Egészség

Érzi a baba, ha az édesanyja boldog

Érzi a baba, ha az édesanyja boldog

2017. május 9., kedd
Érzi a baba, ha az édesanyja boldog
szules_esloadas003kf

Már a várandóság alatt tenni kell a baba-szülő kapcsolatért – hívták fel a figyelmet a Születés Hete szegedi rendezvényén. Az édesanyának fel kell készülnie a szülésre, mert ez az élmény örökre megmarad az újszülött számára is. Minél több időt kell a szülőknek az első hónapokban a csecsemővel tölteniük a biztonságos kötődés kialakítása érdekében.

„A kisbabák a fogantatástól kezdve kötődnek hozzánk” – a baba és a szülők közötti kapcsolat megerősítéséről tartott előadást a Születés Hete szegedi rendezvényén

Vilmányiné Majó Tilda

, az SZTE Szülészeti és Nőgyógyászati Klinika védőnője, édesanya.

Amikor stresszesek vagyunk, a babánk is az

Elárulta, a várandós anyukák mindig kommunikálnak a gyermekükkel, akkor is, ha nem beszélnek hozzá. Fiziológiai kapcsolatban állnak, a hormonok, a véroxigén telítettsége a babához is átmegy, a stresszt is megérzik. „Ha félelmeitek vannak a későbbi időszakkal kapcsolatban, akkor beszéljetek róla szülésznőtökkel, vagy egy

dúlával

!” – tanácsolta a védőnő. Mozgásukkal, viselkedésükkel is szólnak a babához az édesanyák. Itt tudnak csatlakozni az apukák, akik nehezebben válnak résztvevővé, mert a kismamám keresztül tudnak kommunikálni a pocaklakóval. Erre is kell minden nap időt szánni, mert az újszülöttek felismerik az édesapjuk hangját is. Egyes esetekben már a hatodik héttől megfigyelhetőek magzati mozgások, a tizenhatodik és a huszadik hét között már a baba az arcához teszi a kezét, kinyújtja a lábát, forog a tengelye körül.

szules_esloadas005kf

Beszélgessen a kismama édesanyjával saját születéséről

Fontos felkészülni a szülésre, mert ez a baba és az édesanya számára is olyan lenyomat, amelyet továbbvisznek magukkal. Vilmányiné azt javasolta, hogy a kismamák beszélgessenek édesanyjukkal saját születésükről, az ezt megelőző várandóságról. A minták generációkon keresztül öröklődnek, így egy biztonságos körülmények között világra jött gyermek később felnőttként hasonló módon tud szülni. Azt sem baj, ha mégsem ez a helyzet, mert szakember segítségével lehet változtatni pozitív irányba. Hangsúlyozta, minden anya számára más élmény a szülés. Egy édesanya megjegyezte, hogy számára rossz élmény volt a szülés, mert többek között oxitocint kapott, habár erre megítélése szerint nem volt szüksége. Arról érdeklődött, hogy lehetőség lenne-e ezen változtatni. Válaszában Vilmányiné Majó Tilda kifejtette, hogy a protokolloktól nem lehet eltérni, de bátran jelezzék igényeiket, mert apró változásokat el lehet érni kisebb lépésekben. Kolléganője, Lévai Lászlóné is ezt javasolta, hozzátéve, hogy olyan szülészt, vagy szülésznőt kell találni, aki partner ebben.

Minél többet együtt

Városunkban ugyan egy intézmény van, de Budapesten már lehet olyan helyet választani, ahol ezeket az igényeket megvalósíthatják – hívta fel a figyelmet Vilmányiné. Az eltelt évtizedekben sokat fejlődött a hazai szakma is. Régen szinte azonnal elvették a gyermeket Szegeden is, ma már megvárják a pulzálást a köldökzsinór elvágásánál, az anya hasára fektetik az újszülöttet, igaz, az optimális „aranyóra” időtartam még nem valósult meg. A megyeszékhely intézménye – az erre irányuló szándékok ellenére – még nem a

Bababarát Kórház

cím birtokosa, de mindent megtesznek a szülő nőkért.

szules_esloadas006kf

A klinikán évente átlagosan 2400-2600 gyermek születik, előfordul, hogy egy műszakban 14 baba is világra jön, miközben 35 újszülött, azaz 70 ember van az osztályon egyszerre. Rájuk jut Szegeden egy műszakban három védőnő, amely még jó arány is az ország más kórházaival összevetve…

A „negyedik trimeszter”

„A babával egyszerre születik meg az anya” – mondta a védőnő. A „negyedik trimeszterről”, azaz a szülést követő három hónapról sokan panaszkodnak, úgy érzik az édesanyák, hogy egy pillanatnyi nyugtuk sincs. Itt is a szülők kiegyensúlyozottsága a lényeges, a baba szomorú, ha mi is azok vagyunk, de követ akkor is minket, ha boldognak érezzük magunkat. Nehéz időszak ez az újszülött számára. Lélegeznie, enni, inni, testhőmérsékletet tartania kell, s ki kell alakítania újból biztonságát – most már a méhen kívül. Korábban végig zajban éltek – az anya szívverése nem állt meg -, ezért vannak olyan babák, akik a porszívó, vagy a hajszárító monoton hangjára nyugszanak meg. Az ujjszopás szokása is a születés előttről származik, már a 14. hétben vannak ehhez kapcsolódó mozgások. Azt kérte Vilmányiné Majó Tilda a rendezvény résztvevőitől, hogy minél többet legyenek együtt babájukkal. A szülőkkel való biztonságos kötődés kialakulása, a harmadik hónap után az éjszakák is nyugodtabbak lesznek.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.