ott és helyben pörkölték a kávét. Aztán jött a rendszerváltás, miután a következő bérlők egymásnak adták a kulcsot" – mesélte Farkas Árpád. A közösségi oldal hozzászólói közül többen felidézték, hogy például Gregor József operaénekes rendszeres vendégnek számított az üzletben. A karos presszógéppel főzött kávé városszerte sokakat vonzott a belvárosi üzlethelyiségbe.

Mióta megüresedett az üzlet, a már említett Szegedi Emlékkereső csoport tagjai civil kezdeményezésre felkeresték a mai Stühmert, hogy rendezzenek be egy édességboltot a régi üzlet helyén. Azonban ez a cég már nem az a Stühmer. Török Róbert, a Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum megbízott igazgatóhelyettese elárulta, hogy a Budapesti Csokoládégyár, vagy ahogy ma ismert, a Bonbonetti ezt a márkáját a Tibi csokival ellentétben elkótyavetyélte, így az a Stollwercké lett. Farkasék megkeresésére lelkesen reagált a mai Stühmer, segítséget is kértek tőlük a szükséges adatok megszerzése érdekében, de végül elálltak az ingatlan bérlésétől. Úgy tudjuk, hogy a bérlemény szövevényes jogi helyzete miatt döntöttek úgy, hogy nem fektetnek pénzt a régi üzlet felkarolására. Most Kaposvár főutcájában működik egy eredeti állapotban található kávézó.

(Forrás: S. Nagy Anikó – Kereskedővilág, Mundus Kiadó, 2007)

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.