Sportlövő Eb - Aranyérmes és olimpiai kvótát szerzett Csonka Zsófia

2015. július 23., csütörtök

Aranyérmet nyert, ezzel indulási jogot szerzett a jövő évi olimpiára Csonka Zsófia a női sportpisztolyosok között a maribori sportlövő Európa-bajnokságon.

A magyar lövő 580 körös eredménnyel hetedikként jutott a nyolcas döntőbe a 30+30 lövéses alapversenyben, ahol rajta kívül csak a grúz

Nino Salukvadze

és a német

Monika Karsch

nem rendelkezett ötkarikás kvótával. Mivel ketten juthattak indulási joghoz, a két rivális közül elég volt az egyiket megelőznie. A döntőben a 25 lövéses rangsoroló szakasz végén hármas holtverseny alakult ki az élen úgy, hogy

Csonka

, a fehérorosz

Viktorija Csajka

és az ukrán

Olena Kosztevics

egyformán 16 pontot ért el, azaz a kvóta biztossá vált. Minden olyan lövésért, amely legalább 10,2-es volt, egy pont járt. Szétlövés következett, ebben a magyar volt a legjobb, Csajka követte őt, így ők ketten versenyeztek a végén az aranyéremért. Ezt a párharcot aztán Csonka 8-6-ra nyerte. Egy-egy lövésnél két pontot kapott a pontosabban célzó versenyző. "Az aranyérmet a nagypapámnak ajánlom, aki januárban hagyott itt bennünket. Ma azt éreztem a döntő során, hogy velem van. Az Európa-bajnokságra nemcsak azért jöttem, hogy olimpiai kvótát szerezzek, hanem hogy végre a sportpisztolyban is érmet nyerjek. A döntő előtt csak az járt a fejemben, hogy szép nagy tízeseket lőjek. A riói lesz a negyedik olimpiám, még csak most kezdődik igazán a munka" - mondta. Salukvadze negyedik, Karsch hatodik lett. Csonka ebben a számban hatodik volt a londoni olimpián és előtte már a pekingin, sőt az athénin is szerepelt. Sportlövészetben a versenyzők az országuknak szereznek kvótát, de általában az indul, aki kiharcolta. Egy számban legfeljebb kettőt lehet begyűjteni. Női sportpisztolyban a magyarok kihasználták a maximális lehetőséget, mivel az első kvótát, még tavaly szeptemberben

Tobai-Sike Renáta

ugyanebben a számban szerezte. A kvótával rendelkezők ugyanakkor más számokban is elindulhatnak a játékokon. Tobai-Sike a csütörtöki versenyen 16. lett 575 körrel, Nemes Adrienn pedig a 24. helyen végzett 572-vel. A magyar csapat az ukrán, az orosz és a bolgár mögött negyedikként zárt 1727 körrel, kettővel elmaradva a bronzéremtől. Tobai-Sike és Csonka mellett további két magyar sportlövő szerzett eddig kvótát: áprilisban légpuskában Sidi Péter, illetve szerdán a kisöbű szabadpuska fekvő versenyszámban Szabián Norbert. A sportpisztolyosok küzdelme mellett még egy felnőtt számban volt magyar érdekeltség csütörtökön az Eb-n: a női kisöbű sportpuskások fekvő versenyében - amely nem olimpiai szám - Zwickl-Veres Kata 29. lett 611,5 körrel, Dalmati Nóra pedig 42. 608,1-gyel. A junioroknál Péni István 1154 körrel másodikként jutott a döntőbe a kisöbű szabadpuska 3x40 lövéses összetett versenyében, amelyben végül a hatodik helyet szerezte meg.