Közélet

Kezdődik a nyári diákmunka program az önkormányzatoknál

Kezdődik a nyári diákmunka program az önkormányzatoknál

2016. május 31., kedd
Kezdődik a nyári diákmunka program az önkormányzatoknál

A Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) az idén is meghirdeti a Nyári diákmunka programot 1,9 milliárd forintos támogatási összeggel - jelentette be a minisztérium munkaerőpiacért és képzésért felelős államtitkára kedden Budapesten, sajtótájékoztatón.

Cseresnyés Péter

közölte: a program keretében a 16-25 év közötti diákok kaphatnak a területi, települési önkormányzatoknál vagy önkormányzati fenntartású intézményeknél munkalehetőséget. A programban azok a nappali tagozatos diákok vehetnek részt, akik a kezdő időpontban, július 1-jén már betöltötték a 16. életévüket, befejezésekor, augusztus 31-én pedig még nem múltak el 25 évesek. A diákok június 20-tól jelentkezhetnek a programban való részvételre. Az szaktárca arra számít, hogy a programban munkát végző diákok száma várhatóan meghaladja a 20 ezret - mondta az államtitkár. Cseresnyés Péter aláhúzta: a program már diákkorban elő kívánja segíteni a fiatalok munkához jutását és ezzel nemcsak a korai munkatapasztalat megszerzését, hanem a jövedelemszerzés lehetőségét is biztosítja a fiataloknak. Az államtitkár különösen fontosnak tartotta, hogy a diákok a nyári munkavégzéssel "élesben" szereznek ismereteket a munka világáról. Emlékeztetett: a program a béreket támogatja, a százszázalékos támogatás legfeljebb két hónapra adható, július 1. és augusztus 31. között, maximum napi hat órás időtartamra. A támogatás a minimálbér, illetve a garantált bérminimum időarányos részének felel meg. Így a szakképzettek esetében 96 750 forint, a szakképzettséggel nem rendelkezők esetében 83 250 forint lehet személyenként és havonta a támogatás. A nyári diákmunka a tapasztalatok alapján a hátrányosabb helyzetű megyékben - mint Borsod-Abaúj-Zemplén vagy Szabolcs-Szatmár-Bereg - népszerűbb, így nagyobb összeget és létszámot tervezett az NGM. Emellett felhívta a foglalkoztatók figyelmét arra, hogy fokozottan ügyeljenek az esélyegyenlőség és az egyenlő bánásmód követelményének helyi érvényesítésére. A kiválasztás során alkalmazzák és tartsák be az összeférhetetlenségi szabályokat. Cseresnyés Péter szólt arról is, hogy 2013-ban 16 ezer, 2014-ben közel 25 ezer, tavaly több mint 27 ezer fiatal szerzett munkatapasztalatot a kéthónapos program keretében. Az idén rendelkezésre álló összegből több mint 9000 diák foglalkoztatása valósulhatna meg, ha mindenki 2 hónapos szerződést kötne. De a korábbi tapasztalatok azt mutatják, hogy általában a fiatalok egy-egy hónapot töltenek munkával, így a foglalkoztatottak száma a kalkulált létszámot lényegesen meghaladja - mondta. Kifejtette, a fiatalok munkába állását támogató programok - köztük a Nyári diákmunka program - segítségével sokan találtak a munkát, míg 2010-ben a munkanélküliség 30 százalék körüli volt a fiatalok körében Magyarországon, addig ez 2016-ra 15 százalék alá csökkent.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.