A kiadó Mediaworks szombattól felfüggeszti a Népszabadság nyomtatott és internetes formában történő kiadását a lap új koncepciójának kialakításáig, illetve megvalósításáig – közölte a társaság szombaton, az MTI-vel.
A Mediaworks tájékoztatása szerint az érintett területekhez rendelt munkavállalókat felmentik a munkavégzés alól, a szerződéses partnerek szolgáltatásait pedig időlegesen felfüggesztik. Az előfizetőknek a Népszabadság helyett más kiadványukat, illetve az előfizetésből a felfüggesztés idejére eső rész visszafizetését ajánlja fel a kiadó.
A Népszabadság példányszáma az elmúlt tíz évben 74 százalékkal, azaz 100 ezer példányt meghaladó mértékben csökkent, aminek következtében a lap 2007 óta több mint 5 milliárd forint veszteséget termelt, és idén is jelentős veszteséget halmozott fel – közölték. Kiemelték, a kiadó arra összpontosít, hogy az iparági trendeknek leginkább megfelelő üzleti modellt találjon a Népszabadságnak, ennek érdekében pedig konzultációt kezdeményeznek az érintettekkel.
Ajánlatot tett a Mediaworks a Népszabadság szerkesztőségének
Ajánlatot tett a Mediaworks a Népszabadság szerkesztőségének – közölte a kiadó szombat este az MTI-vel. Hozzátették, hogy a felek megállapodtak: vasárnap folytatják az egyeztetéseket az üzemi tanács és a szakszervezet bevonásával.
Közleményük szerint szombaton a Mediaworks menedzsmentje azonnali egyeztetést kezdeményezett a Népszabadság felfüggesztésével és újraindításával kapcsolatban Murányi András főszerkesztővel. A kiadó ajánlatot tett, mely szerint a Mediaworks haladéktalanul tárgyal a lap finanszírozásáról vagy újraindításáról, amennyiben a szerkesztőség vezetése olyan stratégiát és üzleti tervet tesz le az asztalra, amely alapján biztosítható a hosszú távú gazdaságos működés.
A Népszabadság főszerkesztője ismertette a menedzsmenttel a szerkesztőség álláspontját, amely szerint a szerkesztőség határozott célja, hogy “együtt maradjon, kizárólag az eddigi, független szakmai minőséget állítsa elő”. Hogy ez lehetséges-e és milyen formában és konstrukcióban, arról tovább egyeztetnek a felek – olvasható a Mediaworks közleményében.
A Mediaworks szombat reggel tájékoztatott arról, hogy a kiadó szombattól felfüggesztette a Népszabadság nyomtatott és internetes formában történő kiadását a lap új koncepciójának kialakításáig. A kiadó döntését közleményében azzal indokolta, hogy a lap példányszáma az elmúlt tíz évben 74 százalékkal, azaz 100 ezer példányt meghaladó mértékben csökkent, így az 2007 óta több mint 5 milliárd forint veszteséget termelt, és idén is jelentős veszteséget halmozott fel. Tájékoztatásuk szerint az érintett területekhez rendelt munkavállalókat felmentik a munkavégzés alól, a szerződéses partnerek szolgáltatásait pedig felfüggesztik.
A Népszabadság mellett tüntettek a Kossuth téren
A sajtószabadságért Facebook-csoport szervezte rendezvényen részt vett a lap szerkesztőségének több munkatársa is, akik együtt, a lap mai – utolsó – számát hozva érkeztek a helyszínre.
A tömegben több sajtóorgánum újságíróit, valamint ellenzéki politikusokat is látott az MTI tudósítója. A Parlament elé meghirdetett demonstrációra is átmentek az MSZP politikusai, köztük Molnár Gyula, a párt elnöke, valamint Horváth Csaba, és Kunhalmi Ágnes, de a tömegben feltűnt Karácsony Gergely PM-es polgármester, Juhász Péter, az Együtt, valamint Molnár Csaba, a DK politikusa. A résztvevők megtöltötték a tér közepét.
Többen skandálták, hogy “Népszabadság”, “Demokráciát”, “Disznóság”, “Nem hagyjuk”, “Orbán, takarodj”, illetve “Szabad ország, szabad média”.
Hargitai Miklós, a szerkesztőség munkatársa, a Sajtószakszervezet helyi alapszervezetének vezetője elmondta: a szombati ügyeletre kollégáit már nem engedték be az épületbe. “Ez mindent elmond arról, mennyire volt ez gazdasági döntés” – jegyezte meg.
A lap felfüggesztése mintegy nyolcvan embert érint. “Fogalmam sincs mit fogunk csinálni” – fogalmazott Hargitai Miklós, hozzátéve: egyelőre a becsomagolt személyes holmijukhoz sem férnek hozzá.
Hargitai Miklós arról is szólt, hogy voltak a lépésnek voltak előjelei, ide sorolta többek között a kollektív szerződés felmondását a lapnál.
Az – egy létráról megafonon keresztül felszólaló – szakszervezeti vezető azt hangsúlyozta: az újság dolga, hogy ellenőrizze a hatalmat. “Azért nem lesz hétfőtől Népszabadság, mert túl jól tette a dolgát” – mondta.
Kitért arra is, hogy a lap munkatársainak 2008 óta nem emelték a fizetését, viszont 2010 óta kétszer is csökkentették. “Mostantól olyan országban élünk, ahol a Magyar Idők meséli el, hogy mi történik a politikában” – fogalmazott Hargitai Miklós, hozzátéve: “nagyon pici területre szűkül vissza a sajtószabadság”.
A rendezvényen felszólalt Tamás Gáspár Miklós filozófus, aki azt mondta: “abban a helyzetben vagyunk, hogy a vezetők a magyar nép ellenségei, és ezt még csak el sem lehet mondani”. Úgy fogalmazott: rövidesen vége van a sajtószabadságnak és szólásszabadságnak, ha ezt hagyjak.
Murányi András, a napilap főszerkesztője a téren újságíróknak elmondta: szombaton tárgyaltak a kiadó képviselőivel, egyelőre nincs megegyezés, vasárnap folytatják. A kiadó azt kérte tőlük, tegyenek le egy üzleti tervet, amellyel rentábilissá tehető a lap. Ilyet 12 óra alatt nem lehet összeállítani – tette hozzá.
A főszerkesztő közölte: vasárnap megpróbálják fölvenni a munkát, fontosnak tartaná, hogy hétfőn megjelenjen a lap, de egyelőre ez nem valószínű. A kollégák szeretnének együtt maradni, és továbbvinni a lap szellemiségét – hangsúlyozta.
A Mediaworks kiadó szombaton jelentette be, hogy felfüggesztette a Népszabadság nyomtatott és internetes formában történő kiadását a lap új koncepciójának kialakításáig, illetve megvalósításáig. A kiadó döntését közleményében azzal indokolta, hogy a Népszabadság példányszáma az elmúlt tíz évben 74 százalékkal, azaz 100 ezer példányt meghaladó mértékben csökkent, aminek következtében a lap 2007 óta több mint 5 milliárd forint veszteséget termelt, és idén is jelentős veszteséget halmozott fel.
A DK nemzetközi fórumokhoz fordul a Népszabadság felfüggesztése miatt
A Demokrata Koalíció (DK) nemzetközi fórumokhoz fordul a Népszabadság felfüggesztése miatt; többek között az Európai Uniót, az Európa Tanácsot, az EBESZ vezetőit, valamint a nemzetközi sajtó képviselőit is tájékoztatják a történtekről – jelentette be a párt szóvivője szombati sajtótájékoztatóján.
Gréczy Zsolt azt mondta: a nemzetközi szervezetektől azt várják, hogy “ítéljék el az Orbán-kormány cselekedetét, amellyel újabb lépést tett arra, hogy felszámolja a maradék sajtószabadságot Magyarországon”.
A Népszabadság megölése a magyar demokrácia, a magyar sajtószabadság elleni legaljasabb támadás – fogalmazott Gréczy Zsolt. Hozzátette: “nincs kétségünk, hogy legnagyobb politikai napilap, a demokratikus Magyarország egyik legfontosabb képviselőjének elhallgattatása az Orbán-kormány egyik legaljasabb gaztette”.
Mint mondta, támogatják a lap szerkesztőségét küzdelmében, szolidárisak a szerkesztőség munkatársaival, olvasóival, a demokratikus Magyarországgal és készek a lapért folytatott küzdelemben bármilyen módon részt venni.
A DK számára “nem kétséges, hogy az egész történet mögött az Orbán-kormány áll” és szerinte nem lehet nem észrevenni, hogy amikor Lázár János londoni útja derült ki, gyakorlatilag “lefejezték az Origó-t”, amikor pedig Rogán Antal “helikopteres botránya”, és Matolcsy György “ingatlanbotránya” került elő, pár nap alatt “kivégezték a Népszabadságot is”.
Gréczy Zsolt azt mondta: a DK az orbáni diktatúra kiépülésének újabb fejezetét látja ebben a történetben és szerintük “az Orbán-kormány itt nem fog megállni”.
A DK a kormánytól is azonnali választ vár arra, hogy igaz-e az a pletyka, miszerint az utóbbi egy-két napban Mészáros Lőrinc, gyakorlatilag Orbán Viktor közvetlen környezete megvette a Népszabadságot. Szerintük ezeket az információkat cáfolni, vagy megerősíteni szükséges. A DK a Népszabadság melletti tüntetéseken is részt kíván venni – mondta a politikus.
Gréczy Zsolt szerint ha a kormányoldal azt gondolja, hogy el lehet hallgattatni a demokratákat, akkor téved.
LMP: a Fidesznek kell bizonyítania, hogy nincs köze a Népszabadság bezárásához
A Fidesznek kell bizonyítania, hogy nincs köze a Népszabadság bezárásához, ellenkező esetben úgy vesszük, hogy “levadászták a lapot és brutálisan kivégezték” – mondta Szél Bernadett, az LMP társelnöke a párt 36. kongresszusának szünetében tartott sajtótájékoztatón, Budapesten.
A politikus hangsúlyozta: elfogadhatatlan, ami történt, kulturált országokban és demokráciákban “nem szoktak így bánni lapokkal és olvasókkal, állampolgárokkal”.
Mint mondta, joggal merül fel a Fidesz szerepe a lap bezárásában, ugyanis korábban már szó volt arról, hogy a Fidesz érdekkörébe vonják a napilapot. Hozzátette: Orbán Viktor miniszterelnök is többször tanúbizonyságát adta annak, hogy “irritálja a sajtószabadság”.
Kiemelte: teljes mértékben elfogadhatatlan, ami történt, és úgy látja, a Népszabadság bezárása túlmutat a történéseken, “a tét az, hogy a magyar sajtó szabad tud-e maradni és a kormány elszámoltatható lesz-e”.
Az LMP társelnöke megjegyezte: nyilvánvaló, hogy nem csődről van szó, mert ugyan a napilapoknál megszokott, hogy veszteségesek, de az online kiadást meg szokták tartani. Ugyanakkor kiemelte, hogy a bezárás “konspiratív hangulatú” volt, a szerkesztőséget azzal zárták be pénteken, hogy vasárnap máshol folytatják.
Közölte azt is, az LMP kongresszusa egyhangúlag kiállt azért, hogy a magyar sajtó sokszínűsége megmaradjon, elutasítják a keleti rezsimek sajátosságaihoz hasonlatos médiastruktúrát és szolidaritást vállalnak a Népszabadság munkatársaival. Kiemelte: a munkavállalói érdekképviseletet a törvény alapján egy nagyobb átszervezés előtt értesíteni kellett volna, ez azonban nem történt meg.
Kérdésre válaszolva a politikus elmondta: a Parlament előtti tüntetésen maga is részt fog venni. Hozzátette: bízik abban, hogy a sok tüntetés erősíti egymást, “és világossá teszi a kormánynak, hogy nem lehet így elbánni egy napilappal”.
A sajtótájékoztatón bemutatták Ungár Pétert is, akit a kongresszus kilenceik elnökségi tagnak választott. Ungár Péter elmondta: a kongresszus politikai nyilatkozatot fogadott el a Kanada-EU szabadkereskedelmi egyezménnyel kapcsolatban, ebben felszólították a kormányt és a Fideszt, hogy ne adják fel Magyarország szuverenitását az egyezmény kedvéért.
Mint mondta, a szabadkereskedelmi egyezmény ellentétes a magyar nemzeti, gazdasági érdekekkel, ugyanakkor a kormány úgy döntött, támogatja anélkül, hogy az Országgyűlés elé vinné ratifikálásra.
Az egyezmény ideiglenes hatályba léptetése azt jelenti, a kanadai, multinacionális cégek perelni tudják a magyar államot, ha profitérdekeik sérülnek – mondta. Hozzátette: a Fidesznek a nemzeti szuverenitás “egy politikai termék”, semmilyen valós tartalma nincs, és csak akkor használják, ha politikai érdekükben áll, de nagyvállalatokkal szemben nem érvényesítik.
A kormány gazdasági döntésként tekint a Népszabadság kiadásának felfüggesztésére
A kormány kizárólag gazdasági döntésként tekint arra, hogy a Mediaworks kiadó szombattól felfüggesztette a Népszabadság nyomtatott és internetes formában történő megjelentetését.
Tuzson Bence kormányzati kommunikációért felelős államtitkára szombaton, az MTI-nek nyilatkozva elmondta, a Népszabadság önmagában 5 milliárd forintos veszteséget halmozott fel az utóbbi években és “semmiképpen sem szeretnék a sajtószabadságot megsérteni még azzal sem, hogy beleszólnánk egy kiadó döntésébe”. Kiemelte, a sajtószabadság igazi megsértését az jelentené, ha a kormány beavatkozna egy médiatulajdonos döntésébe.
“A magunk részéről az MSZP tiltakozását megértjük, hiszen a lap évtizedeken keresztül az MSZP tulajdonában volt, de nem régiben eladták” – tette hozzá Tuzson Bence, arra reagálva, hogy a szocialisták tüntetést szerveznek szombat estére a Népszabadság szerkesztősége elé.
A Mediaworks kiadó napközben jelentette be, hogy szombattól felfüggeszti a Népszabadság nyomtatott és internetes formában történő kiadását a lap új koncepciójának kialakításáig, illetve megvalósításáig azért, hogy “valamennyi érintett ezen kiemelt feladatra tudjon koncentrálni”.
Gianni Pittella: a Népszabadság bezárása a magyar sajtószabadságot veszélyezteti
A Népszabadság bezárása a magyar sajtószabadságot veszélyezteti, kiadását újra biztosítani kell – hangsúlyozta Gianni Pittella, az Európai Parlament szociáldemokrata képviselőcsoportjának (SD) vezetője az MTI brüsszeli irodájához eljuttatott nyilatkozatában szombaton.
“A sajtószabadság veszélyben van Magyarországon, mert a legbefolyásosabb és független napilap, a Népszabadság kiadását egyik napról a másikra, minden előzetes bejelentés nélkül, pénzügyi okokra hivatkozva felfüggesztették” – fogalmazott Pittella.
“Antidemokratikus rendszerekben gyakori, hogy bezárnak olyan ellenséges újságokat, amelyek – például korrupciós ügyek feltárásával – aláássák a kormány hatalmát. Éppen ez történt a Népszabadsággal” – állt a közleményben.
“Felszólítjuk a magyar hatóságokat, tegyenek meg minden lehetséges intézkedést annak biztosítására, hogy a napilap újra működhessen és minden újságírója újra munkába állhasson” – fogalmazott az Európai Parlament szociáldemokrata képviselőcsoportjának vezetője.
“Egy valódi demokratikus kormánynak ezt kell tennie. Ez az, amit Európa elvár Orbán Viktortól és a magyar kormánytól” – tette hozzá Gianni Pittella.
Martin Schulz, az Európai Parlament elnöke előbb német, majd magyar nyelvű Twitter üzenetében arra figyelmeztetett, hogy a Népszabadság hirtelen bezárása “aggasztó precedenst” teremt. “Szolidaritásomat fejezem ki a Kossuth téren tüntető magyarok mellett” – fogalmazott Schulz.
A Népszabadság tulajdonosa, a Mediaworks kiadó szombattól felfüggesztette a napilap nyomtatott és internetes formában történő kiadását arra hivatkozva, hogy a lap új koncepciójának kialakításáig, illetve megvalósításáig “valamennyi érintett ezen kiemelt feladatra tudjon koncentrálni”.