no images were found
A Város Mindenkié csoport az amerikai tapasztalatokat felhasználva főként érdekvédelemre és az érintettek bevonására helyezi a hangsúlyt. A két hét alatt több nyilvános rendezvényen igyekeznek bemutatni kezdeményezésüket itthon is, illetve olyan képzéseket tartanak, melyeken hajléktalanok és lakással rendelkezők együtt vesznek részt. Tőlük a szervezők egy, a hajléktalan emberek által vezetett csoport megalapításában és fenntartásában várnak segítséget. „Tenni akarunk egy egyenlőségen alapuló és igazságos társadalomért” – hangsúlyozták a program szervezői, Udvarhelyi Tessza és Vojtonovszki Bálint, akik mindezt amerikai pályázati támogatásból valósítják meg.
no images were found
A Picture the Homeless nevű aktivista csoport alapítói, tagjai és vezetői hajléktalan és volt hajléktalan emberek. Szervezetten 1999 óta küzdenek a fedél nélkül élők jogaiért, módszereik között az oktatástól polgári engedetlenségig, demonstrációk szervezésétől jogvédelemig sokféle megoldás szerepel. A magyarországi látogatáson az általunk megszólaltatott Robert Robinsonon kívül részt vesz Lynn Lewis (a képen mikrofonnal), a szervezet igazgatója, a csoport emberi jogi képviselője és egy, a lakhatásért San Francisco-ban küzdő aktivista is.
– A magyar szervezők szerint eljött az ideje annak, hogy az itteni hajléktalanok is felemeljék a hangjukat saját érdekeik és méltóságuk védelmében és bekapcsolódjanak a hajléktalanság felszámolásába.
– A Picture the Homeless abban szeretne segítséget nyújtani, hogy a hajlék nélkül élő emberek hallathassák a hangjukat. Lehetőséget nyújtunk nekik, hogy tegyenek valamit magukért. De fontos, hogy mi nem helyettük szeretnénk beszélni, hanem segítünk megfogalmazni és kihangosítani a mondanivalójukat. Abban hiszünk, hogy csak az önszerveződés hozhat eredményt! A valódi társadalmi változáshoz nélkülözhetetlen a probléma által érintett emberek aktív bevonása a folyamatokba.
2006 őszétől dolgozom a Picture the Homeless-nél, de előtte én is hajléktalan voltam Floridában két éven át, úgyhogy átéltem mindazt, amiről beszélek. Miután visszatértem New Yorkba, tíz hónapig laktam egy éjjeli melegedőben, majd egy templomban.
– Az Egyesült Államokban és hazánkban is foglalkoznak a hajléktalanokkal szervezett formában, költségvetési keretből. Ezzel mi a probléma?
– A jelenlegi szociális struktúrában dolgozók nem érdekeltek abban, hogy a hajléktalanok kikerüljenek abból a lehetetlen helyzetből, amibe sokan önhibájukon kívül kerültek. Amerikában egyre komolyabb problémát jelent a lakhatás, mivel a lakbérek hihetetlenül gyorsan emelkednek és mind többen kerülnek olyan helyzetbe, hogy ezt nem tudják kifizetni.
no images were found
– Egy olyan kezdeményezést indítottunk el New Yorkban, hogy készüljön egy felmérés a város üres épületeiről. Ha létezne egy ilyen hivatalos leltár, akkor ez alapul szolgálhatna szociális bérlakások kialakításához. Ebben a felmérésében az aktivisták és a hajléktalanokat segítő szervezetek tagjai mellett maguk az utcán élők is segíthetnének – az emberi erőforrás tehát megvan a feladathoz.
A város évente 750 millió dollárt fordít a hajléktalanszállók fenntartására. Ennek jelentős részét meg lehetne spórolni, ha a működésképtelen rendszer helyett egy általunk javasolt pénzalap létrehozását választanák. Ehhez benyújtottunk egy jogszabálytervezetet is, mely szerint a tulajdonosoknak fizetniük kellene, ha egy meghatározott időn túl üresen marad a lakásuk. Ebből a pénzből támogathatnánk azokat, akik inkább választanák a hajléktalanszálló helyett a bérlakásokat.
– Hogyan fogadta a városvezetés a kezdeményezést?
– A városi tanács néhány progresszív gondolkodású tagjával – mint például a szóvivővel, aki a polgármester után a legnagyobb tekintéllyel rendelkezik – tudunk együtt dolgozni, mert ők hisznek az ügyben. A fő kihívást a polgármester meggyőzése jelenti, de bízunk benne, hogy sikerül az ő és sok más befolyásos politikus gondolkodásmódját megváltoztatni.
– A lakáshoz jutás mindenre megoldást jelent?
– Mindenre nem, de sok tapasztalat alapján elmondhatjuk, hogy akinek van lakása, annak számos más problémája is megoldódik. Az ideiglenes szállók viszont nem jelentenek valódi megoldást.