Bulvár

Hatalmas víztározót találtak a Grönland jégpáncélja alatti jégkásában

Hatalmas víztározót találtak a Grönland jégpáncélja alatti jégkásában

2013. december 23., hétfő
Hatalmas víztározót találtak a Grönland jégpáncélja alatti jégkásában

Rengeteg jégolvadásból származó vizet találtak a Gröndland jege alatt húzódó kásás rétegben amerikai kutatók. A víz egész évben a jégpáncél alatt marad, az olvadt víz a jégszemcsék közötti légbuborékokban tárolódik.

A víztározó réteg akkora területet borít, mint Írország és megismerése a tengerszint emelkedésének előrejelzését segítheti - tudósított a BBC hírportálja a Nature Geoscience tudományos lapban ismertetett kutatásról. Az elmúlt évszázadban Grönland olvadó jege jelentősen hozzájárult a tengerszint emelkedéséhez. Az Éghajlatváltozási Kormányközi Testület (IPCC) legfrissebb jelentése szerint 1992 és 2001 között évente 34 milliárd tonna jég tűnt el, ám a következő tíz évben az olvadás felgyorsult, az elveszett jég mennyisége évente 215 milliárd tonnára nőtt. A kutatók azt fedezték fel, hogy jelentős mennyiségű vizet tárol a "tavalyi hó", vagyis az előző telek jéggé kristályosodott, kásás hórétege. 2011 tavaszán a tudósok mélyen lefúrtak ebbe a jégkásás rétegbe és nagy meglepetésükre azt találták, hogy víz folyik vissza a fúrási lyukon keresztül, még ha a levegő -15 Celsius-fokos is. Mivel ez jóval a nyári olvadás kezdete előtt történt, a csapat arra következtetett, hogy a víz folyékony állapotban vészelte át a grönlandi telet.

Rick Forster

, a Utahi Egyetem kutatója elmondta, azért lepődtek meg, mert a víz nem a felszín alatti kődarabkák közti légben maradt meg, hanem a jégszemcsék közti levegő tárolta, mint a jégkásás üdítőben. A fúrásokat olyan régiókban végezték, ahol a felszínen rengeteg hó halmozódott fel. Becsléseik szerint 140 milliárd tonna víz lehet a jégszemcsék között, ez a tengerszint évi 0,4 milliméteres emelkedésével egyenértékű és körülbelül fele annak a mennyiségnek, amellyel Grönland a tengerszint emelkedéséhez minden évben hozzájárul. Azt azonban nem tudják, merre tart ez a víztömeg. Mozgásának iránya azon múlik, kapcsolódik-e olyan vízrendszerhez, amely az óceánba szivárog, de teljesen elszigetelt tárolóról is szó lehet - magyarázta Forster. Erre egyelőre nem tudják a választ, mivel ilyennel még nem találkoztak és sokkal részletesebben meg kell ismerniük az új tároló rendszert, ha a tengerszintet befolyásoló hatását meg akarják jósolni - fűzte hozzá Forster. A kutatók szerint a nyár végén a jégpáncélra hullott óriási hómennyiség akadályozza meg, hogy a víz jéggé fagyjon, hiszen a vastag szigetelőréteg elzárja a vizet a fagypont alatti levegőtől, így a víz egész évben folyékony halmazállapotú maradhat.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.