Baba-mama-sorozat, 5. rész
Sorozatunkkal a gyermekvállalást tervező, vagy éppen már gyermeket váró szülőknek szeretnénk egy kis útmutatást nyújtani, a terhességgel kapcsolatos legfontosabb kérdéseket vesszük sorra. Ezúttal az apásszülésről beszélgettünk a szakemberrel.
A szülész-nőgyógyászok általában ajánlani szokták az apás szülést. „Kár kihagynia az apának a gyermeke világra jöttét, mert csodálatos pillanat” – mondta el portálunknak Fekete Zoltán szülész, nőgyógyász, urológus szakorvos, a szegedi Szülészeti és Nőgyógyászati Klinika egyetemi tanársegédje. Nyilván egyéni hajlam és tűrőképesség kérdése is, hogy képes-e bent lenni a kispapa a szülőszobán, érdemes mérlegelni például, hogy mennyire tudja elviselni, hogy a párjának fájdalmai vannak, hogy szenved. A két ember egymáshoz való viszonyulása szépen megmutatkozik ilyenkor a szülőszobán, látszik, egy-egy krízishelyzetben hogyan képes a férfi támogatni a párját – magyarázta a szakember.
A sorozat korábbi részei:
Így készüljünk a gyermekvállalásra: vitaminok
Így készüljünk a gyermekvállalásra: az idő
Így készüljünk a gyermekvállalásra: terhességi teszt, támadó vírusok
Így készüljünk a gyermekvállalásra: néhány szó a szűrővizsgálatokról
Jól bevett szokás, hogy van egy szék a szülőszobán, ha esetleg kifárad az apuka, vagy kevésbé bírja az orvosi eszközök, adott esetben a vér látványát. „Mindig azt mondom az apukáknak, hogy semmit sem von le a férfiasságukból, ha egy ponton azt mondják, hogy kimennek egy kicsit levegőzni a folyósóra” – folytatta Fekete Zoltán. Tudni kell azt mondani, hogy eddig bírta, és kint meg lehet várni, hogy megszülessen a gyermek. Ma már a szülések nagy százalékánál bent van az apuka, vagy legalábbis a vajúdás tágulási szakaszát végigvárják, majd visszatérnek akkor, mikor a baba már az anyuka mellkasán fekszik.
A szülésnél a szülésznő, az orvos és egy gyerekápoló van jelen (problémás, szövődményes szülésnél egy gyerekgyógyász is segédkezik). A születés után nyákleszívás történik. A csecsemőt ráteszik az anyuka mellkasára, ott hallgathatja az édesanyja szívverését, ettől szépen megnyugszik, betakarják – a bababarát szülőszobának ez az ismérve. Mikor már nincs lepényi keringés, átvágják a köldökzsinórt – apás szülésnél ezt az apuka is végezheti. Általában harminc percen belül a szülés után leválik a méhlepény is. Az újszülöttet átadják a gyerekápolónőknek, akik megfürdetik, lemérik a súlyát, hosszát, feljegyzik a születési paramétereit, rögtön névszalaggal látják el az elkeveredés megelőzése céljából. Majd visszahozzák a szülőknek, akikkel egy megfigyelő szobában tölti a szülést követő két órát.