Egyetem

Helikopter-leszállóval ellátott sürgősségi betegellátó osztályt avattak Szegeden + FOTÓK, VIDEÓ

Helikopter-leszállóval ellátott sürgősségi betegellátó osztályt avattak Szegeden + FOTÓK, VIDEÓ

2014. május 23., péntek
Helikopter-leszállóval ellátott sürgősségi betegellátó osztályt avattak Szegeden + FOTÓK, VIDEÓ
sbo_30_gs

Több mint 676 millió forintból jött létre az új, modern, integrált egység, melynek révén csökkenhet az elkerülhető halálozások és a maradandó egészségügyi károsodások száma.

Pénteken ünnepélyes keretek között adták át a Szegedi Tudományegyetem Szent-Györgyi Albert Klinikai Központ új sürgősségi betegellátó osztályát (SBO). A nemzeti színű szalagot

Horváth Imre Attila

, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium fejlesztés- és klímapolitikáért, valamint kiemelt közszolgáltatásokért felelős államtitkára és

Szabó Gábor,

a Szegedi Tudományegyetem rektora vágta át. 2010. március 1-jén indult uniós projekt keretében 676 millió 398 962 forintból valósult meg a beruházás, melynek kivitelezője a Hunép–Magyar Építők–Strabag–MML konzorciuma volt. A legmagasabb, III. progresszivitási szintű sürgősségi osztályt alakítottak ki a Semmelweis utcai 410 ágyas klinika földszintjén, modern orvostechnológiai eszközöket (diagnosztikai, monitorizáló gépeket, pumpákat, kiegészítő eszközöket, ápolási eszközöket, statívokat, lámpákat, vérgázgépet) szereztek be, illetve korszerű informatikai rendszert hoztak létre (betegirányítási rendszer, szoftverek és hardverek beszerzésével). Az egységesítést megelőzően a klinikai központ több helyszínen fogadta a sürgős ellátásra szoruló járó- és fekvőbetegeket évi 122 ezres esetszámmal.

Horváth Attila Imre

államtitkár az ünnepségen kijelentette, Szeged az Európai Unió és a kormányzat támogatásával több olyan fejlesztésbe kezdett, melyek híre országosan, sőt, kontinensszerte elterjedt. Ezek között említette a felbecsülhetetlen tudományos jelentőséggel bíró ELI lézerközpont építését, a geotermikus kaszkádrendszer kialakítását, illetve az új klinikai központ és a sürgősségi betegellátó osztály beruházását. Mint mondta, a sürgősségi betegellátó osztály a legkorszerűbb megoldások alkalmazásával a régió és Szeged lakosságának érdekeit fogja szolgálni, és tovább erősíti az SZTE Szent-Györgyi Albert Klinikai Központ a dél-alföldi sürgősségi betegellátásban eddig is betöltött vezető szerepét. Indokolt volt az önálló osztály létrehozása – magyarázta. Több okot is felsorolt: egyrészt a sérültek, betegek szempontjából kiemelten fontos a gyors és pontos diagnózis és beavatkozás, és mivel az új osztályon a szakemberek a legmodernebb eszközöket használhatják, várható, hogy csökken az elkerülhető halálozások és a maradandó egészségügyi károsodások száma. Korszerű körülmények között, mindent igényt kielégítő műszerekkel dolgozhatnak majd az orvosok és a nővérek, mindemellett az sem utolsó, hogy kormányzati részről is költséghatékonyabb, optimálisabb az egységes osztály működtetése, mely tehermentesíti a belgyógyászati, sebészeti, neurológiai, traumatológiai klinikákat.

Beneda Attila, az Emberi Erőforrások Minisztériumának egészségpolitikáért felelős helyettes államtitkára kiemelte, az önálló sürgősségi betegellátó osztályt a hét minden napján 24 órában áll majd a betegek rendelkezésére, és a különböző szakterületek integrációjával hatékonyabbá teszi az ellátást. Botka László, Szeged polgármestere 2014-et a korszakváltás évének nevezte a helyi egészségügyi intézményrendszer történetében. Úgy fogalmazott, hosszú évek jól végiggondolt, összefogásra épülő stratégiájának eredménye az önálló sürgősségi betegellátó osztály átadása, amit hamarosan a 265 ágyas új klinikai tömb felavatása követ. A fejlesztések előzménye a 2007-es egészségügyi integráció volt, az országban az első ilyen jellegű kezdeményezésként. Sikerült megvalósítani a kitűzött a célokat, az új beruházásokkal növekszik a betegellátás hatékonysága, a szakmai színvonal, 21. századi infrastruktúra fogadja az orvosokat és a betegeket. Hangsúlyozta még, hogy az önkormányzat és az egyetem a közös érdekek és értékek mentén valósította meg beruházásait az utóbbi időszakban, és így lesz ez a 2014-2020 közötti uniós finanszírozási ciklusban is. Szabó Gábor rektor egyetértett abban, hogy az egyetem és a város csak együtt lehet sikeres. Úgy folytatta, az SZTE fejlesztéseinek végeredménye valóban modern, 21. századi egészségügyi ellátórendszer lesz. Ehhez azonban fontos, hogy a beruházássorozat valóban nagyprojektté váljon, és a 410 ágyas klinikát is sikerüljön felújítani. A heliporttal is rendelkező önálló sürgősségi betegellátó központ, illetve maga a magkórház a szűkebb környéken 300 ezer, tágabb értelemben, bizonyos ellátási formák tekintetében 2 millió embert lát majd el, világszínvonalú gyógyító munkát végezhetnek a szakemberek a modern központban. A pénteki ünnepségen egyébként részt vett mások mellett B. Nagy László és Szabó Sándor országgyűlési képviselő, Polner Eörs, a Csongrád Megyei Kormányhivatal főigazgatója, Solymos László szegedi alpolgármester és Mózes Ervin címzetes főjegyző is. Az önálló sürgősségi betegellátó osztály vezetésével Pető Zoltánt bízták meg.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.